
Nederlandse e-sigarettenkoepel: ban wegwerpvapes België werkt niet
DELFT (ANP) - Het aangekondigde verkoopverbod van wegwerpvapes in België gaat net als het smaakjesverbod in Nederland niet veel helpen om jongeren minder e-sigaretten te laten gebruiken, denkt voorzitter Emil 't Hart van de Nederlandse branchevereniging van elektronische sigarettenverkopers (Esigbond). Met het verbod vanaf 1 januari volgend jaar wil België ervoor zorgen dat vooral jongeren minder producten met de schadelijke en verslavende stof nicotine gebruiken.
"Ik vraag me af hoe handhaafbaar het is. Vapes worden ook in België via allerlei kanalen gekocht, zoals via Chinese webshops en Snapchat. Maar de onlinehandel voorkom je niet met een verbod", zegt 't Hart.
Mensen in Nederland ontlopen het smaakjesverbod door in onder andere België vapes met smaakjes te kopen, zei de voorzitter een paar dagen voordat het Nederlandse verbod in januari inging. Jongeren zouden volgens hem niet heel veel last hebben van het smaakjesverbod omdat ook zij vaak wegwerpvapes online kopen uit China. "Het mooiste zou zijn als je de poorten naar China kan sluiten", zegt 't Hart nu.
De Belgische minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke kondigde deze week het verkoopverbod aan. België wordt volgens hem het eerste land in Europa dat het verkopen van wegwerpvapes verbiedt.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet kan voorlopig door met het zorgbeleid. De Tweede Kamer heeft woensdag besloten geen enkel groot onderwerp dat met de zorgsector te maken heeft, op pauze te zetten in de aanloop naar verkiezingen en een nieuw kabinet. Alleen een wijziging van de Wet maatschappelijke ondersteuning waardoor gemeenten meer mogelijkheden krijgen een eigen bijdrage van cliënten te vragen, wordt controversieel verklaard. De hele Kamer moet daar volgende week nog officieel over stemmen.
9 uur geledenALMELO (ANP) - Onderzoekers van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) hebben in geen enkel onderzocht snoepje van het merk Haribo cannabis aangetroffen. De politie meldt dat in een update over het onderzoek naar het snoepgoed. Dat ging van start na meldingen over kinderen die onwel waren geworden.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een aantal dure medicijnen tegen borst- en eierstokkanker wordt vanaf woensdag niet langer vergoed uit het basispakket van de zorgverzekering. Dat concludeert het Zorginstituut na een herbeoordeling van zogenoemde PARP-remmers. Nieuwe onderzoeksresultaten tonen aan dat deze medicijnen niet voor alle patiënten leiden tot een langer leven.
21 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Rokers kopen veel meer tabaksproducten in het buitenland sinds de accijnsverhoging op tabak in 2024. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) vermoedt dat ongeveer 60 procent van de rookwaar van mensen uit het buitenland komt. Dit is een grotere verschuiving dan bij eerdere accijnsverhogingen het geval was.
1 dag geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - Kraft Heinz heeft aangekondigd voor het einde van 2027 alle kunstmatige kleurstoffen uit zijn producten te halen. Daarmee komt het Amerikaanse voedingsbedrijf, bekend van Heinz-ketchup en Kool-Aid-limonade, tegemoet aan plannen van Robert F. Kennedy jr., de Amerikaanse minister van Volksgezondheid. Hij wil de synthetische kleurstoffen eind 2026 al uitbannen, maar volgens brancheorganisaties is daarover geen overeenkomst gesloten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna de helft van de volwassen Nederlanders dronk vorig jaar geen of weinig alcohol, meldt het CBS op basis van de Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2024. Zo dronk 45 procent vorig jaar helemaal geen alcohol, of één glas per dag, wat binnen de richtlijn van de Gezondheidsraad valt. 22 procent nuttigde helemaal niets. In 2022 voldeed nog 42 procent aan de richtlijn.
1 dag geledenBILTHOVEN (ANP) - Door de warmte is de luchtkwaliteit in heel Nederland vrijdag slecht. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) waarschuwt daarom voor smog door ozon in het hele land. Het instituut raadt mensen aan om binnen te blijven en geen zware lichamelijke inspanningen te doen.
6 dagen geleden