Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse donaties voor hulp aan mens en dier in Australië

Nederlandse donaties voor hulp aan mens en dier in Australië

ZEIST (ANP) - Nederlandse inzamelingsacties voor noodhulp aan Australië hebben opgeteld al bijna een miljoen euro aan donaties opgeleverd. Het Rode Kruis kreeg in twee dagen ruim 450.000 euro binnen voor hulp aan inwoners van gebieden die zijn getroffen door bosbranden. Voor hulp aan koala's en andere wilde dieren hebben Nederlanders nog iets meer gedoneerd: het Wereld Natuur Fonds (WNF) heeft sinds maandag 500.000 euro ontvangen.

"We zijn onder de indruk van de massale steun", aldus het WNF. Het geld is bestemd voor de Australische tak van de organisatie. Die zal het onder meer uitgeven aan natuurherstel in verwoeste leefgebieden van koala's en medische hulp aan gewonde dieren.

Ook het Rode Kruis maakt het geld over naar de Australische zusterorganisatie. Die kan dankzij de donaties meer hulpverleners inzetten en getroffenen voorzien van eerste levensbehoeften en psychosociale hulp. Mensen die hun huis zijn kwijtgeraakt door de bosbranden krijgen ook financiële steun.

Koala Triangle

Het WNF en het Rode Kruis begonnen hun inzamelingen omdat ze veel vragen kregen van mensen die graag willen helpen. De uitzonderlijk grote bosbranden hebben al zeker 24 mensen het leven gekost. Ook voor wilde dieren betekent de vuurzee "een enorme ramp", aldus het WNF. De organisatie becijfert dat al meer dan een miljard dieren zijn omgekomen door de branden, direct of indirect.

De branden woeden onder meer in een gebied in het zuidoosten dat bekendstaat als de Koala Triangle. Daar leven populaties waar het tot nog toe relatief goed mee ging. In andere delen van het land gaat het ronduit slecht met de soort. Aan de oostkust wordt volgens het WNF zo'n 500.000 hectare bos per jaar gekapt. De branden zijn nog veel ingrijpender: het getroffen gebied is met 8,4 miljoen hectare twee keer zo groot als Nederland.

Door het vuur blijven ook steeds minder eucalyptusbomen over. Koala's eten vrijwel alleen bladeren van deze boom. Eucalyptus is als soort goed aangepast op bosbranden. Binnen weken na een brand ontkiemen knoppen en zaden en groeit de eucalyptus weer. Maar de branden zijn nu vaak zo fel, dat ook zaden en kiemen eraan kapotgaan, waardoor na een bosbrand minder nieuwe bomen groeien. Door extreme droogte is het watergehalte in de bomen ook gedaald, aldus het WNF.

Meer uit Binnenland

Verdachte in zedenzaak zorginstelling Loenen aangehouden

LOENEN (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor een zedendelict bij een zorginstelling in Loenen. Dat bevestigde het Openbaar Ministerie donderdag na berichtgeving van Omroep Gelderland. De man werd begin maart opgepakt.

40 minuten geleden
Gegevens van bijna alle inwoners Epe gestolen bij datalek

EPE (ANP) - Van nagenoeg alle inwoners van de gemeente Epe zijn bij de datahack van 12 maart bij de gemeente gegevens gestolen. Het gaat om hun naam, adres, geboortedatum, -plaats en -land, geslacht en burgerservicenummer (bsn), is duidelijk geworden na onderzoek. Van sommige mensen die een gemeentelijke voorziening hadden aangevraagd, kunnen ook zaken als contactgegevens, bankrekeningnummer of kopie van het identiteitsbewijs zijn gestolen.

1 uur geleden
Voor het eerst in 5 jaar minder drugslabs, dumpingen gehalveerd

DEN HAAG (ANP) - De politie ontdekte vorig jaar voor het eerst in vijf jaar minder drugslabs. In 2025 ging het om 142 plekken waar synthetische drugs, heroïne, cocaïne of een combinatie daarvan werden geproduceerd. Een jaar eerder werd een recordaantal van 167 labs ontdekt. Ook het aantal dumpingen van drugsafval daalde flink. Vorig jaar trof de politie 117 dumpingen van drugs aan. Bijna de helft minder dan een jaar eerder.

1 uur geleden
Medewerker overleden na overval op goudwisselkantoor in Beverwijk

BEVERWIJK (ANP) - Een medewerker van een goudwisselkantoor in Beverwijk is overleden door een gewelddadige overval op woensdag, meldt de politie. Een 19-jarige man uit de Noord-Hollandse plaats is hierna aangehouden.

2 uur geleden
Jonge asielzoekers mogen komende jaren overwinteren bij Heino

WIJHE (ANP) - Opvangorgaan COA mag in de komende winters waarschijnlijk jonge asielzoekers opvangen op een vakantiepark in de buurt van de plaats Heino in Overijssel. Op het terrein is in de komende vijf jaar tussen oktober en april plek voor maximaal 140 jongeren tussen 15 en 18 jaar oud.

2 uur geleden
Raad voor de rechtspraak: zorgen over zorgvuldigheid wetgeving

DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak maakt zich zorgen over de zorgvuldigheid van het wetgevingsproces. In het jaarverslag over 2025 geeft de raad aan dat "de kwaliteit van het wetgevingsproces onder druk staat". Daardoor zou de uitvoerbaarheid en de kwaliteit van wetten in het gedrang komen.

4 uur geleden
Opnieuw meer meldingen van huiselijk geweld bij Veilig Thuis

DEN HAAG (ANP) - Veilig Thuis kreeg vorig jaar opnieuw meer meldingen van vermoedelijk huiselijk geweld en kindermishandeling. Dat melden Veilig Thuis en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Het advies- en meldpunt kreeg 136.000 meldingen binnen; een jaar eerder waren dat er nog 129.000.

6 uur geleden