Nederlandse chipsector wil 420 miljoen euro subsidie van overheid
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse chipsector wil komende zeven jaar 420 miljoen euro subsidie van de overheid krijgen, meldt ChipNL. Dat is een consortium van 64 bedrijven en organisaties bestaande uit grote beursgenoteerde bedrijven als ASML, NXP en ASMI, start-ups, mkb'ers en toeleveranciers. De sector heeft hierover een programma gestuurd naar minister van Economische Zaken Dirk Beljaarts.
De subsidie moet deel uitmaken van de 735 miljoen euro die de halfgeleiderindustrie komende zeven jaar wil investeren in innovaties. De investeringen zijn onder andere bedoeld voor het verbeteren van ontwerpmethodes voor chips en machines die de productiviteit van de machines vergroten. Ook gaat het om innovaties in duurzame productiemethoden en productiemethoden om chips met meer precisie en snelheid te fabriceren.
Met de investeringen wil de chipsector de positie van Nederland in de halfgeleiderindustrie versterken. "Ondanks de historisch sterke positie van Nederland, is onze huidige concurrentiepositie fragiel en wordt deze bedreigd door internationale krachten en technologische disruptie", schrijft ChipNL. Het consortium wijst erop dat de Verenigde Staten, China, Zuid-Korea en Taiwan de afgelopen jaren tot enkele honderden miljarden dollars aan investeringen hebben aangekondigd.
Loonkosten
Het grootste deel van de investeringen gaat naar loonkosten (510 miljoen euro). Ook gaat een deel van het geld naar apparatuur en andere materialen.
Grote chipbedrijven hebben eerder subsidie van de overheid gekregen. Het overheidsgeld is vooral voor de kleinere bedrijven in het consortium belangrijk omdat het kabinet deze zomer met het Nationaal Groeifonds is gestopt, stelt Naomie Verstraeten, programmamanager bij Brainport Development, namens ChipNL.
Overlegplatform
Woensdag werd ook bekend dat Beljaarts een structureel overlegplatform is gestart met andere kabinetsleden en de halfgeleiderindustrie, Semicon Board NL. De partijen willen bespreken welke opgaven, ambities en investeringen tot 2035 nodig zijn zodat Nederland zijn concurrentiepositie in de halfgeleidersector houdt.
Het verzoek van de chipsector komt in dezelfde week als de opmars van DeepSeek, een Chinese chatbot die minstens even goed zou zijn als bijvoorbeeld ChatGPT, maar minder geld nodig heeft. China lijkt daarmee een inhaalslag te hebben gemaakt op AI-gebied, ondanks de maatregelen van Nederland en de VS om de nieuwste chiptechnologieën uit Chinese handen te houden.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Ook ABN AMRO ziet dat Nederlandse automobilisten die in de buurt van België wonen sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten vaker de grens overgaan om te tanken. Zoals bekend liggen de prijzen aan de Nederlandse pomp aanzienlijk hoger dan in België. Voor een gemiddelde auto scheelt het inmiddels ongeveer tussen de 25 en 30 euro per volle tank, becijferde de bank.
7 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Tim Cook stopt als topman van Apple. Het Amerikaanse bedrijf meldt dat hij de komende maanden nog in functie blijft, maar vanaf september wordt vervangen door John Ternus. Die is nu bestuurder van de hardwaredivisie.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street beperkte maandag de verliezen, gesteund door hernieuwde hoop bij beleggers op een compromis tussen de VS en Iran over het conflict. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN houden de VS en Iran woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan.
9 uur geledenMÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse industriële concern Siemens waarschuwt dat de EU ernstig achterop raakt in de race rond kunstmatige intelligentie. Het concern zegt dat Brussel ingrijpende verbeteringen moet doorvoeren om het gebruik van de technologie te versnellen.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De aanvoer van kerosine naar Europese luchthavens is verstoord door meer militair gebruik van een pijpleidingennetwerk vanuit Rotterdam, zegt een brandstofhandelaar. Onder andere het belangrijke vliegveld van Frankfurt zou zijn getroffen.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel in Amsterdam werd maandag opnieuw gedomineerd door spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie werd daardoor weer duurder na de forse prijsdaling op vrijdag.
13 uur geledenGDAŃSK (ANP) - Frankrijk en Polen gaan samen een communicatiesatelliet de ruimte in sturen voor de Poolse krijgsmacht. Polen wil er zeker van zijn dat zijn militairen met elkaar kunnen blijven communiceren als het zich moet verweren tegen bijvoorbeeld een Russische aanval.
15 uur geleden