Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse chipsector wil 420 miljoen euro subsidie van overheid

Nederlandse chipsector wil 420 miljoen euro subsidie van overheid

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse chipsector wil komende zeven jaar 420 miljoen euro subsidie van de overheid krijgen, meldt ChipNL. Dat is een consortium van 64 bedrijven en organisaties bestaande uit grote beursgenoteerde bedrijven als ASML, NXP en ASMI, start-ups, mkb'ers en toeleveranciers. De sector heeft hierover een programma gestuurd naar minister van Economische Zaken Dirk Beljaarts.

De subsidie moet deel uitmaken van de 735 miljoen euro die de halfgeleiderindustrie komende zeven jaar wil investeren in innovaties. De investeringen zijn onder andere bedoeld voor het verbeteren van ontwerpmethodes voor chips en machines die de productiviteit van de machines vergroten. Ook gaat het om innovaties in duurzame productiemethoden en productiemethoden om chips met meer precisie en snelheid te fabriceren.

Met de investeringen wil de chipsector de positie van Nederland in de halfgeleiderindustrie versterken. "Ondanks de historisch sterke positie van Nederland, is onze huidige concurrentiepositie fragiel en wordt deze bedreigd door internationale krachten en technologische disruptie", schrijft ChipNL. Het consortium wijst erop dat de Verenigde Staten, China, Zuid-Korea en Taiwan de afgelopen jaren tot enkele honderden miljarden dollars aan investeringen hebben aangekondigd.

Loonkosten

Het grootste deel van de investeringen gaat naar loonkosten (510 miljoen euro). Ook gaat een deel van het geld naar apparatuur en andere materialen.

Grote chipbedrijven hebben eerder subsidie van de overheid gekregen. Het overheidsgeld is vooral voor de kleinere bedrijven in het consortium belangrijk omdat het kabinet deze zomer met het Nationaal Groeifonds is gestopt, stelt Naomie Verstraeten, programmamanager bij Brainport Development, namens ChipNL.

Overlegplatform

Woensdag werd ook bekend dat Beljaarts een structureel overlegplatform is gestart met andere kabinetsleden en de halfgeleiderindustrie, Semicon Board NL. De partijen willen bespreken welke opgaven, ambities en investeringen tot 2035 nodig zijn zodat Nederland zijn concurrentiepositie in de halfgeleidersector houdt.

Het verzoek van de chipsector komt in dezelfde week als de opmars van DeepSeek, een Chinese chatbot die minstens even goed zou zijn als bijvoorbeeld ChatGPT, maar minder geld nodig heeft. China lijkt daarmee een inhaalslag te hebben gemaakt op AI-gebied, ondanks de maatregelen van Nederland en de VS om de nieuwste chiptechnologieën uit Chinese handen te houden.

Meer uit Financieel

ASML ziet kansen in India en gaat helpen bij bouw chipfabriek

DEN HAAG (ANP) - ASML gaat het Indiase Tata Electronics helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt tijdens het tweedaagse bezoek van de Indiase premier Narendra Modi aan Nederland.

4 uur geleden
Japans bedrijf waarschuwt artsen na 20 dode medicijngebruikers

TOKIO (ANP/AFP) - Een Japans farmaciebedrijf heeft artsen gewaarschuwd om een medicijn voor zeldzame auto-immuunziekten niet meer aan nieuwe patiënten voor te schrijven, nadat twintig mensen die het middel gebruikten zijn overleden. Volgens Kissei Pharmaceutical zou Tavneos ernstige leverproblemen kunnen veroorzaken.

6 uur geleden
Beijing: China en VS gaan heffingen op sommige producten verlagen

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de heffingen op sommige producten te verlagen om de onderlinge handel te bevorderen. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel naar buiten gebracht. Het ministerie publiceerde de verklaring op zaterdag na de tweedaagse top in Beijing tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.

7 uur geleden
Swatch-winkels in meerdere landen dicht om overweldigende drukte

BIEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch heeft zijn winkels zaterdag in meerdere landen tijdelijk gesloten. Het bedrijf zag zich daartoe gedwongen door een overweldigende drukte om het in de verkoop gaan van een nieuw horloge. Niet alleen in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Dubai en Singapore bleven vestigingen dicht.

9 uur geleden
FT: Rutte wil dat Europese defensiebedrijven productie opvoeren

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.

10 uur geleden
YouTube, Snap en TikTok schikken zaak over verslaving socialmedia

OAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.

11 uur geleden
FNV schrijft kabinet over winkeltijden: schaf het weekend niet af

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft het kabinet per brief opgeroepen om niet te tornen aan het weekend, vrije avonden en feestdagen in de Winkeltijdenwet. "Steeds weer zien we dat dit kabinet de rekening neerlegt bij gewone werkenden. Eerst de afbraak van WW, WIA en AOW, nu dreigt ook nog het weekend te worden opgeofferd", zegt FNV-bestuurder Linda Vermeulen. "Wij zeggen heel duidelijk: schaf het weekend niet af."

13 uur geleden