Nederlandse chipsector wil 420 miljoen euro subsidie van overheid
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse chipsector wil komende zeven jaar 420 miljoen euro subsidie van de overheid krijgen, meldt ChipNL. Dat is een consortium van 64 bedrijven en organisaties bestaande uit grote beursgenoteerde bedrijven als ASML, NXP en ASMI, start-ups, mkb'ers en toeleveranciers. De sector heeft hierover een programma gestuurd naar minister van Economische Zaken Dirk Beljaarts.
De subsidie moet deel uitmaken van de 735 miljoen euro die de halfgeleiderindustrie komende zeven jaar wil investeren in innovaties. De investeringen zijn onder andere bedoeld voor het verbeteren van ontwerpmethodes voor chips en machines die de productiviteit van de machines vergroten. Ook gaat het om innovaties in duurzame productiemethoden en productiemethoden om chips met meer precisie en snelheid te fabriceren.
Met de investeringen wil de chipsector de positie van Nederland in de halfgeleiderindustrie versterken. "Ondanks de historisch sterke positie van Nederland, is onze huidige concurrentiepositie fragiel en wordt deze bedreigd door internationale krachten en technologische disruptie", schrijft ChipNL. Het consortium wijst erop dat de Verenigde Staten, China, Zuid-Korea en Taiwan de afgelopen jaren tot enkele honderden miljarden dollars aan investeringen hebben aangekondigd.
Loonkosten
Het grootste deel van de investeringen gaat naar loonkosten (510 miljoen euro). Ook gaat een deel van het geld naar apparatuur en andere materialen.
Grote chipbedrijven hebben eerder subsidie van de overheid gekregen. Het overheidsgeld is vooral voor de kleinere bedrijven in het consortium belangrijk omdat het kabinet deze zomer met het Nationaal Groeifonds is gestopt, stelt Naomie Verstraeten, programmamanager bij Brainport Development, namens ChipNL.
Overlegplatform
Woensdag werd ook bekend dat Beljaarts een structureel overlegplatform is gestart met andere kabinetsleden en de halfgeleiderindustrie, Semicon Board NL. De partijen willen bespreken welke opgaven, ambities en investeringen tot 2035 nodig zijn zodat Nederland zijn concurrentiepositie in de halfgeleidersector houdt.
Het verzoek van de chipsector komt in dezelfde week als de opmars van DeepSeek, een Chinese chatbot die minstens even goed zou zijn als bijvoorbeeld ChatGPT, maar minder geld nodig heeft. China lijkt daarmee een inhaalslag te hebben gemaakt op AI-gebied, ondanks de maatregelen van Nederland en de VS om de nieuwste chiptechnologieën uit Chinese handen te houden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke plussen geëindigd. Beleggers putten hoop uit signalen dat de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran binnenkort voorbij is. Daarnaast hadden ze aandacht voor de kwartaalresultaten van verschillende bedrijven op Wall Street.
1 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Google heeft voorstellen ingediend bij de Europese Commissie met veranderingen in de manier waarop nieuwsresultaten in zijn zoekmachine te zien zijn. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Daarmee wil Google een mogelijke nieuwe boete van Brussel voorkomen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zullen de importheffing van 25 procent op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie "relatief snel" invoeren als het landenblok de handelsdeal met Washington niet spoedig ratificeert. Dat heeft de Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder, gezegd tegen persbureau Bloomberg.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieproductie van OPEC-landen daalde vorige maand naar het laagste punt in 36 jaar. Dat meldt persbureau Bloomberg na onderzoek. Door de oorlog in Iran is de export belemmerd en werd de productie, soms gedwongen, gestopt.
4 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De fregatten die Duitsland bij het Nederlandse Damen heeft besteld worden mogelijk de helft duurder. De Duitse scheepsbouwer die het hoofdaannemerschap naar verwachting van het overvraagde Damen overneemt, vraagt volgens de Financial Times nog eens 12 miljard euro.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam heeft woensdag zijn hoogste slotstand ooit bereikt, nadat de hoofdindex aan het begin van de middag al naar een nieuw recordniveau was gestegen. De hoofdindex op het Damrak sloot 1,7 procent hoger op 1031,44 punten. Beleggers reageerden op de gedaalde olieprijzen en berichten over een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten.
5 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Creditcardmaatschappijen Visa en Mastercard en betalingsbedrijf PayPal worden onderzocht in het Verenigd Koninkrijk. De Britse financiële toezichthouder FCA meldt woensdag de drie Amerikaanse bedrijven te onderzoeken vanwege vermoedelijk concurrentieverstorend gedrag rond de financiering en het gebruik van de digitale portemonnee van PayPal.
6 uur geleden