Nederlandse bedrijven voorop bij ontwikkeling waterstoftechnieken
MÜNCHEN (ANP) - Nederlandse bedrijven behoren tot de koplopers bij de ontwikkeling van technieken voor waterstoftechnologie. Alleen ondernemingen uit Duitsland en Frankrijk zetten meer patenten op dat gebied op hun naam, blijkt uit gezamenlijk onderzoek van het Europees Octrooibureau (EOB) en het Internationaal Energieagentschap (IEA). Waterstof wordt als een belangrijk middel gezien om de overstap naar een uitstootvrije economie te maken.
Drie op vijf octrooien van Nederlandse bedrijven hebben betrekking op technieken die kunnen zorgen voor vergroening van de economie. De rest is gericht op verbetering van al bestaande technologieën die niet direct bijdragen aan het verlagen van de CO2-uitstoot. Met name Amsterdam, Den Haag en Eindhoven zijn centra voor de ontwikkeling van waterstoftechnieken.
Shell was in de periode tussen 2011 en 2020 de grootste ontwikkelaar van nieuwe technieken. Het olie- en gasconcern vroeg 63 internationale octrooien aan op het gebied van waterstof. Het Saudische chemicaliënbedrijf Sabic, dat in Nederland zijn Europese hoofdkantoor heeft, verkreeg 39 octrooien en zorgtechnologiebedrijf Philips kreeg er 22.
Geen fossiele brandstoffen
In totaal waren er 446 Nederlandse octrooien op het gebied van waterstof tussen 2011 en 2020. Meer dan de helft betrof technologieën voor de productie van waterstof. Steeds meer octrooien daarvoor betreffen manieren van productie waarbij geen fossiele brandstoffen nodig zijn.
In totaal is Nederland goed voor 4 procent van alle waterstofpatenten in deze periode en de Europese Unie als geheel voor 28 procent. Japan volgt met 24 procent van de waterstofoctrooien en de Verenigde Staten waren goed voor een vijfde. In Europa en Japan nam de aandacht voor waterstof bij aanvragers van octrooien toe, maar in de VS nam die juist af.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Chinese verkoopplatform Temu heeft op verzoek van Nederlandse uitgeverijen tientallen producten van de website verwijderd met afbeeldingen uit populaire Nederlandse kinderboeken. Singel Uitgeverijen, dat onder meer boeken over Jip en Janneke en Woezel & Pip uitgeeft, heeft zaterdag een bericht hierover van De Grote Vriendelijke Podcast bevestigd.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Anders dan in Nederland verloopt de aanleg van een groot waterstofleidingennetwerk in Duitsland volgens plan. De Duitsers begonnen dit jaar met de bouw van het landelijke netwerk en tot nu toe worden de bouwdeadlines gehaald, meldde de Duitse gasbrancheorganisatie FNB Gas.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Net als in Nederland is rundvlees in de Verenigde Staten duurder dan ooit. Dit komt doordat het aantal runderen dat klaar is voor de slacht in de VS historisch laag is en de aanvoer onder druk staat.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.
9 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is "volop bezig" met het nasturen van achtergebleven koffers na een storing in een deel van het bagagesysteem, zegt een woordvoerster van de luchthaven zaterdag. Het duurt nog "enkele dagen" voordat iedereen zijn koffer weer terug heeft. "Er wordt hard gewerkt om onze passagiers zo snel mogelijk hun bagage na te leveren", laat ook een woordvoerster van KLM weten.
11 uur geledenROCKY MOUNT (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie heeft volgens president Donald Trump de weg omhoog gevonden, nu de inflatie afneemt en de prijsdruk op belangrijke goederen afzwakt.
12 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
22 uur geleden