Nederlandse bedrijven lopen niet vooruit op importheffingen VS
DEN HAAG (ANP) - Meerdere Nederlandse bedrijven willen niet vooruitlopen op mogelijke handelsbeperkingen vanuit de Verenigde Staten. In een rondgang geven onder meer FrieslandCampina, KLM Cargo, ASML, Philips en Gasunie aan dat ze niet willen ingaan op de mogelijke gevolgen voor hen van eventuele importheffingen op producten uit de Europese Unie.
De Amerikaanse president Donald Trump kondigde al importheffingen aan op producten uit Mexico, Canada en China. Hij zei ook dat de EU "zeer snel" heffingen kan verwachten. Trump stoort zich al jaren aan het handelsoverschot dat de EU heeft met de Verenigde Staten.
"Het is nog heel prematuur, we gaan niet speculeren op wat er mogelijk gaat gebeuren", zegt een woordvoerder van FrieslandCampina. Het zuivelconcern zegt rekening te houden met alle scenario's. "We zullen handelen op het moment dat het nodig is. We gaan er niet op vooruitlopen."
Ontwikkelingen
KLM Cargo laat weten de ontwikkelingen "met interesse" te volgen. "Op dit moment zijn die importtarieven niet aan de orde en het heeft voor ons geen zin om daarover te speculeren", aldus een woordvoerder.
Een woordvoerster van ASML zegt ook af te wachten of en op welke producten importheffingen komen. "We willen weten wat er op ons afkomt en kijken dan of we iets zinvols kunnen zeggen." Philips wil in aanloop naar de kwartaalresultaten later deze maand niets kwijt over de mogelijke gevolgen.
Mogelijke beperkingen
Ook het chemische industriecomplex Chemelot wil nog niks zeggen over de mogelijke beperkingen. "Gezien de huidige complexe marktsituatie en de onduidelijkheid wanneer welke importheffingen de VS gaan nemen heeft het geen zin om hier op vooruit te lopen", zegt een woordvoerster.
Gasunie heeft geen directe relatie met de VS, de corebusiness is het transport van aardgas. Voor bepaalde projecten koopt het bedrijf af en toe materialen in de VS. Wat eventuele importheffingen daarvoor betekenen is volgens een woordvoerder nog moeilijk te zeggen. "Het is koffiedik kijken."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse olieprijs is zondag gestegen tot boven de 100 dollar per vat. Dat was niet meer gebeurd sinds de zomer van 2022. De prijs van Amerikaanse olie, West Texas Intermediate (WTI), steeg met 20 procent naar ruim 109 dollar per vat.
2 uur geledenBAGDAD (ANP) - De olieproductie in Irak is met ongeveer 60 procent ingestort omdat door de Iran-oorlog te weinig tankers beschikbaar zijn om de ruwe olie te verschepen. Het belangrijke olieland produceert nu nog ongeveer 1,7 tot 1,8 miljoen vaten olie per dag, tegenover ongeveer 4,3 miljoen vaten per dag voor het begin van het conflict.
13 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van aluminium is deze week met bijna 10 procent gestegen, de grootste wekelijkse stijging sinds 2023. Dit kwam door het escalerende conflict in het Midden-Oosten, dat de leveringen uit de regio verstoorde, terwijl grondstoffenhandelaren zich voorbereiden op mogelijke verdere onderbrekingen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - TUI haalde afgelopen nacht met drie repatriëringsvluchten meer dan 550 reizigers op naar Frankfurt en Hannover, zegt een woordvoerster van de Nederlandse tak van de reisorganisatie. Ongeveer 300 reizigers werden opgehaald uit de Malediven en zo'n 250 van de luchthaven Al Ain in Abu Dhabi.
15 uur geledenDOHA (ANP) - Qatar Airways voerde zondag repatriëringsvluchten uit vanaf Hamad International Airport in Doha naar Amsterdam, Berlijn, Frankfurt, Londen en Zürich, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend op X.
17 uur geledenHANNOVER (ANP/DPA) - Twee TUI-vluchten uit de Verenigde Arabische Emiraten met gestrande toeristen aan boord zijn zaterdagavond geland op de luchthaven van Hannover. In totaal zaten 250 reizigers aan boord van de twee vliegtuigen. Onder hen waren mensen uit Nederland, Zweden, Frankrijk, Polen en het Verenigd Koninkrijk. Hoeveel Nederlanders aan boord waren, is nog niet bekend.
20 uur geledenKOEWEIT (ANP/BLOOMBERG) - Koeweit, de op vier na grootste olieproducent van oliekartel OPEC, heeft de olie- en raffinageproductie teruggeschroefd na de vertraging van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. Het terugschroeven van de olieproductie door Koeweit kan de olieprijzen verder opstuwen, waardoor benzine aan de pomp mogelijk nog duurder wordt.
1 dag geleden