Nederlandse bedrijven lopen niet vooruit op importheffingen VS
DEN HAAG (ANP) - Meerdere Nederlandse bedrijven willen niet vooruitlopen op mogelijke handelsbeperkingen vanuit de Verenigde Staten. In een rondgang geven onder meer FrieslandCampina, KLM Cargo, ASML, Philips en Gasunie aan dat ze niet willen ingaan op de mogelijke gevolgen voor hen van eventuele importheffingen op producten uit de Europese Unie.
De Amerikaanse president Donald Trump kondigde al importheffingen aan op producten uit Mexico, Canada en China. Hij zei ook dat de EU "zeer snel" heffingen kan verwachten. Trump stoort zich al jaren aan het handelsoverschot dat de EU heeft met de Verenigde Staten.
"Het is nog heel prematuur, we gaan niet speculeren op wat er mogelijk gaat gebeuren", zegt een woordvoerder van FrieslandCampina. Het zuivelconcern zegt rekening te houden met alle scenario's. "We zullen handelen op het moment dat het nodig is. We gaan er niet op vooruitlopen."
Ontwikkelingen
KLM Cargo laat weten de ontwikkelingen "met interesse" te volgen. "Op dit moment zijn die importtarieven niet aan de orde en het heeft voor ons geen zin om daarover te speculeren", aldus een woordvoerder.
Een woordvoerster van ASML zegt ook af te wachten of en op welke producten importheffingen komen. "We willen weten wat er op ons afkomt en kijken dan of we iets zinvols kunnen zeggen." Philips wil in aanloop naar de kwartaalresultaten later deze maand niets kwijt over de mogelijke gevolgen.
Mogelijke beperkingen
Ook het chemische industriecomplex Chemelot wil nog niks zeggen over de mogelijke beperkingen. "Gezien de huidige complexe marktsituatie en de onduidelijkheid wanneer welke importheffingen de VS gaan nemen heeft het geen zin om hier op vooruit te lopen", zegt een woordvoerster.
Gasunie heeft geen directe relatie met de VS, de corebusiness is het transport van aardgas. Voor bepaalde projecten koopt het bedrijf af en toe materialen in de VS. Wat eventuele importheffingen daarvoor betekenen is volgens een woordvoerder nog moeilijk te zeggen. "Het is koffiedik kijken."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
7 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst gesloten, na het verlies een dag eerder. Betalingsverwerker Adyen en chiptoeleverancier Besi waren in trek bij beleggers op het Damrak.
9 uur geledenANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau ooit door zorgen over een sterk stijgende inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van definitieve cijfers. Door de oorlog zijn de brandstofprijzen flink gestegen en dat raakt de koopkracht van huishoudens in de Verenigde Staten.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.
10 uur geleden