Nederlandse banken zijn beperkt actief in Rusland en Oekraïne
AMSTERDAM (ANP) - Als de spanningen tussen Rusland en Oekraïne zouden escaleren, heeft dit waarschijnlijk weinig impact voor de Nederlandse grootbanken. Dat geldt ook als er bijvoorbeeld extra sancties zouden worden opgeworpen tegen Rusland. De banken zijn namelijk maar beperkt actief in beide landen, komt naar voren uit een belronde door het ANP.
ING, dat circa driehonderd mensen in Rusland aan het werk heeft en ongeveer honderd in Oekraïne, is het meest actief in de regio. De bank heeft voor bijna 5 miljard euro aan zakelijke kredieten verstrekt aan in Rusland gevestigde bedrijven, vertelt een woordvoerder. Hij verwijst daarbij naar het jaarverslag over 2020. De laatste keer dat de bank zijn 'blootstelling' aan Oekraïne meldde was bij de cijfers over het laatste kwartaal van 2019. Dat ging toen om 778 miljoen euro.
De zegsman stelt dat de activiteiten in Rusland en Oekraïne erg beperkt zijn als je het afzet tegen ING als geheel. Dit geldt ook als je ING zou vergelijken met buitenlandse banken als Raiffeisen, UniCredit en Société Générale, die onlangs door zakenkrant Financial Times werden genoemd in een lijstje met banken die relatief sterk aanwezig zijn in Rusland. Ook is het niet zo dat al het leningengeld voor Russische klanten bij ING ook daadwerkelijk naar Rusland is gegaan. Het kan ook dat een Russisch bedrijf bijvoorbeeld een fabriek in West-Europa wil bouwen. Dan kan de bank het geld ook uitlenen aan een dochteronderdeel in dat West-Europese land.
De andere twee Nederlandse grootbanken hebben nog minder banden met het gebied. ABN AMRO zegt dat de blootstelling "nihil" is. Hooguit in de vorm van bankgaranties zou er nog een link kunnen zijn, maar volgens een woordvoerder van de bank is dat heel beperkt. Rabobank benadrukt helemaal niet in Oekraïne actief te zijn. In Rusland doet Rabobank alleen zaken via dochteronderneming DLL. De laatste cijfers daarover dateren van 2020. Toen was er 34 miljoen euro met die activiteit gemoeid.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP/AFP/RTR) - De economie van Japan, de op drie na grootste ter wereld, is in het eerste kwartaal van 2026 sterker gegroeid dan verwacht. De groei werd gestuwd door een sterke export en binnenlandse consumptie. Het groeicijfer geeft echter nog niet de volledige impact weer van de oorlog in het Midden-Oosten, die eind februari begon.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten wisten maandag in het laatste handelsuur een belangrijk deel van de eerdere verliezen goed te maken. Dat gebeurde nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol kan niet uitsluiten dat er dinsdag opnieuw lange wachtrijen bij de beveiliging ontstaan, zoals maandag het geval was. "Op basis van de ontwikkeling die we vanochtend hebben meegemaakt, durven we nog niet te zeggen wat het beeld dinsdag definitief zal zijn", zegt een woordvoerder van de luchthaven.
11 uur geledenOAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beëindigen van de oorlog doorgaan.
15 uur geleden