Nederlandse ambtenaren bekritiseren Israël in internationale brief
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse ambtenaren hebben samen met collega's uit Europa en de Verenigde Staten een brief ondertekend waarin het Israëlische beleid in de Gazastrook wordt bekritiseerd. Ze zijn bang dat de westerse regeringen door Israël te steunen bijdragen aan oorlogsmisdaden.
De ambtenaren stellen dat Israël "geen grenzen" kent tijdens de militaire operatie in Gaza, die begon nadat de Palestijnse militante beweging Hamas op 7 oktober Israël had aangevallen. In de brief wordt gesproken over "tienduizenden te voorkomen burgerdoden" en over het risico op genocide.
De overheidsmedewerkers zijn onder meer bang dat de steun aan Israël ten koste gaat van de geloofwaardigheid van het Westen, dat zich wel fel uitspreekt voor vrijheid en mensenrechten in bijvoorbeeld Oekraïne, Iran, Rusland en China. Ze willen dat westerse landen stoppen met militaire steun aan Israël en druk uitoefenen om een duurzaam staakt-het-vuren te bewerkstelligen.
Internationaal verenigen
Het is volgens The New York Times voor het eerst dat ambtenaren zich internationaal verenigen om kritiek te uiten op hun eigen regeringen. Naast in Nederland en de VS werken ze onder meer voor de EU, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. De ondertekenaars zeggen het als hun plicht te zien om er alles aan te doen dat hun regeringen niet meewerken aan "de ergste menselijke catastrofe van deze eeuw".
Nederlandse ambtenaren hebben sinds het uitbreken van de oorlog tussen Israël en Hamas al vaker hun onvrede geuit. Ze hebben al zes keer gedemonstreerd voor de ingang van het ministerie van Buitenlandse Zaken omdat ze het niet eens zijn met de opstelling van de Nederlandse regering. Onderaan de verklaring van vrijdag staan Nederlandse ambtenaren genoemd als "coördinerende partij" voor de brief.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een herindeling van het Nederlandse luchtruim voor militaire en burgerluchtvaart is nuttig en noodzakelijk. Dat concludeert een onafhankelijke adviescommissie die onderzoek deed naar de geplande herstructurering.
6 minuten geledenLEEUWARDEN (ANP) - De provincie Friesland zet 1,2 miljoen euro in om bushaltes toegankelijker te maken voor mensen met een fysieke beperking en slechtzienden. Gemeenten kunnen vanaf december een aanvraag indienen voor zaken zoals geleidingslijnen en verhogingen.
11 minuten geledenSAN MATEO (ANP) - Nederlanders die games spelen via het platform Roblox moeten binnenkort hun leeftijd laten controleren als ze chatberichten naar andere gebruikers willen sturen. Dat moet voorkomen dat kinderen worden benaderd door volwassenen.
20 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Het aantal meldingen van schade na de aardbeving in het Groningse Zeerijp is dinsdag gestegen naar 1950, meldt het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG).
2 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Bacteriën die huid- en urineweginfecties veroorzaken, zijn steeds vaker bestand tegen de antibiotica die artsen voorschrijven. Ziekenhuizen moeten door de toenemende resistentie vaker 'laatste-redmiddel-antibiotica' gebruiken. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) meldt dat in een jaarlijks rapport.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De organisatoren van de NAVO-top in Den Haag hebben op het laatste moment nog allerlei problemen opgelost, blijkt uit een documentaire over hun werk. Hoofdgast Donald Trump kwam veel te laat en bracht de cateraar in het nauw. Een losse drempel werd nog gauw vastgeschroefd om te voorkomen dat een wereldleider zou struikelen. En het eten en drinken voor journalisten werd beschermd tegen beveiligers die trek hadden.
2 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Een nieuwe behandelmethode voor oorsuizen, ook bekend als tinnitus, heeft veelbelovende resultaten opgeleverd. Hoewel de testgroep klein is, zijn wetenschappers van het Maastricht Universitair Medisch Centrum hoopvol.
2 uur geleden