Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse ambtenaren bekritiseren Israël in internationale brief

Nederlandse ambtenaren bekritiseren Israël in internationale brief

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse ambtenaren hebben samen met collega's uit Europa en de Verenigde Staten een brief ondertekend waarin het Israëlische beleid in de Gazastrook wordt bekritiseerd. Ze zijn bang dat de westerse regeringen door Israël te steunen bijdragen aan oorlogsmisdaden.

De ambtenaren stellen dat Israël "geen grenzen" kent tijdens de militaire operatie in Gaza, die begon nadat de Palestijnse militante beweging Hamas op 7 oktober Israël had aangevallen. In de brief wordt gesproken over "tienduizenden te voorkomen burgerdoden" en over het risico op genocide.

De overheidsmedewerkers zijn onder meer bang dat de steun aan Israël ten koste gaat van de geloofwaardigheid van het Westen, dat zich wel fel uitspreekt voor vrijheid en mensenrechten in bijvoorbeeld Oekraïne, Iran, Rusland en China. Ze willen dat westerse landen stoppen met militaire steun aan Israël en druk uitoefenen om een duurzaam staakt-het-vuren te bewerkstelligen.

Internationaal verenigen

Het is volgens The New York Times voor het eerst dat ambtenaren zich internationaal verenigen om kritiek te uiten op hun eigen regeringen. Naast in Nederland en de VS werken ze onder meer voor de EU, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. De ondertekenaars zeggen het als hun plicht te zien om er alles aan te doen dat hun regeringen niet meewerken aan "de ergste menselijke catastrofe van deze eeuw".

Nederlandse ambtenaren hebben sinds het uitbreken van de oorlog tussen Israël en Hamas al vaker hun onvrede geuit. Ze hebben al zes keer gedemonstreerd voor de ingang van het ministerie van Buitenlandse Zaken omdat ze het niet eens zijn met de opstelling van de Nederlandse regering. Onderaan de verklaring van vrijdag staan Nederlandse ambtenaren genoemd als "coördinerende partij" voor de brief.

Meer uit Binnenland

Provocatie blijft uit tijdens eerste show Ye in Arnhem

ARNHEM (ANP) - Ye heeft zich tijdens zijn eerste van twee shows in de GelreDome in Arnhem volledig op de muziek gefocust. De Amerikaanse rapper had vanaf zijn metershoge podium in de vorm van een enorme wereldbol nauwelijks interactie met het publiek en eventuele provocerende uitspraken bleven uit.

6 uur geleden
Zoekactie naar vermiste man Veluwe stilgelegd om aanwezige wolven

EPE (ANP) - Een zoekactie naar een vermiste man in het noorden van de Veluwe is zaterdagavond afgebroken omdat er wolven in het gebied zijn. Reddingsorganisatie SAR Nederland meldt dat het verder zoeken "te onveilig voor mens en dier" zou worden.

6 uur geleden
Ye betreedt GelreDome onder gejuich na wekenlange discussie

ARNHEM (ANP) - Rapper Ye heeft zaterdagavond onder luid gejuich van tienduizenden bezoekers het eerste optreden van zijn twee shows in de GelreDome afgetrapt. Aan het optreden in Arnhem ging een wekenlange discussie vooraf, waarbij verschillende partijen zich uitspraken tegen de komst van de Amerikaanse rapper.

9 uur geleden
Maandag opnieuw protest bij GelreDome tegen concert van Ye

ARNHEM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) gaat maandag opnieuw demonstreren bij het tweede concert van rapper Ye in de GelreDome. Dat liet directeur Naomi Mestrum weten na afloop van het protest van zaterdag bij het stadion in Arnhem. De demonstratie van maandag zal volgens haar iets kleinschaliger zijn en zich vooral richten op het bewustmaken van het jonge publiek over de "kwalijke uitspraken" van de Amerikaanse artiest.

10 uur geleden
Demonstranten met complotteksten weggestuurd rond optreden Ye

ARNHEM (ANP) - De politie heeft zaterdagavond drie mensen weggestuurd bij de GelreDome in Arnhem, waar de omstreden rapper Ye optreedt. Ze droegen borden waarop complottheorieën over onder meer de Holocaust stonden. Daarmee wilden ze meerdere keren naar een protest van enkele Joodse organisaties tegen het optreden van Ye gaan. Agenten hadden de drie enkele keren verteld dat ze afstand moesten houden, maar ze bleven terugkomen.

11 uur geleden
Storing verholpen, noodpaspoorten kunnen weer worden verstrekt

DEN HAAG (ANP) - Reizigers kunnen weer een noodpaspoort krijgen. Een landelijke technische storing bij de Koninklijke Marechaussee is zaterdag aan het begin van de avond verholpen, enkele uren nadat die begon.

11 uur geleden
Cruiseschip Hondius vertrokken uit Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius heeft de haven van Rotterdam zaterdag aan het begin van de avond verlaten. Op het schip brak in april het hantavirus uit. De Hondius vaart nu naar Longyearbyen op Spitsbergen. Vanaf Spitsbergen vertrekt op 13 juni een arctische expeditie met 137 gasten en een arts aan boord, meldt een woordvoerder van rederij Oceanwide Expeditions.

12 uur geleden