Nederlandse ambtenaren bekritiseren Israël in internationale brief
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse ambtenaren hebben samen met collega's uit Europa en de Verenigde Staten een brief ondertekend waarin het Israëlische beleid in de Gazastrook wordt bekritiseerd. Ze zijn bang dat de westerse regeringen door Israël te steunen bijdragen aan oorlogsmisdaden.
De ambtenaren stellen dat Israël "geen grenzen" kent tijdens de militaire operatie in Gaza, die begon nadat de Palestijnse militante beweging Hamas op 7 oktober Israël had aangevallen. In de brief wordt gesproken over "tienduizenden te voorkomen burgerdoden" en over het risico op genocide.
De overheidsmedewerkers zijn onder meer bang dat de steun aan Israël ten koste gaat van de geloofwaardigheid van het Westen, dat zich wel fel uitspreekt voor vrijheid en mensenrechten in bijvoorbeeld Oekraïne, Iran, Rusland en China. Ze willen dat westerse landen stoppen met militaire steun aan Israël en druk uitoefenen om een duurzaam staakt-het-vuren te bewerkstelligen.
Internationaal verenigen
Het is volgens The New York Times voor het eerst dat ambtenaren zich internationaal verenigen om kritiek te uiten op hun eigen regeringen. Naast in Nederland en de VS werken ze onder meer voor de EU, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. De ondertekenaars zeggen het als hun plicht te zien om er alles aan te doen dat hun regeringen niet meewerken aan "de ergste menselijke catastrofe van deze eeuw".
Nederlandse ambtenaren hebben sinds het uitbreken van de oorlog tussen Israël en Hamas al vaker hun onvrede geuit. Ze hebben al zes keer gedemonstreerd voor de ingang van het ministerie van Buitenlandse Zaken omdat ze het niet eens zijn met de opstelling van de Nederlandse regering. Onderaan de verklaring van vrijdag staan Nederlandse ambtenaren genoemd als "coördinerende partij" voor de brief.
Meer uit Binnenland
GRANADILLA DE ABONA (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius komt zondag om 05.30 uur lokale tijd aan bij Tenerife (06.30 uur Nederlandse tijd). Het gaat voor anker in de buurt van Granadilla de Abona, aan de zuidkant van het eiland. Vanaf ongeveer 08.00 uur lokale tijd (09.00 uur in Nederland) kunnen de eerste mensen naar de wal worden gebracht. Daarna gaan ze meteen door naar het vliegveld, heeft de rederij Oceanwide Expeditions zaterdagavond laten weten.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag vijf mensen aangehouden. Eerder waren er drie aanhoudingen, daar zijn er nu twee aan toegevoegd.
3 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag vijf mensen aangehouden. Eerder waren er drie aanhoudingen, daar zijn er nu twee aan toegevoegd.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Circa 29 opvarenden van het cruiseschip m/v Hondius vliegen zondag van Tenerife naar Eindhoven. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Onder hen zijn zowel Nederlanders als mensen uit andere landen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het housefestival Music On in Amsterdam gaat dit weekeinde definitief niet door. De gemeente heeft zaterdag op het laatste moment de vergunning voor het feest ingetrokken. De organisator spande een kort geding aan om het besluit terug te laten draaien, maar de rechter heeft dat afgewezen. De reden daarvoor is nog niet bekend.
7 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag drie mensen aangehouden. Twee personen voor belediging en één voor het zich niet kunnen legitimeren. De demonstraties verliepen verder zonder grote incidenten. Even na 15.00 uur verlieten de laatste actievoerders het terrein voor het azc. Zij zijn vervolgens buiten het dorp in bussen gestapt.
7 uur geledenGENÈVE (ANP) - De directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft zich direct gericht tot de bevolking van Tenerife, waar zondag het door hantavirus getroffen schip m/v Hondius wordt verwacht. Tedros Adhanom Ghebreyesus drukt de inwoners van het Spaanse eiland op het hart dat zij een gering risico lopen en dat de samenwerkende landen en gezondheidsautoriteiten er alles aan doen om dat zo te houden.
9 uur geleden