Nederlands vertrouwen in economie daalt meest van hele EU
BRUSSEL (ANP) - Van alle landen van de Europese Unie ging het vertrouwen in de economie in Nederland deze maand het meest achteruit. Ook in grote economieën als Duitsland, Spanje, Frankrijk en Italië ging het vertrouwen relatief hard omlaag, meldt de Europese Commissie. Ook voor de hele EU en de eurozone was er een daling van het vertrouwen.
De daling in juni kwam vooral doordat het vertrouwen onder consumenten en in de bouwsector daalde. Ook in de winkelbranche was er wat minder vertrouwen, maar in de industrie bleef het vertrouwen juist vrijwel gelijk aan mei.
Er was bijvoorbeeld meer voorraad gereed product, wat erop zou kunnen duiden dat de problemen in de toeleveringsketens weer wat afnemen. De afgelopen periode groeiden die problemen juist door de oorlog in Oekraïne, maar ook door lockdowns in China die de industrie daar troffen.
Veel zorgen
Consumenten hebben minder vertrouwen omdat ze hun toekomstige financiële situatie somberder inzien door de hoge inflatie. Ook maken huishoudens zich veel zorgen over de algehele economische situatie. Vorige week kwamen al cijfers naar buiten over het consumentenvertrouwen in een aantal Europese landen waaronder Nederland. Daaruit bleek ook al dat consumenten snel vertrouwen verliezen.
In de bouwsector zorgde vooral het tekort aan personeel voor een flinke daling van het vertrouwen. Daarnaast komen er minder opdrachten binnen omdat huishoudens en bedrijven iets voorzichtiger zijn geworden. Minder bouwbedrijven geven aan last van tekorten aan materialen te hebben.
Meer uit Financieel
HILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) schort zijn plannen voor een beursgang in de Verenigde Staten op. Volgens het platenbedrijf achter popsterren als Billie Eilish, Taylor Swift en Harry Styles is er momenteel te veel onzekerheid op de markt. Dat zorgt volgens de onderneming, met hoofdkantoor in Hilversum, voor een aanzienlijke verstoring in de eigen waardering.
30 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een nieuwe flinke toename van de olieprijzen door de oorlog in Iran drukte donderdag het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. De belangrijkste beursgraadmeters in Europa gingen eveneens met verliezen de handel uit. Olie- en gasconcern Shell zag zijn beurswaarde wel toenemen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid heeft Nederlandse schepen gewaarschuwd om de regio van Iran te mijden. Een woordvoerder van de kustwacht meldt dat een bericht met die strekking namens het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat is doorgegeven aan Nederlandse reders. Meerdere updates zijn verstuurd, waarvan de precieze inhoud geheim is.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De omzet van de Nederlandse auto- en motorbranche daalde vorig jaar met 2,6 procent. De grootste afnames waren in de zwaardere bedrijfsautobranche en voor importeurs. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemers in de sector zijn desondanks voor het eerst in ruim vier jaar positief gestemd over de vooruitzichten voor het eerste kwartaal dit jaar.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - In de Perzische Golf zitten ongeveer 15.000 cruisepassagiers en 20.000 zeevarenden vast als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de Verenigde Naties donderdag laten weten aan het Franse persbureau AFP.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Broadcom behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. De chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht, dankzij de aanhoudende sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI). Ook de omzetverwachting voor het huidige kwartaal viel hoger uit dan voorzien.
3 uur geledenASSEN (ANP) - Als de overheid besluit om weer aardgas te winnen uit de grond onder Groningen staat gasbedrijf NAM niet te springen om mee te doen. Het bedrijf, dat de gasvelden jarenlang exploiteerde, ziet bij een hervatting van de gaswinning geen rol voor zichzelf "als operator van deze faciliteiten". De maatschappij vindt dat de Staat dit zelf moet doen.
4 uur geleden