Nederlands Thorizon wil eerste kernreactor in Zeeland plaatsen
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse start-up Thorizon wil zijn eerste commerciële gesmoltenzoutreactor in Zeeland plaatsen. Die kernreactor moet er in 2034 staan. Daarvoor ondertekende het Amsterdamse bedrijf een overeenkomst met acht partijen, waaronder provincies en investeerders.
In een gesmoltenzoutreactor wordt vloeibaar zout gebruikt als brandstof en als koelmiddel. Dat is relatief veilig in vergelijking met andere soorten kernreactoren, legt topvrouw Kiki Lauwers van Thorizon uit. Daarnaast kan Thorizon bestaand kernafval gebruiken als brandstof, stelt Lauwers.
Onder meer de exploitant van de kerncentrale in Borssele, EPZ, en het nucleaire onderzoeksinstituut NRG Pallas zijn aangesloten bij de ontwikkeling. De Thorizon One wordt de eerste commerciële gesmoltenzoutreactor in Europa, volgens het bedrijf. Het moet in 2034 op het elektriciteitsnet worden aangesloten en levert energie voor 250.000 huishoudens.
Drie à vier voetbalvelden
Volgend jaar wordt begonnen met een testfaciliteit en een jaar later volgt een demonstratieproject in Petten in Noord-Holland. Dat project zal de grootte hebben van "een grote Amerikaanse koelkast", vertelt Lauwers. De uiteindelijke gesmoltenzoutreactor in Zeeland zal de grootte hebben van drie à vier voetbalvelden.
Thorizon heeft inmiddels tientallen miljoenen euro's opgehaald, onder meer via Invest-NL en provincies. Voor de bouw van een commerciële reactor is meer dan 500 miljoen euro nodig, vertelt de topvrouw.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.
11 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitse luchtvaartmaatschappijen zijn boos op de Duitse regering. Die heeft Emirates toestemming gegeven voor vluchten op een vijfde luchthaven in Duitsland. Daarmee wordt de concurrentie van de maatschappij uit Dubai nog sterker.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oracle behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het software- en cloudbedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Het bedrijf profiteert van de enorme vraag naar diensten en infrastructuur voor AI en zag de omzet van het onderdeel cloudinfrastructuur ruimschoots verdubbelen. Ook verwacht Oracle de sterke prestatie in het huidige kwartaal voort te zetten. Het aandeel steeg 2 procent.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Franse miljardair Bernard Arnault behoort niet langer tot de tien rijkste mensen ter wereld. Volgens de Bloomberg Billionaires Index is zijn vermogen gedaald. Daardoor bestaat de gehele top 10 van de rijkenlijst voor het eerst sinds Bloomberg in 2012 begon met meten volledig uit Amerikanen.
13 uur geleden