Nederlands Palestina Komitee: Palestijnen mogen zich verzetten
AMSTERDAM (ANP) - Omdat alle politieke wegen afgesloten zijn om verandering in de situatie te brengen, hebben de Palestijnen in Gaza en elders het recht om zich - ook gewapenderhand - tegen hun onderdrukking te verzetten. Dat stelt het Nederlands Palestina Komitee (NPK) in een reactie op de aanval van Hamas-strijders op Israël.
Het Komitee stelt dat politici in Nederland over elkaar heen struikelen in hun adhesiebetuigingen aan het adres van Israël na de grootschalige aanval van Hamas op Israëlische doelen. "Politici stellen dat Israël het recht heeft om zich te verdedigen. Maar het is Israël dat Palestijnen bezet houdt, niet omgekeerd; Israël knijpt Gaza af, niet omgekeerd."
In de uitspraken van politici en in de berichtgeving gaat het uitsluitend over de aanval van Hamas, stelt het NPK. "Zoals zo vaak ontbreekt de context volledig."
'Twee keuzen'
Maar de aanval van Hamas komt volgens het Komitee niet uit de lucht vallen. "De Palestijnen in Gaza staan bloot aan structureel Israëlisch geweld, onder meer in de vorm van een al zeventien jaar van kracht zijnde algehele blokkade."
Door de blokkade is Gaza van de buitenwereld afgesneden geraakt. "De leefomstandigheden zijn als gevolg daarvan inmiddels dramatisch verslechterd", stelt het NPK. "De Palestijnen in Gaza hebben in die situatie twee keuzen: geheel in de ellende wegzakken en van de politieke agenda verdwijnen; of de aandacht van de wereld opnieuw op hun situatie vestigen door tot de aanval over te gaan."
Meer uit Binnenland
NIJVERDAL (ANP) - Bassist Herman Deinum van de bluesband Cuby & the Blizzards is op 79-jarige leeftijd overleden. Deinum stierf vrijdag in zijn woonplaats Nijverdal, deelt het Cuby and the Blizzards (C+B) Museum. "Fans kwamen speciaal voor hem naar de concerten, om van zijn duidelijk hoorbare, melodieuze, stuwende baspartijen te genieten", aldus het museum.
8 uur geledenVUGHT (ANP) - "We focussen ons nu op het terugkeren van de rust in de penitentiaire inrichting." Een uur na de beëindiging van de gijzeling van twee medewerkers van de gevangenis in Vught zegt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) dat dat "nu het belangrijkste is".
10 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse premier Mike Eman annuleert zijn bezoek aan Nederland. Als reden geeft hij 'de voelbare spanning in de regio'. Amerika heeft in de afgelopen maanden een grote militaire macht opgebouwd voor de grens met Venezuela. Aruba ligt enkele tientallen kilometers van het Zuid-Amerikaanse land.
12 uur geledenVUGHT (ANP) - De gijzeling in de psychiatrische afdeling van de gevangenis in het Brabantse Vught is voorbij. Een gedetineerde hield daar twee medewerkers vast tegen hun wil. Aan het begin van de avond werden zij in veiligheid gebracht. "De gedetineerde is onder controle", laat de Dienst Justitiële Inrichtingen weten.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gegijzelden die op de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught worden vastgehouden, zijn twee medewerkers. Dat laat het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Eerder was nog onbekend om hoeveel mensen het ging, en of het gedetineerden of medewerkers zijn.
12 uur geledenVUGHT (ANP) - Op de psychiatrische afdeling van de penitentiaire inrichting in Vught is een gijzeling gaande, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). De politie is ter plaatse en doet er alles aan om de situatie zo snel mogelijk onder controle te krijgen. De families van de betrokkenen zijn ingelicht, meldt de dienst.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gemelde incident in de gevangenis in Vught vindt niet plaats in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI), meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. In de EBI zit onder meer Ridouan Taghi opgesloten. Verdere informatie over het incident had de woordvoerder niet.
13 uur geleden