Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlanders verbruikten in 2023 opnieuw minder gas

Nederlanders verbruikten in 2023 opnieuw minder gas

DEN HAAG (ANP) - Het aardgasverbruik in Nederland is vorig jaar weer gedaald. Nederland verbruikte 30 miljard kubieke meter aardgas in 2023 en dat is 5 procent minder dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2022 lag het gasverbruik nog een kwart lager dan het jaar ervoor.

Bij huishoudens daalde het gasverbruik met 11 procent, terwijl de winters wat temperatuur betreft vergelijkbaar waren. De gasprijzen waren vorig jaar in verhouding nog wel hoog. Voor het opwekken van elektriciteit werd 6 procent minder gas verbruikt, becijferde het CBS.

In de meeste hoofdsectoren van de economie was het aardgasverbruik lager dan een jaar eerder, maar in de landbouw nam het met 9 procent toe. In de industrie daalde het gasverbruik met 4 procent, aldus het CBS. In de chemie, de subsector binnen de industrie met het hoogste aardgasverbruik, werd vorig jaar ongeveer evenveel gas verbruikt als een jaar eerder.

Invoer lng

Nederland voerde vorig jaar 33 procent meer vloeibaar aardgas (lng) in via tankerschepen. Via pijpleidingen werd 23 procent minder gasvormig aardgas ingevoerd. Na de Russische inval in Oekraïne werd veel meer lng ingevoerd, om minder afhankelijk te worden van Russisch gas dat vooral via pijpleidingen wordt vervoerd. Lng vormde vorig jaar bijna de helft van de totale gasinvoer, tegenover 32 procent in 2022. Minder dan 9 procent van het ingevoerde aardgas kwam in 2023 uit Rusland, waar dat in 2021 nog 24 procent was. Nederland haalde meer lng uit de Verenigde Staten.

De gaswinning daalde verder, in totaal met 34 procent. Op 1 oktober vorig jaar werd het Groningenveld gesloten, alleen in uitzonderlijke situaties wordt daar nog gas uit de grond gehaald.

Meer uit Financieel

Wall Street veert op na verliezen door AI-angst en handelsonrust

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger geëindigd. Beleggers leken eerdere zorgen over de gevolgen van kunstmatige intelligentie en de handelsonrust van zich af te schudden. Maandag zakten de graadmeters op Wall Street hierdoor nog diep in het rood.

7 uur geleden
Rechter VS wijst zaak xAI tegen OpenAI over bedrijfsgeheimen af

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Een rechter in de Verenigde Staten heeft dinsdag een rechtszaak van Elon Musks startup xAI afgewezen. In de zaak werd rivaal OpenAI beschuldigd van het stelen van bedrijfsgeheimen.

7 uur geleden
Franse miljardair Arnault vergroot belang in luxeconcern LVMH

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse miljardair Bernard Arnault heeft zijn greep op luxeconcern LVMH verder verstevigd. De rijkste man van Europa en topman van het bedrijf achter merken als Louis Vuitton, Christian Dior, Hennessy en Tiffany & Co heeft zijn belang in LVMH verhoogd tot boven de 50 procent, is dinsdag bekendgemaakt.

9 uur geleden
Toename meldingen over Odido bij meldpunt voor identiteitsfraude

DEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen bij het Centraal Meldpunt Identiteitsfraude (CMI) na het Odido-lek is in een week tijd ruim verdubbeld. Het meldpunt, waar mensen terechtkunnen die vermoeden slachtoffer te zijn van misbruik van gestolen identiteitsgegevens, heeft tot nu toe 590 meldingen binnengekregen over de telecomprovider. Een week geleden waren dat er nog 245.

10 uur geleden
AEX sluit hoger na onzekerheid over handelsbeleid VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag licht hoger de handelsdag uitgegaan. Beleggers bleven het wel voorzichtig aandoen na de onzekerheid rond het handelsbeleid van Donald Trump. Het Amerikaanse Hooggerechtshof zette een streep door veel van de importheffingen van de president en hij kondigde daarop nieuwe wereldwijde heffingen aan.

11 uur geleden
Warner Bros. ontvangt nieuw overnamevoorstel van Paramount

NEW YORK (ANP/AFP) - Entertainment- en mediaconcern Warner Bros. Discovery heeft een herzien overnamevoorstel van Paramount Skydance ontvangen. Warner Bros. zegt het nieuwe bod te bekijken, maar de raad van bestuur liet weten de overnameovereenkomst met Netflix te blijven steunen. Details over het nieuwe voorstel zijn niet bekendgemaakt.

12 uur geleden
EU-handelschef: regering-Trump wil zich aan handelsdeal houden

BRUSSEL (ANP/RTR) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump wil zich aan de handelsdeal met de EU houden, ondanks de nieuwe importtarieven. Dat stelt Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) dinsdag tijdens een hoorzitting in het Europees Parlement.

12 uur geleden