Nederlanders verbruikten in 2023 opnieuw minder gas
DEN HAAG (ANP) - Het aardgasverbruik in Nederland is vorig jaar weer gedaald. Nederland verbruikte 30 miljard kubieke meter aardgas in 2023 en dat is 5 procent minder dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2022 lag het gasverbruik nog een kwart lager dan het jaar ervoor.
Bij huishoudens daalde het gasverbruik met 11 procent, terwijl de winters wat temperatuur betreft vergelijkbaar waren. De gasprijzen waren vorig jaar in verhouding nog wel hoog. Voor het opwekken van elektriciteit werd 6 procent minder gas verbruikt, becijferde het CBS.
In de meeste hoofdsectoren van de economie was het aardgasverbruik lager dan een jaar eerder, maar in de landbouw nam het met 9 procent toe. In de industrie daalde het gasverbruik met 4 procent, aldus het CBS. In de chemie, de subsector binnen de industrie met het hoogste aardgasverbruik, werd vorig jaar ongeveer evenveel gas verbruikt als een jaar eerder.
Invoer lng
Nederland voerde vorig jaar 33 procent meer vloeibaar aardgas (lng) in via tankerschepen. Via pijpleidingen werd 23 procent minder gasvormig aardgas ingevoerd. Na de Russische inval in Oekraïne werd veel meer lng ingevoerd, om minder afhankelijk te worden van Russisch gas dat vooral via pijpleidingen wordt vervoerd. Lng vormde vorig jaar bijna de helft van de totale gasinvoer, tegenover 32 procent in 2022. Minder dan 9 procent van het ingevoerde aardgas kwam in 2023 uit Rusland, waar dat in 2021 nog 24 procent was. Nederland haalde meer lng uit de Verenigde Staten.
De gaswinning daalde verder, in totaal met 34 procent. Op 1 oktober vorig jaar werd het Groningenveld gesloten, alleen in uitzonderlijke situaties wordt daar nog gas uit de grond gehaald.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Chinese verkoopplatform Temu heeft op verzoek van Nederlandse uitgeverijen tientallen producten van de website verwijderd met afbeeldingen uit populaire Nederlandse kinderboeken. Singel Uitgeverijen, dat onder meer boeken over Jip en Janneke en Woezel & Pip uitgeeft, heeft zaterdag een bericht hierover van De Grote Vriendelijke Podcast bevestigd.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Anders dan in Nederland verloopt de aanleg van een groot waterstofleidingennetwerk in Duitsland volgens plan. De Duitsers begonnen dit jaar met de bouw van het landelijke netwerk en tot nu toe worden de bouwdeadlines gehaald, meldde de Duitse gasbrancheorganisatie FNB Gas.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Net als in Nederland is rundvlees in de Verenigde Staten duurder dan ooit. Dit komt doordat het aantal runderen dat klaar is voor de slacht in de VS historisch laag is en de aanvoer onder druk staat.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is "volop bezig" met het nasturen van achtergebleven koffers na een storing in een deel van het bagagesysteem, zegt een woordvoerster van de luchthaven zaterdag. Het duurt nog "enkele dagen" voordat iedereen zijn koffer weer terug heeft. "Er wordt hard gewerkt om onze passagiers zo snel mogelijk hun bagage na te leveren", laat ook een woordvoerster van KLM weten.
13 uur geledenROCKY MOUNT (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie heeft volgens president Donald Trump de weg omhoog gevonden, nu de inflatie afneemt en de prijsdruk op belangrijke goederen afzwakt.
14 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
1 dag geleden