
Nederlanders verbruikten in 2023 opnieuw minder gas
DEN HAAG (ANP) - Het aardgasverbruik in Nederland is vorig jaar weer gedaald. Nederland verbruikte 30 miljard kubieke meter aardgas in 2023 en dat is 5 procent minder dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2022 lag het gasverbruik nog een kwart lager dan het jaar ervoor.
Bij huishoudens daalde het gasverbruik met 11 procent, terwijl de winters wat temperatuur betreft vergelijkbaar waren. De gasprijzen waren vorig jaar in verhouding nog wel hoog. Voor het opwekken van elektriciteit werd 6 procent minder gas verbruikt, becijferde het CBS.
In de meeste hoofdsectoren van de economie was het aardgasverbruik lager dan een jaar eerder, maar in de landbouw nam het met 9 procent toe. In de industrie daalde het gasverbruik met 4 procent, aldus het CBS. In de chemie, de subsector binnen de industrie met het hoogste aardgasverbruik, werd vorig jaar ongeveer evenveel gas verbruikt als een jaar eerder.
Nederland voerde vorig jaar 33 procent meer vloeibaar aardgas (lng) in via tankerschepen. Via pijpleidingen werd 23 procent minder gasvormig aardgas ingevoerd. Na de Russische inval in Oekraïne werd veel meer lng ingevoerd, om minder afhankelijk te worden van Russisch gas dat vooral via pijpleidingen wordt vervoerd. Lng vormde vorig jaar bijna de helft van de totale gasinvoer, tegenover 32 procent in 2022. Minder dan 9 procent van het ingevoerde aardgas kwam in 2023 uit Rusland, waar dat in 2021 nog 24 procent was. Nederland haalde meer lng uit de Verenigde Staten.
De gaswinning daalde verder, in totaal met 34 procent. Op 1 oktober vorig jaar werd het Groningenveld gesloten, alleen in uitzonderlijke situaties wordt daar nog gas uit de grond gehaald.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke koerswinsten gesloten. Beleggers verwerkten de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump dat nieuwe importheffingen worden opgelegd aan landen die zelf ook tarieven op Amerikaanse goederen hebben. Verder waren er ook weer veel bedrijfsresultaten op Wall Street, waaronder van de grote producent van netwerkapparatuur Cisco.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft nieuwe importheffingen aangekondigd op buitenlandse goederen. Het gaat om heffingen tegen landen die zelf ook al invoertarieven op Amerikaanse producten hebben, zogenoemde wederkerige heffingen. Met die vergelijkbare tegenheffingen komt Trump een belangrijke verkiezingsbelofte na.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Gameontwikkelaar Ubisoft heeft de verkoop van zijn games de afgelopen maanden zien kelderen. Het Franse bedrijf moest tot twee keer toe de nieuwste game in de populaire Assassin's Creed-reeks uitstellen. Die lancering staat nu gepland voor 20 maart, en volgens Ubisoft lopen de voorbestellingen goed.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse beurs hadden het donderdag druk met resultaten van de AEX-bedrijven Unilever, Heineken, Adyen en dsm-firmenich. Daarbij vielen de cijfers van betalingsverwerker Adyen duidelijk goed, want dat aandeel ging fors omhoog. Levensmiddelenconcern Unilever was juist de grootste daler bij de hoofdfondsen op het Damrak.
11 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA) - Porsche wil tegen 2029 ongeveer 1900 banen schrappen in twee fabrieken in Duitsland. Dat heeft de Duitse sportautofabrikant donderdag bekendgemaakt. Gedwongen ontslagen zijn uitgesloten, omdat er tot 2030 baangaranties gelden voor de medewerkers. Het bedrijf zal het dus moeten hebben van personeel dat vrijwillig vertrekt.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim vier op de tien werkgevers hebben zzp'ers gevraagd in loondienst te komen, om zo tegemoet te komen aan regels die schijnzelfstandigheid tegengaan. Dat komt naar voren uit een enquête die werkgeversorganisatie AWVN heeft uitgevoerd onder 242 werkgevers. Van hen geeft echter slechts 8 procent aan dat freelancemedewerkers bereid zijn om in loondienst te komen.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Cisco Systems behoorde donderdag tot de winnaars op de aandelenbeurzen in New York. De maker van netwerkapparatuur boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht. Ook verhoogde het bedrijf de omzetvoorspelling voor het hele boekjaar. Volgens topman Chuck Robbins is Cisco goed gepositioneerd om te blijven profiteren van de sterke vraag naar toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Het aandeel steeg 6 procent.
13 uur geleden