Nederlanders verbruikten in 2023 opnieuw minder gas
DEN HAAG (ANP) - Het aardgasverbruik in Nederland is vorig jaar weer gedaald. Nederland verbruikte 30 miljard kubieke meter aardgas in 2023 en dat is 5 procent minder dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2022 lag het gasverbruik nog een kwart lager dan het jaar ervoor.
Bij huishoudens daalde het gasverbruik met 11 procent, terwijl de winters wat temperatuur betreft vergelijkbaar waren. De gasprijzen waren vorig jaar in verhouding nog wel hoog. Voor het opwekken van elektriciteit werd 6 procent minder gas verbruikt, becijferde het CBS.
In de meeste hoofdsectoren van de economie was het aardgasverbruik lager dan een jaar eerder, maar in de landbouw nam het met 9 procent toe. In de industrie daalde het gasverbruik met 4 procent, aldus het CBS. In de chemie, de subsector binnen de industrie met het hoogste aardgasverbruik, werd vorig jaar ongeveer evenveel gas verbruikt als een jaar eerder.
Nederland voerde vorig jaar 33 procent meer vloeibaar aardgas (lng) in via tankerschepen. Via pijpleidingen werd 23 procent minder gasvormig aardgas ingevoerd. Na de Russische inval in Oekraïne werd veel meer lng ingevoerd, om minder afhankelijk te worden van Russisch gas dat vooral via pijpleidingen wordt vervoerd. Lng vormde vorig jaar bijna de helft van de totale gasinvoer, tegenover 32 procent in 2022. Minder dan 9 procent van het ingevoerde aardgas kwam in 2023 uit Rusland, waar dat in 2021 nog 24 procent was. Nederland haalde meer lng uit de Verenigde Staten.
De gaswinning daalde verder, in totaal met 34 procent. Op 1 oktober vorig jaar werd het Groningenveld gesloten, alleen in uitzonderlijke situaties wordt daar nog gas uit de grond gehaald.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Unilever stond maandag bij de dalers op de Amsterdamse beurs. Beleggers verwerkten de beursintroductie van The Magnum Ice Cream Company (TMICC), de afgesplitste ijsjesdivisie van voedings- en verzorgingsmiddelenconcern Unilever (min 4 procent). Het aandeel Magnum noteerde op bijna 13 euro, na een openingskoers van 12,20 euro. Het bedrijf, waaronder ijsmerken vallen als Magnum, Cornetto en Ben & Jerry's, gaat ook naar de beurzen in Londen en New York.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De topman van The Magnum Ice Cream Company (TMICC) denkt dat het aandeel van Magnum een echt "volksaandeel" kan worden. "Met een ijsbedrijf weet je precies wat je koopt", zei Magnum-baas Peter ter Kulve maandagochtend in aanloop naar het beursdebuut van de afgesplitste ijsjestak van Unilever op het Damrak.
2 uur geledenWIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De productie in de kwakkelende Duitse industrie is in oktober sterker gegroeid dan verwacht, wat een opsteker is voor de Duitse economie. Volgens het federale statistiekbureau Destatis groeide de industriële productie met 1,8 procent in vergelijking met een maand eerder.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Bestuurslid Isabel Schnabel van de Europese Centrale Bank (ECB) is bereid om de functie van centralebankpresident over te nemen wanneer de termijn van Christine Lagarde over minder dan twee jaar afloopt. Schnabel werd in een interview gevraagd of het tijd is voor een Duitse om de ECB te leiden en of zij die persoon zou kunnen zijn. "Als ik gevraagd zou worden, zou ik er klaar voor zijn", antwoordde Schnabel.
2 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Chinese export is in november sterk hersteld na een onverwachte daling een maand eerder. Daardoor is het Chinese handelsoverschot dit jaar voor het eerst boven de grens van 1 biljoen dollar uitgekomen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gewaarschuwd dat de geplande overname van Warner Bros. Discovery door Netflix mogelijk op bezwaren van mededingingstoezichthouders stuit. Volgens Trump kan het marktaandeel van het samengevoegde bedrijf te groot worden.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De topman van The Magnum Ice Cream Company (TMICC) haalt vlak voor de beursgang van het ijsbedrijf uit naar Ben Cohen, een van de oprichters van dochteronderneming Ben & Jerry's. Cohen moet dat merk loslaten en "overdragen aan een nieuwe generatie", zei TMICC-topman Peter ter Kulve tegen de krant Financial Times (FT).
21 uur geleden