Nederlanders sparen weer evenveel als voor corona
AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse huishoudens zijn ook na de coronapandemie flink blijven sparen. Volgens De Nederlandsche Bank (DNB) is het totaalbedrag dat Nederlanders bij hun bank hebben staan vorig jaar met bijna 15 miljard euro toegenomen tot ruim 576 miljard euro. De rentevergoeding die huishoudens ontvingen op hun spaarrekeningen nam ook toe.
De toename van de tegoeden bij Nederlandse banken in 2023 is daarmee weer vergelijkbaar met de periode voor corona. In de jaren 2013-2019 bedroeg de groei gemiddeld dik 10 miljard per jaar. Tijdens de coronajaren 2020-2022 steeg dat bedrag naar gemiddeld bijna 38 miljard per jaar. In die jaren bleef het beschikbare inkomen van de meeste huishoudens door de omvangrijke overheidssteun op peil, terwijl de lockdowns zorgden voor een daling van de consumptie.
In 2023 werd ruim 1,7 miljard euro rente bijgeschreven op spaarrekeningen. Dat is ruim drie keer zoveel als in 2022. De stijging is te danken aan de rente op spaarrekeningen, die sinds de zomer van 2022 gestaag is toegenomen. De hogere spaarrente verklaart mogelijk ook waarom in 2023 het saldo van Nederlandse huishoudens op betaalrekeningen met ruim 14 miljard euro afnam. Door de hogere spaarrentes verplaatsten mensen namelijk geld van hun betaalrekeningen naar spaarrekeningen.
Van het totaal aan banktegoeden van huishoudens in Nederland staat bijna 80 procent op spaarrekeningen. Het overige deel staat op betaalrekeningen. Hoewel het volgens DNB relatief om geringe bedragen gaat, is daarnaast in het afgelopen jaar het gebruik van een bankrekening in het buitenland populairder geworden.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - PostNL bezorgt vanaf 12 juli brievenbuspost standaard binnen twee dagen, in plaats van de volgende dag. Dit is noodzakelijk om het bezorgen van post betrouwbaar te houden, stelt het postbedrijf. Het kabinet besloot vorig jaar dat PostNL de bezorgtijd per 1 juli dit jaar mag verruimen. De postbezorger had die wens al langer omdat er hoge kosten verbonden zijn aan het verplicht bezorgen van post de volgende dag.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag opnieuw hoger geëindigd. De hoop van beleggers dat de oorlog in het Midden-Oosten mogelijk zijn einde nadert, nam toe. De Amerikaanse president Donald Trump zei tegen verslaggevers in het Witte Huis te verwachten binnen twee of drie weken klaar te zijn met de oorlog.
7 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Wereldbank, het Internationaal Energieagentschap (IEA) en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaan een coördinatiegroep oprichten vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De organisaties melden in een gezamenlijke verklaring dat ze daarmee hun reacties op de economische gevolgen van de Iranoorlog zo goed mogelijk op elkaar willen afstemmen.
8 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/RTR) - Argentinië heeft geplande belastingverhogingen uitgesteld vanwege de flink gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Argentijnse regering stelt hogere belastingen op vloeibare brandstoffen en CO2 met een maand uit tot eind april.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland beschikt over een goede digitale infrastructuur, "maar wat we nu hebben is niet voldoende over vijf jaar". Dat zei voormalig ASML-topman Peter Wennink op een evenement over digitale weerbaarheid. Volgens hem is digitale veiligheid een van de hoekstenen van de samenleving.
9 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa houdt er rekening mee dat er buiten Europa mogelijk een tekort aan vliegtuigbrandstof ontstaat. Het bedrijf ziet nu al in Azië dat kerosine schaars begint te worden door de oorlog met Iran, die de aanvoer verstoort.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is de eerste dag van april met flinke winst gesloten. De wereldwijde beurzen stonden afgelopen maand onder druk door de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen daarvan.
11 uur geleden