Nederlanders opgepakt na plofkraak in Oostenrijkse plaats
WENEN (ANP) - In Oostenrijk zijn drie Nederlanders opgepakt na een plofkraak op een geldautomaat in het dorp Hofkirchen im Traunkreis, ten zuiden van de stad Linz. Het gaat om een 32-jarige man uit Den Bosch, een man van 28 uit Amsterdam en een 25-jarige vrouw uit Hoofddorp. Ook een vierde persoon, van wie de nationaliteit niet bekend is gemaakt, is aangehouden. Bij de plofkraak werd niets buitgemaakt.
Na de arrestaties zijn in Nederland meerdere gebouwen doorzocht, melden Europol en het Oostenrijkse Openbaar Ministerie. Daarbij zijn auto's, munitie, 16.500 euro contant geld, gps-trackers en "ander bewijsmateriaal" in beslag genomen. Ook in Duitsland en Oostenrijk zijn doorzoekingen gedaan en spullen in beslag genomen. De resultaten van de operatie van vorige week zijn maandag naar buiten gebracht.
Oostenrijk kampt sinds enige tijd met een reeks explosies bij bankfilialen en pinautomaten, net als Nederland en Duitsland eerder. Sinds het begin van het jaar waren er vijftien geslaagde plofkraken en dertien pogingen. Dat is meer dan twee keer zoveel als in heel 2024.
'Bijzonder roekeloos'
De plofkraak in Hofkirchen im Traunkreis was de recentste, vorige week dinsdag. Enkele uren later werden de vier verdachten gearresteerd, na een klopjacht door speciale eenheden. Twee van hen zouden betrokken zijn geweest bij de explosies zelf, de twee anderen zouden hebben geholpen. Het is nog niet duidelijk van welke andere plofkraken zij verdacht worden.
De hoofdverdachten van de reeks explosies zijn volgens Europol "Nederlanders uit de omgeving van Brabant". Zij zouden hulp hebben gekregen van Duitse handlangers. Volgens Oostenrijk zijn de daders "bijzonder roekeloos" en is hun werkwijze "heel gevaarlijk voor derden".
Volgens de Oostenrijkse autoriteiten zijn nu in totaal 42 mensen in beeld voor de reeks plofkraken. Negentien van hen zijn gearresteerd. In totaal 26 gebouwen zijn doorzocht, waaronder tien in Nederland.
Meer uit Binnenland
BILTHOVEN (ANP) - De kans is heel klein dat een mens besmet raakt met het Shamonda-virus, een veeziekte. En als mensen toch worden geïnfecteerd, hebben de meeste mensen voldoende weerstand. "We kunnen niet uitsluiten dat het virus ook mensen kan infecteren, maar we denken dat het risico laag is", zegt viroloog Chantal Reusken van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
40 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie gaat ervan uit dat de 29-jarige Hajar is omgebracht in een antikraakpand in de Amsterdamse wijk Buitenveldert. Een woordvoerder bevestigde een bericht hierover bij de lokale zender AT5.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) heeft tot nu toe geen meldingen ontvangen van datalekken als gevolg van de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP. Organisaties zijn wettelijk verplicht het te melden als er een mogelijk datalek is waarbij persoonsgegevens betrokken zijn.
1 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Bij nog eens acht mensen in Nederland is afgelopen week het westnijlvirus vastgesteld. Dat betekent dat het totaalaantal bevestigde besmettingen dit jaar tot nu toe uitkomt op 72, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof in Amsterdam verwacht niet eerder dan in april volgend jaar verder te kunnen met het hoger beroep in de zaak tegen Klimmuur Amsterdam, waar op 3 november 2023 een 11-jarige jongen een fatale val van veertien meter hoogte maakte tijdens een kinderfeestje. Het proces is slopend voor de nabestaanden en de vertraging van het hoger beroep valt ze emotioneel zwaar, aldus hun advocaat.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De dienst waarmee gemeenten, provincies en waterschappen officiële berichten publiceren, is weer online. Deze werd uit voorzorg uitgeschakeld vanwege problemen in programmeertaal PHP. Volgens een woordvoerder van NotuBiz zijn alle websites weer online. "Na grondig testen zijn alle systemen weer up and running."
3 uur geledenDRIEBERGEN (ANP) - De politie heeft dinsdag drie mensen opgepakt en dertig websites offline gehaald. Het trio wordt verdacht van het opzettelijk verkopen van schadelijke producten, die tot de dood van drie mensen hebben geleid. De pillen zagen eruit als oxycodon, maar bevatten zeer schadelijke nitazenen. Dat meldt de politie donderdag. Ze laat weten een cruciale schakel uit een crimineel netwerk te hebben gehaald.
5 uur geleden