'Nederlanders lenen vaker, maar wel minder'
EINDHOVEN (ANP) - Nederlanders zijn de afgelopen jaren vaker gaan lenen, maar het bedrag dat in totaal wordt geleend is gedaald. Dit constateert de financiële vergelijkingssite Geld.nl op basis van cijfers van het Bureau Kredietregistratie (BKR) en De Nederlandsche Bank (DNB).
Tussen januari 2017 en september vorig jaar zakte het bedrag dat aan leningen uitstond van 18,6 miljard naar 15,3 miljard euro. Dit terwijl het bedrag aan nieuw verstrekte kredieten steeg van 2,1 miljard euro in het eerste kwartaal 2017 naar 2,4 miljard euro in het derde kwartaal van vorig jaar.
Volgens deskundige Amanda Bulthuis van Geld.nl zijn er meerdere verklaringen voor deze tegenstrijdig lijkende ontwikkelingen. "De belangrijkste is dat mensen vaker leningen hebben overgesloten", zegt ze. "Door de steeds lager wordende leenrentes kunnen mensen steeds meer besparen als ze hun bestaande lening oversluiten naar een nieuwe lening."
Daarnaast hebben de Autoriteit Financiële Markten (AFM) en de kredietverstrekkers zelf de afgelopen jaren steeds meer aangestuurd op persoonlijke leningen in plaats van doorlopend kredieten. Inmiddels is ongeveer 90 procent van de nieuw verstrekte leningen een persoonlijke lening. "Dit betekent dat mensen nu meestal een lening hebben waar ze op moeten aflossen. Zodoende daalt het uitstaande saldo", aldus Bulthuis.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - AI-bedrijf Anthropic wil mogelijk al halverwege november naar de beurs, meldt persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen. Het bedrijf achter chatbot Claude had zijn beursplannen eerder uitgesteld.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kabinetsplannen om kleine beleggers zwaarder te belasten, botsen met de Europese ambitie om juist meer mensen aan het beleggen te krijgen, vindt René van Vlerken, topman van beursuitbater Euronext. Dat is het bedrijf achter onder meer de Amsterdamse beurs.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) heeft met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer gesproken over de krappe dieselvoorraden en hoge prijzen. Daarbij gaf hij aan dat Europa streeft naar een gecoördineerde aanpak om de prijzen te verlagen.
2 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Hans Anders heeft de verkoop van de AI- en camerabril van Meta voor onbepaalde tijd opgeschort, bevestigt een woordvoerder van de optiekketen na berichtgeving door het AD. Aanleiding is de "publieke en politieke discussie over slimme brillen" en "de vragen die daarbij spelen over de voorwaarden waaronder deze technologie kan worden gebruikt".
3 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Het is niet langer mogelijk om de economische impact van klimaatverandering te ontkennen, zei president Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB) tijdens een toespraak in Frankfurt. "We zien het, we voelen het, we kunnen het meten. Dat heeft niets met ideologie te maken, dat is de realiteit."
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een fors verlies gesloten. Ook op andere Europese beurzen waren aanzienlijke minnen te zien, na een verdere stijging van de olieprijzen en de rentes. Beleggers maken zich al een tijdlang zorgen over de door de Iranoorlog gestegen energieprijzen, omdat die de inflatie en leenkosten kunnen stuwen.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag en verzekeraar Axa hebben hun banden verbroken, meldt de Financial Times (FT). Daarmee bereiden ze zich voor op eventuele Amerikaanse sancties tegen het strafhof. Beide partijen vreesden dat eventuele maatregelen van de VS Axa zouden dwingen de dienstverlening aan het ICC te staken, en dat willen ze voor zijn.
5 uur geleden