Nederlanders laten meer vermogen na door bezit eigen woning
DEN HAAG (ANP) - Ruim 152.000 overleden Nederlanders hebben in 2018 in totaal voor 18,6 miljard euro aan eigen vermogen achtergelaten. Dat is 1,2 miljard meer dan in 2017. Belangrijkste reden voor de stijging is het feit dat meer mensen een eigen huis bezitten, dat ook nog eens in waarde is gestegen, zo komt woensdag naar voren uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De partner en kinderen profiteren het meest van nagelaten vermogen.
Gemiddeld heeft een overledene in 2018 24.800 euro aan vermogen achtergelaten. Dat was meer dan in 2017, maar 600 euro minder dan in het topjaar 2011. Ruim een kwart van de oudere overledenen liet een eigen huis na. De waarde daarvan was gemiddeld 151.000 euro, berekent het CBS.
In 2018 moesten 193.000 ontvangers van een erfenis daarvan aangifte doen bij de Belastingdienst. Dat betekent dat zij een aanzienlijk bedrag in handen hebben gekregen. In totaal ging het om 11,5 miljard euro, waarover 1,3 miljard euro belasting is geheven. De partner erft het meest, maar kinderen erven het vaakst. Dat kan door testamentaire regelingen te treffen. Slechts 1 procent van alle nalatenschappen komt ten goede aan een maatschappelijk doel.
Sinds 2017 is het ook weer mogelijk om kinderen belastingvrij een ton te schenken voor de aankoop van een eigen huis. Daarvan is volgens het CBS ditmaal aanzienlijk minder vaak gebruikgemaakt dan in 2013 en 2014, toen de regeling ook bestond. De helft van de woningschenkingen sinds 2017 bedroeg minder dan 50.000 euro. Gemiddeld kregen kinderen 63.200 euro van hun ouders.
De cijfers van het CBS gelden tot en met eind 2018 en zijn voorlopig, omdat het vaststellen van een nalatenschap en de successie daarop een langdurig proces is. Ook de fiscale afwikkeling van een schenking kan wel drie jaar duren.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiraming voor de doe-het-zelfbranche door de verslechterde economische omstandigheden door de Iranoorlog. Door de hogere inflatie en rente en het lagere consumentenvertrouwen verwacht de bank nu een volumegroei in 2026 van 2 procent. Eerder werd gerekend op een groei van 3 procent.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren in afwachting van meer duidelijkheid over gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran. Het staakt-het-vuren zou in eerste instantie dinsdagnacht aflopen, maar kort na het slot van de beurshandel kondigde president Donald Trump een verlenging van het bestand aan.
3 uur geledenKEULEN (ANP) - Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schrapt tot oktober 20.000 korteafstandsvluchten om brandstof te besparen. Volgens het luchtvaartconcern is de prijs van vliegtuigbrandstof verdubbeld sinds het uitbreken van de Iranoorlog.
4 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Vertrekkend Apple-topman Tim Cook heeft gezegd dat hij gezond is en van plan is om nog lange tijd als uitvoerend voorzitter aan te blijven bij de iPhonemaker. Die opmerkingen maakte Cook, die vanaf september de leiding over het bedrijf overdraagt aan de hardwarebaas John Ternus, tijdens een bijeenkomst met het Apple-personeel, meldt persbureau Bloomberg.
5 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) verwacht in de tweede helft van dit jaar een hogere omzet dan in de eerste helft van 2026, maakte het concern dinsdag bekend.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs sloot dinsdag met een klein verlies, te midden van de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Kevin Warsh heeft dinsdag tijdens een hoorzitting beloofd de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank te beschermen. De door Donald Trump voorgedragen kandidaat voor het voorzitterschap van de Federal Reserve benadrukte daarnaast zijn eigen onafhankelijkheid.
8 uur geleden