Nederlanders laten meer vermogen na door bezit eigen woning
DEN HAAG (ANP) - Ruim 152.000 overleden Nederlanders hebben in 2018 in totaal voor 18,6 miljard euro aan eigen vermogen achtergelaten. Dat is 1,2 miljard meer dan in 2017. Belangrijkste reden voor de stijging is het feit dat meer mensen een eigen huis bezitten, dat ook nog eens in waarde is gestegen, zo komt woensdag naar voren uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De partner en kinderen profiteren het meest van nagelaten vermogen.
Gemiddeld heeft een overledene in 2018 24.800 euro aan vermogen achtergelaten. Dat was meer dan in 2017, maar 600 euro minder dan in het topjaar 2011. Ruim een kwart van de oudere overledenen liet een eigen huis na. De waarde daarvan was gemiddeld 151.000 euro, berekent het CBS.
In 2018 moesten 193.000 ontvangers van een erfenis daarvan aangifte doen bij de Belastingdienst. Dat betekent dat zij een aanzienlijk bedrag in handen hebben gekregen. In totaal ging het om 11,5 miljard euro, waarover 1,3 miljard euro belasting is geheven. De partner erft het meest, maar kinderen erven het vaakst. Dat kan door testamentaire regelingen te treffen. Slechts 1 procent van alle nalatenschappen komt ten goede aan een maatschappelijk doel.
Sinds 2017 is het ook weer mogelijk om kinderen belastingvrij een ton te schenken voor de aankoop van een eigen huis. Daarvan is volgens het CBS ditmaal aanzienlijk minder vaak gebruikgemaakt dan in 2013 en 2014, toen de regeling ook bestond. De helft van de woningschenkingen sinds 2017 bedroeg minder dan 50.000 euro. Gemiddeld kregen kinderen 63.200 euro van hun ouders.
De cijfers van het CBS gelden tot en met eind 2018 en zijn voorlopig, omdat het vaststellen van een nalatenschap en de successie daarop een langdurig proces is. Ook de fiscale afwikkeling van een schenking kan wel drie jaar duren.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Webwinkelconcern Zalando heeft de groei vorig jaar doorgezet, mede door de overname van de Duitse webshop About You. Het Duitse bedrijf verwacht de groei ook dit jaar door te zetten, onder meer door meer gebruik te maken van kunstmatige intelligentie.
30 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse huizenprijzen zullen dit jaar naar verwachting met gemiddeld 3,1 procent stijgen. Daarmee zouden de huizenprijzen flink minder sterk stijgen dan vorig jaar, toen het ging om een plus van gemiddeld 8,6 procent, aldus huizenmarkteconomen van RaboResearch in het donderdag gepubliceerde Kwartaalbericht Woningmarkt.
54 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn donderdag verder gestegen. De aankondiging van de recordvrijgave van 400 miljoen vaten olie uit noodreserves door leden van het Internationaal Energieagentschap (IEA) lijkt de oliemarkt niet te kalmeren. De Verenigde Staten kondigden afzonderlijk aan 172 miljoen vaten uit hun noodreserves te onttrekken als onderdeel van deze gecoördineerde actie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in februari op jaarbasis opnieuw afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal gingen vorige maand 311 bedrijven failliet. Dat zijn 53 faillissementen minder dan in dezelfde maand een jaar eerder, een daling van 15 procent. Ten opzichte van januari steeg het aantal faillissementen met 11 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De helft van de ondernemers in Nederland die met het buitenland handelen, heeft last van het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump. Ondernemers ervaren zijn handelsbeleid als hun grootste geopolitieke uitdaging. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) in zijn jaarlijkse onderzoek over internationale handel.
8 uur geledenCINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangegeven dat hij olie wil vrijgeven uit de strategische reserve die de Verenigde Staten aanhouden. Hij zei te verwachten dat dit de brandstofprijzen omlaag brengt.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend met verliezen gesloten. De Iran-oorlog en de gevolgen voor de wereldwijde energiemarkten maakten beleggers nerveus. Het Internationaal Energieagentschap kondigde een vrijgave van een recordhoeveelheid aan olie uit noodreserves aan om de prijzen te drukken, maar dat leidde nog niet tot lagere prijzen voor de grondstof.
11 uur geleden