Nederlanders in Soedan geïnformeerd over evacuatiemogelijkheden
DEN HAAG (ANP) - Nederlanders die in Soedan zitten, zijn door het ministerie van Buitenlandse Zaken geïnformeerd over evacuatiemogelijkheden die nu worden voorbereid, laat een woordvoerder van het ministerie weten. Nederland staat in nauw contact met andere landen, die ook mensen uit het Afrikaanse land willen halen.
In het belang van een mogelijke evacuatie, en de risico's die daar aan vast zitten, wil de woordvoerder verder niets zeggen.
Eerder zaterdag liet het ministerie weten dat er met "man en macht" wordt gewerkt om Nederlanders uit Soedan te krijgen. "We kunnen niet voorspellen hoe het gaat lopen. Het kan lang duren, of ineens heel snel gaan. Duidelijk is dat geen enkele mogelijke optie zonder risico is", schreef het ministerie aan de Nederlanders in Soedan.
Breed scala
Buitenlandse Zaken staat op dit moment actief in contact met 134 Nederlanders in Soedan. Het gaat ervan uit dat er nog meer Nederlanders in Soedan zijn.
Samen met het ministerie van Defensie is een "breed scala aan mogelijke opties uitgewerkt. Steeds onderzoeken we wat de veiligheidsrisico’s zijn en hoe we die kunnen minimaliseren." Dat doen ook andere landen, die elkaar informeren, laat BuZa aan de Nederlanders weten.
Geheim
Zodra er tot evacuatie kan worden overgegaan, worden de Nederlanders gebeld of gemaild. De vertrekmogelijkheden moeten geheim worden gehouden. "Openbaarheid kan er voor zorgen dat een operatie extra gevaarlijk wordt of zelfs niet door kan gaan."
Het Soedanese leger heeft zaterdag bekendgemaakt dat het de evacuaties van burgers en diplomaten uit de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en China gaat faciliteren. Het is niet bekend of het leger ook Nederland de mogelijkheid gaat bieden landgenoten te evacueren.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema heeft de bekladding van het Nationaal Monument op de Dam een "ongelooflijk laffe daad" genoemd op haar sociale mediakanalen. Halsema spreekt van "vernielzucht en opzettelijke beschadiging van ons nationale monument".
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Kabinet en Kamerleden reageren boos op de bekladding van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam op de dag dat Nederland de doden van de Tweede Wereldoorlog en andere oorlogen herdenkt.
29 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) heeft nog geen hulpverzoeken ontvangen van Nederlandse opvarenden van cruiseschip MV Hondius. Drie opvarenden van dat schip zijn overleden nadat ze ziek werden op het schip. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) testte er zeker één positief op het hantavirus. Het schip ligt nu voor de kust van Kaapverdië.
44 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Schoonmaakploegen zijn maandagochtend bezig bekladdingen van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam te verwijderen, bevestigt de politie. Het monument is ontsierd met een rode substantie. Onder meer het woord 'genocide' is erop gespoten, ziet een ANP-fotograaf.
51 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Door een seinstoring rijden er maandagochtend geen treinen tussen Utrecht en Den Haag. ProRail kan nog niet inschatten hoe lang de problemen gaan duren, maar voorziet zeker gevolgen voor de ochtendspits.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In een groot deel van het land geldt maandagochtend code geel om plaatselijk dichte mist. Met uitzondering van het noorden en noordoosten kan het zicht plaatselijk minder dan 200 meter zijn. Het KNMI heeft de weerwaarschuwing daarom afgegeven voor alle provincies, behalve Groningen, Friesland en Drenthe.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions onderzoekt de herkomst en mogelijke verspreiding van het hantavirus aan boord van de MV Hondius. Het bedrijf bevestigt in een persverklaring in de nacht van zondag op maandag dat één opvarende positief is getest op het virus. Het gaat om een patiënt die momenteel is opgenomen op de intensive care in Johannesburg in Zuid-Afrika. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) meldde dat eerder al.
5 uur geleden