'Nederlanders hebben minder op met cyberveiligheid'
AMSTERDAM (ANP) - Nederland scoort niet zo hoog op het gebied van cyberveiligheid, ondanks de grote afhankelijkheid van digitale infrastructuur. Dat concludeert accountants- en advieskantoor PwC na onderzoek. Door de coronacrisis en het vele thuiswerken door personeel zet een derde van de ICT-bestuurders bij bedrijven in Nederland meer in op veiligheid. Wereldwijd is dit circa de helft.
Ook schatten Nederlanders de risico's door de coronacrisis lager in. Bijna 20 procent van de ICT-eindverantwoordelijken bij bedrijven denkt dat corona geen effect heeft op cyberveiligheid, tegenover nog geen 5 procent wereldwijd. Krap de helft van de Nederlandse bedrijfs- en technologiebestuurders noemt de kans op een aanval met gijzelingssoftware verder waarschijnlijk. Ook dit percentage ligt onder het wereldwijde gemiddelde. Verder zijn Nederlanders minder angstig over grote campagnes waarin onwaarheden worden verkondigd.
PwC noemt de uitkomsten van het onderzoek opvallend. Zeker omdat de verkiezingen voor de deur staan. Dat Nederlanders minder alert zijn komt waarschijnlijk doordat in Nederland veel preventieve maatregelen worden genomen om cyberaanvallen te voorkomen. Daarnaast leeft de gedachte dat Nederland geen aantrekkelijk doelwit is, aldus PwC.
Investeringen
In Nederland wordt er ook minder in cyberveiligheid geïnvesteerd, waarbij het beleid nagenoeg niet wijzigt. Nog geen vijfde van de Nederlandse bestuurders geeft aan dat de veiligheidsplannen continue updates krijgen en worden getest, tegenover een derde wereldwijd.
Er wordt ook minder getest op veerkracht bij een eventuele grote aanval, dat gebeurt bij nog geen derde van geïnterviewden. PwC wijst erop dat de positie van Nederland als het gaat om cyberveiligheid onder vuur ligt. Zeker omdat criminelen doelbewust kiezen voor plekken waar ze weinig weerstand ondervinden.
Nederland is wel bezig met het plannen om de cyberweerbaarheid te verhogen. Daarvoor zijn bedrijven ook bereid investeringen te doen. Vaak worden deze gekoppeld aan bedrijfsresultaten.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is de eerste handelsdag van de nieuwe maand licht lager gesloten. Dat kwam vooral door een stevig koersverlies van zwaargewicht Shell, dat 3,3 procent verloor door een daling van de olieprijs. Ook oliedienstverlener SBM Offshore behoorde om die reden tot de verliezers, met een min van 1,5 procent.
14 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic behaalde over het afgelopen kwartaal een omzet van bijna 17 miljard dollar. Dat is ruim twaalf keer zoveel als in dezelfde periode een jaar eerder.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn maandag gedaald, nadat de hoogste leider van Iran de regering toestemming heeft gegeven om gesprekken te voeren die een einde kunnen maken aan het conflict in het Midden-Oosten. Eerder zou de Amerikaanse president Donald Trump ook al hebben gezegd ruimte te bieden voor onderhandelingen met Iran.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met winst aan de maand november begonnen. Apple stond bij de dalers op Wall Street in aanloop naar de bekendmaking van kwartaalcijfers later op de dag. Ook kijken beleggers uit naar de Amerikaanse midterms op dinsdag.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De cyberaanvallen op koelsystemen van supermarkten in verschillende EU-landen zijn een "bewuste poging om de voedselvoorziening van de EU te ontwrichten en het vertrouwen van consumenten daarin te ondermijnen". Dat heeft Europees commissaris voor Landbouw en Voedselvoorziening Christophe Hansen maandag gezegd, naar aanleiding van het nieuwe incident.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Het Belgische Openbaar Ministerie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar de nieuwe cyberaanval op koelkasten en vriezers, die verschillende supermarkten in België heeft getroffen. Dat heeft een woordvoerder bekendgemaakt.
2 uur geledenSANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Chipbedrijf Marvell Technology heeft een overnamedeal gesloten met de producent van optische apparatuur voor datacenters Lumentum Holdings ter waarde van 115 miljard dollar, omgerekend ruim 102 miljard euro. Vorige week had persbureau Bloomberg al gemeld dat er een overname van Lumentum door Marvell aan zat te komen in de AI-race.
3 uur geleden