Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlanders gooiden minder afval weg in tweede coronajaar 2021

Nederlanders gooiden minder afval weg in tweede coronajaar 2021

DEN HAAG (ANP) - Nederlanders hebben in 2021 minder afval geproduceerd. Vorig jaar werd per inwoner gemiddeld 506 kilo aan huishoudelijk afval opgehaald, in 2020 ging het nog om 523 kilo per inwoner. Daarmee daalde de hoeveelheid afval per inwoner met drie procent. Dat meldt het CBS donderdag, op basis van cijfers over afval dat bij huishoudens is opgehaald en afval dat naar milieustraten is gebracht.

Vooral de hoeveelheden hout, puin, grond en grof afval uit de tuin namen na een flinke stijging in 2020 weer af. In het eerste coronajaar werd, als gevolg van de lockdowns en coronamaatregelen, meer in de tuin gewerkt en werden naar verhouding veel huizen verbouwd of opgeruimd. Daardoor bezochten meer Nederlanders de milieustraat. In 2021, waarin de maatregelen deels werden opgeheven, was een daling te zien in de hoeveelheid opgehaald grof afval.

Ook de hoeveelheid restafval daalde vorig jaar. Dit is ongescheiden afval dat in de grijze kliko of in vuilniszakken wordt weggegooid. Volgens het statistiekbureau is dit deels te verklaren doordat "diverse gemeenten" maatregelen hebben genomen om afvalscheiding te bevorderen. Dit doen ze bijvoorbeeld door restafval minder vaak op te halen, en het afval waarvan een gemeente het scheiden wil stimuleren juist vaker. Andere maatregelen zijn het verlagen van de tarieven van gescheiden afvalstromen en het verhogen van de kosten voor restafval.

Wel werd in 2021 meer groente-, fruit- en tuinafval (gft) ingezameld: gemiddeld 97 kilogram per inwoner. Dat is bijna net veel als in piekjaar 1997, toen gemiddeld 98 kilogram gft-afval per inwoner werd ingezameld. Volgens het CBS zorgen diverse stimuleringsmaatregelen - zoals programma's van gemeenten - ervoor dat gft-afval vaker gescheiden wordt opgehaald.

Meer uit Binnenland

Militair VS opgepakt om weddenschap met voorkennis op val Maduro

WASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse militair van de speciale eenheden is donderdag opgepakt omdat hij zou hebben gewed op het vertrek van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro, kort voordat diens gevangenneming bekend werd. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Justitie.

2 uur geleden
Moeder verdacht van doodsteken dochter (14) in Blerick

MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.

9 uur geleden
Jetten blij met steunpakket Oekraïne en nieuwe sancties Rusland

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne eindelijk is aangenomen. Hij noemt het "een heel belangrijke stap".

12 uur geleden
Aantal grote storingen op het spoor loopt op

UTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.

12 uur geleden
Vitens heeft moeite om iedereen van drinkwater te voorzien

ZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.

12 uur geleden
Rechtse initiatiefwet: schrap voorrang statushouders op huurhuis

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten moeten niet langer de mogelijkheid krijgen om statushouders voorrang te geven op een sociale huurwoning, vinden Mona Keijzer, Groep Markuszower en JA21. De drie rechtse fracties hebben een initiatiefwet met deze strekking ingediend. Toen Keijzer eerder minister van Volkshuisvesting was, stelde ze een vergelijkbare wet voor. Maar tot haar teleurstelling heeft de huidige minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) dit voorstel ingetrokken.

12 uur geleden
Zorgen bij AIVD over toename geradicaliseerde jongeren

ZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.

13 uur geleden