Nederlanders googelden vooral Stemwijzer, ChatGPT en vrouwen-WK
AMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben dit jaar via Google veel informatie opgezocht over de Stemwijzer, over de chatbot op kunstmatige intelligentie ChatGPT en over het WK voetbal voor vrouwen. Die drie onderwerpen voeren het jaarlijkse overzicht van de zoekmachine aan.
Google kijkt bij het maken van het jaaroverzicht niet naar de meest uitgevoerde zoekopdrachten, maar naar de opdrachten waar een grote stijging te zien is. Trending, noemt de dienst dat. Als alleen de zoekopdrachten zouden tellen, zouden woorden als YouTube en vacatures jaar na jaar bovenaan staan.
De Stemwijzer werd iets meer dan een week voor de Kamerverkiezingen van vorige maand trending. Dit zou volgens Google kunnen betekenen dat veel kiezers pas in de laatste week voor de verkiezingen bepaalden naar wie hun stem ging. Op plek twee staat ChatGPT, dat eind 2022 gelanceerd werd en in de loop van dit jaar steeds meer gebruikers kreeg. Andere trending zoekopdrachten zijn de oorlog tussen Israël en Hamas, Giro555, de BoerBurgerBeweging, verkiezingen, de crompouce, de nieuwe partij Nieuw Sociaal Contract van Pieter Omtzigt en de val van het kabinet.
Nederlanders zochten ook veel informatie over artiesten en sporters die dit jaar zijn overleden, onder wie Matthew Perry, Paul van Vliet, Tina Turner, Wim de Bie, Dilano van 't Hoff, Lieuwe Westra, Sinéad O'Connor en Reiky de Valk. Op de ranglijst van veel gegoogelde beroemdheden staan ook mensen die om andere redenen in het nieuws kwamen, zoals Jake Paul. De Amerikaanse influencer en vechtsporter kreeg dit jaar een relatie met schaatsster Jutta Leerdam. Songfestivalwinnares Loreen en -presentatrice Hannah Waddingham staan ook op de jaarranglijst, net als Danny Nelissen en Tom Egbers, die in opspraak kwamen door berichten over wangedrag bij Studio Sport.
Meer uit Binnenland
STADSKANAAL (ANP) - In een deel van het Groningse Stadskanaal is donderdagavond een noodverordening ingesteld. In het gebied staan "woningen die betrokken zijn bij een strafrechtelijk onderzoek", meldt de gemeente. Een groep mensen heeft donderdag ruiten ingegooid bij die woningen.
51 minuten geledenLOOSDRECHT (ANP) - Ruim honderd demonstranten hebben zich donderdagavond verzameld op een aangewezen locatie in Loosdrecht om te protesteren tegen de opvang van asielzoekers, ziet een ANP-verslaggever. De politie is massaal aanwezig en houdt toezicht. Uit angst voor nieuwe wanordelijkheden heeft de gemeente Wijdemeren beperkingen ingesteld.
2 uur geledenUSHUAIA (ANP/AFP) - Een team Argentijnse wetenschappers reist volgende week naar havenstad Ushuaia om te onderzoeken of het hantavirus daar is. Het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius, waar het virus uitbrak, vertrok op 1 april uit die stad.
3 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - Twee vrouwen van 31 en 33 jaar uit de gemeente Stadskanaal zijn donderdagavond door de politie aangehouden. Ze worden verdacht van kindermishandeling en wederrechtelijke vrijheidsberoving, meldt het Openbaar Ministerie.
4 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het hoofd van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, heeft inwoners van Tenerife in een brief bedankt voor hun hulp met de m/v Hondius. Ook looft hij de Spaanse regering, hulpverleners en de bemanning van het schip.
7 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de vermeende mishandeling van twee kinderen in Groningen. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door Dagblad van het Noorden (DvhN). Verder laat zij niets los over de zaak. De kinderen, een meisje van 6 en een jongen van 7, zouden jarenlang stelselmatig ernstig zijn mishandeld door hun moeders.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is herdacht dat de stad 86 jaar geleden, op 14 mei 1940, werd getroffen door een bombardement door nazi-Duitsland. Daarbij kwamen bijna 900 mensen om het leven en raakten 80.000 Rotterdammers hun huis kwijt door branden na de bommenregen.
9 uur geleden