Nederlanders googelden vooral Stemwijzer, ChatGPT en vrouwen-WK
AMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben dit jaar via Google veel informatie opgezocht over de Stemwijzer, over de chatbot op kunstmatige intelligentie ChatGPT en over het WK voetbal voor vrouwen. Die drie onderwerpen voeren het jaarlijkse overzicht van de zoekmachine aan.
Google kijkt bij het maken van het jaaroverzicht niet naar de meest uitgevoerde zoekopdrachten, maar naar de opdrachten waar een grote stijging te zien is. Trending, noemt de dienst dat. Als alleen de zoekopdrachten zouden tellen, zouden woorden als YouTube en vacatures jaar na jaar bovenaan staan.
De Stemwijzer werd iets meer dan een week voor de Kamerverkiezingen van vorige maand trending. Dit zou volgens Google kunnen betekenen dat veel kiezers pas in de laatste week voor de verkiezingen bepaalden naar wie hun stem ging. Op plek twee staat ChatGPT, dat eind 2022 gelanceerd werd en in de loop van dit jaar steeds meer gebruikers kreeg. Andere trending zoekopdrachten zijn de oorlog tussen Israël en Hamas, Giro555, de BoerBurgerBeweging, verkiezingen, de crompouce, de nieuwe partij Nieuw Sociaal Contract van Pieter Omtzigt en de val van het kabinet.
Nederlanders zochten ook veel informatie over artiesten en sporters die dit jaar zijn overleden, onder wie Matthew Perry, Paul van Vliet, Tina Turner, Wim de Bie, Dilano van 't Hoff, Lieuwe Westra, Sinéad O'Connor en Reiky de Valk. Op de ranglijst van veel gegoogelde beroemdheden staan ook mensen die om andere redenen in het nieuws kwamen, zoals Jake Paul. De Amerikaanse influencer en vechtsporter kreeg dit jaar een relatie met schaatsster Jutta Leerdam. Songfestivalwinnares Loreen en -presentatrice Hannah Waddingham staan ook op de jaarranglijst, net als Danny Nelissen en Tom Egbers, die in opspraak kwamen door berichten over wangedrag bij Studio Sport.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Alle dertien demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Dat meldt de politie dinsdag. De groep wordt verdacht van het overtreden van de wet openbare manifestaties, zo werd eerder bekendgemaakt.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Twintig Nederlandse gevangenisbussen krijgen een tweede leven in Oekraïne. Het gevangeniswezen in het Oost-Europese land staat door de oorlog met Rusland onder druk en heeft de voertuigen nodig om het werk te blijven uitvoeren. Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) heeft de eerste vier bussen in Lviv overgedragen.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 800.000 mensen in Nederland die nu nog leven, maakten het einde van de Tweede Wereldoorlog mee. Dat is minder dan 5 procent van de bevolking, blijkt uit een analyse van het ANP op basis van cijfers van het CBS.
2 uur geledenGENEVE (ANP) - Naast de twee eerder door een laboratorium bevestigde besmettingen met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip zijn er vijf vermoedelijke gevallen vastgesteld. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie WHO.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliënten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.
9 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.
9 uur geleden