Nederlanders googelden vooral Stemwijzer, ChatGPT en vrouwen-WK
AMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben dit jaar via Google veel informatie opgezocht over de Stemwijzer, over de chatbot op kunstmatige intelligentie ChatGPT en over het WK voetbal voor vrouwen. Die drie onderwerpen voeren het jaarlijkse overzicht van de zoekmachine aan.
Google kijkt bij het maken van het jaaroverzicht niet naar de meest uitgevoerde zoekopdrachten, maar naar de opdrachten waar een grote stijging te zien is. Trending, noemt de dienst dat. Als alleen de zoekopdrachten zouden tellen, zouden woorden als YouTube en vacatures jaar na jaar bovenaan staan.
De Stemwijzer werd iets meer dan een week voor de Kamerverkiezingen van vorige maand trending. Dit zou volgens Google kunnen betekenen dat veel kiezers pas in de laatste week voor de verkiezingen bepaalden naar wie hun stem ging. Op plek twee staat ChatGPT, dat eind 2022 gelanceerd werd en in de loop van dit jaar steeds meer gebruikers kreeg. Andere trending zoekopdrachten zijn de oorlog tussen Israël en Hamas, Giro555, de BoerBurgerBeweging, verkiezingen, de crompouce, de nieuwe partij Nieuw Sociaal Contract van Pieter Omtzigt en de val van het kabinet.
Nederlanders zochten ook veel informatie over artiesten en sporters die dit jaar zijn overleden, onder wie Matthew Perry, Paul van Vliet, Tina Turner, Wim de Bie, Dilano van 't Hoff, Lieuwe Westra, Sinéad O'Connor en Reiky de Valk. Op de ranglijst van veel gegoogelde beroemdheden staan ook mensen die om andere redenen in het nieuws kwamen, zoals Jake Paul. De Amerikaanse influencer en vechtsporter kreeg dit jaar een relatie met schaatsster Jutta Leerdam. Songfestivalwinnares Loreen en -presentatrice Hannah Waddingham staan ook op de jaarranglijst, net als Danny Nelissen en Tom Egbers, die in opspraak kwamen door berichten over wangedrag bij Studio Sport.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De politie gaat er niet van uit dat de man die dinsdagmiddag in Utrecht in brand werd gestoken een willekeurig slachtoffer is. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van regionale media. Vermoedelijk is er sprake geweest van een "onderling conflict".
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma van Utrecht spreekt van "een gruwelijke vorm van geweld", nadat dinsdagmiddag een man in een elektrische rolstoel in brand werd gestoken. "Omdat het slachtoffer geen kant op kon is de impact zo mogelijk nog groter", laat ze weten in een verklaring.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden in het onderzoek naar het in brand steken van een man op dinsdagmiddag bij een winkelcentrum in Utrecht. Het slachtoffer zat in een elektrische rolstoel en raakte zwaargewond. De aangehouden man wordt verdacht betrokken te zijn bij de brandstichting, aldus de politie.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een levenslange gevangenisstraf geëist tegen Jaouad W. (46) voor zijn betrokkenheid bij vijf moorden, gepleegd tussen 2011 en 2014. Het OM vindt de verdenkingen tegen W. "te ernstig en schokkend" voor een tijdelijke celstraf. "Verdachte heeft zijn recht om deel te nemen aan onze samenleving met het plegen van deze feiten verspeeld."
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Smaragdplein in Utrecht is dinsdagmiddag een man in een elektrische rolstoel door één of meerdere personen in brand gestoken, meldt de politie. De man, die een beperking heeft, is zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht. De politie zoekt nog naar de daders.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is nog onduidelijk hoeveel gegevens er zijn buitgemaakt bij de hack op Booking.com. Een woordvoerder van de hotelboekingssite verklaarde dinsdag dat de omvang nog in kaart wordt gebracht. "We kunnen daar op dit moment geen verdere details over delen, aangezien we hierover nog in contact zijn met de gegevensbeschermingsautoriteiten."
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag vier jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist tegen de 58-jarige Amin A. voor het financieren van de terroristische organisatie Hamas. Het OM denkt dat A. tussen 2010 en 2023 ruim 8,4 miljoen euro aan fondsen heeft geworven die bij Hamas terechtkwamen. Hij was betrokken bij een stichting die geld inzamelde voor verschillende liefdadigheidsinstellingen in Gaza, maar volgens justitie ging het geld in veel gevallen direct of indirect naar Hamas.
9 uur geleden