Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlanders eten minder groenten en fruit

Nederlanders eten minder groenten en fruit

ZOETERMEER (ANP) - Nederlanders zijn vorig jaar minder groenten en fruit gaan eten. Handels- en telersbedrijven spreken van een "zorgwekkende daling". Toch wist de sector meer groenten en fruit te verhandelen door een stijgende import en een groeiende verkoop in het buitenland.

Volgens GroentenFruit Huis, dat de belangen vertegenwoordigt van bedrijven die actief zijn in de afzet van groenten en fruit, is de Nederlandse consumptie van deze producten in 2024 met 3 procent gedaald. Nederlanders aten gemiddeld 2 procent minder groenten en 4 procent minder fruit, volgt uit de cijfers van de branche.

"Hiermee blijft de Nederlandse consumptie ver achter bij de aanbevolen dagelijkse hoeveelheid van het Voedingscentrum", waarschuwt GroentenFruit Huis. Het advies is om elke dag 250 gram groente en 200 gram fruit te eten, maar volgens de branche zit de gemiddelde Nederlander op slechts 60 procent van deze norm.

Iets duurder

Waarom de consumptie is afgenomen, wordt bij de jaarcijfers niet gemeld. Wel wijst GroentenFruit Huis erop dat de afname zich zowel in de winkels voordeed als in de horeca en bij cateraars. De sector erkent dat groenten en fruit iets duurder zijn geworden vergeleken met een jaar eerder. Maar de prijsstijging zou meevallen, wanneer wordt vergeleken met die van andere goederen en diensten.

De productie van Nederlandse groenten en fruit vertegenwoordigde in 2024 een waarde van 4,7 miljard euro. Daarnaast steeg de import met 4 procent naar 11 miljard euro. Er werd tevens 3 procent meer geëxporteerd dan in 2023. Daarmee was een bedrag gemoeid van 15,6 miljard euro.

Doorvoerland

Nederland is een belangrijk doorvoerland voor groenten- en fruit. Vooral de import uit China steeg vorig jaar flink, met name door een groter aanbod van knoflook en gember. Verder kwamen er uit Kenia beduidend meer avocado's en groeide de invoer van producten als blauwe bessen, druiven en kiwi's uit Chili aanzienlijk.

De export richtte zich grotendeels op Duitsland, België en het Verenigd Koninkrijk. De toename bij de export was met name te danken aan een grotere afzet van blauwe bessen, druiven en komkommers. Volgens GroentenFruit Huis was er tevens een behoorlijke toename te zien in de export naar Oostenrijk, België en Spanje, waarbij vooral druiven, avocado's en tomaten bijdroegen aan de groei.

Meer uit Financieel

Apple verhoogt prijzen MacBooks en iPads om kosten geheugenchips

CUPERTINO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Apple gaat zijn wereldwijde verkoopprijzen voor onder meer MacBooks en iPads verhogen om de sterk gestegen kosten voor geheugenchips door de AI-hausse te compenseren. De prijs van de iPhone blijft wel gelijk.

11 minuten geleden
Kleine plus voor Amsterdamse AEX, ASMI en ASML bij stijgers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een kleine winst gesloten. De chipbedrijven ASMI en ASML behoorden tot de winnaars op het Damrak, geholpen door positieve cijfers en sterke vooruitzichten van de Amerikaanse geheugenchipfabrikant Micron Technology.

2 uur geleden
Albert Heijn bezorgt vrijdag na 15.00 uur niet om hitte

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn levert vrijdag vanaf 15.00 uur geen boodschappen meer af. Het KNMI waarschuwt dan met code rood voor extreme hitte en daarom vindt de supermarkt het niet verantwoord medewerkers op pad te sturen. "Hoewel we dit heel vervelend vinden voor onze klanten, staat de veiligheid en gezondheid van onze collega's voorop."

3 uur geleden
Olieconcern Chevron: activiteiten in Venezuela gaan door

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De activiteiten van het Amerikaanse olie- en gasconcern Chevron in Venezuela gaan door ondanks de verwoestende aardbevingen in het Zuid-Amerikaanse land. Ook zijn alle ongeveer 3000 werknemers van het bedrijf in het land ongedeerd, aldus Chevron.

4 uur geleden
Micron schiet omhoog op Wall Street na goed ontvangen resultaten

NEW YORK (ANP) - Micron Technology hoorde donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. De chipfabrikant heeft het afgelopen kwartaal een vijftien keer zo hoge winst geboekt als een jaar eerder. Vanwege de grote investeringen van techbedrijven in de bouw van datacenters voor kunstmatige intelligentie is de vraag naar de geavanceerde geheugenchips van het Amerikaanse bedrijf hard gestegen.

5 uur geleden
Tata Steel vindt opvolger voor Donald Pols

IJMUIDEN (ANP) - Herman van der Meyden wordt de nieuwe directeur communicatie en publieke zaken bij Tata Steel. Dat bevestigt het bedrijf na berichtgeving van NRC. Van der Meyden volgt Donald Pols op. De oud-directeur van Milieudefensie werd na een dag ontslagen, vanwege zijn verleden als leider van een extreemrechtse studentengroep in Zuid-Afrika.

6 uur geleden
Eneco-baas: huishoudens moeten wennen aan grillige energieprijzen

ROTTERDAM (ANP) - Huishoudens zullen voorlopig moeten wennen aan sterke fluctuaties in de energieprijzen, zoals dat de afgelopen tijd het geval was. Dat zegt Martijn Hagens, de nieuwe topman van energieleverancier Eneco, in een toelichting op de jaarcijfers. Vooral mensen met dynamische energiecontracten voelen de prijsschommelingen.

6 uur geleden