Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlanders eten minder groenten en fruit

Nederlanders eten minder groenten en fruit

ZOETERMEER (ANP) - Nederlanders zijn vorig jaar minder groenten en fruit gaan eten. Handels- en telersbedrijven spreken van een "zorgwekkende daling". Toch wist de sector meer groenten en fruit te verhandelen door een stijgende import en een groeiende verkoop in het buitenland.

Volgens GroentenFruit Huis, dat de belangen vertegenwoordigt van bedrijven die actief zijn in de afzet van groenten en fruit, is de Nederlandse consumptie van deze producten in 2024 met 3 procent gedaald. Nederlanders aten gemiddeld 2 procent minder groenten en 4 procent minder fruit, volgt uit de cijfers van de branche.

"Hiermee blijft de Nederlandse consumptie ver achter bij de aanbevolen dagelijkse hoeveelheid van het Voedingscentrum", waarschuwt GroentenFruit Huis. Het advies is om elke dag 250 gram groente en 200 gram fruit te eten, maar volgens de branche zit de gemiddelde Nederlander op slechts 60 procent van deze norm.

Iets duurder

Waarom de consumptie is afgenomen, wordt bij de jaarcijfers niet gemeld. Wel wijst GroentenFruit Huis erop dat de afname zich zowel in de winkels voordeed als in de horeca en bij cateraars. De sector erkent dat groenten en fruit iets duurder zijn geworden vergeleken met een jaar eerder. Maar de prijsstijging zou meevallen, wanneer wordt vergeleken met die van andere goederen en diensten.

De productie van Nederlandse groenten en fruit vertegenwoordigde in 2024 een waarde van 4,7 miljard euro. Daarnaast steeg de import met 4 procent naar 11 miljard euro. Er werd tevens 3 procent meer geëxporteerd dan in 2023. Daarmee was een bedrag gemoeid van 15,6 miljard euro.

Doorvoerland

Nederland is een belangrijk doorvoerland voor groenten- en fruit. Vooral de import uit China steeg vorig jaar flink, met name door een groter aanbod van knoflook en gember. Verder kwamen er uit Kenia beduidend meer avocado's en groeide de invoer van producten als blauwe bessen, druiven en kiwi's uit Chili aanzienlijk.

De export richtte zich grotendeels op Duitsland, België en het Verenigd Koninkrijk. De toename bij de export was met name te danken aan een grotere afzet van blauwe bessen, druiven en komkommers. Volgens GroentenFruit Huis was er tevens een behoorlijke toename te zien in de export naar Oostenrijk, België en Spanje, waarbij vooral druiven, avocado's en tomaten bijdroegen aan de groei.

Meer uit Financieel

Goudwisselkantoor ziet stabilisatie goudmarkt na recordpiek

KLAASWAAL (ANP) - De goudmarkt is in het tweede kwartaal van 2026 gestabiliseerd, meldt Goudwisselkantoor op basis van eigen transactiegegevens. De stabilisatie volgt op een periode waarin de goudprijs het hoogste niveau ooit bereikte door de onrust in de wereld. Inmiddels ligt de prijs van het edelmetaal, dat in onzekere tijden als een veilige haven wordt gezien, weer iets onder het niveau van begin dit jaar.

3 uur geleden
Goudwisselkantoor ziet stabilisatie goudmarkt na recordpiek

KLAASWAAL (ANP) - De goudmarkt is in het tweede kwartaal van 2026 gestabiliseerd, meldt Goudwisselkantoor op basis van eigen transactiegegevens. De stabilisatie volgt op een periode waarin de goudprijs het hoogste niveau ooit bereikte door de onrust in de wereld. Inmiddels ligt de prijs van het edelmetaal, dat in onzekere tijden als een veilige haven wordt gezien, weer iets onder het niveau van begin dit jaar.

5 uur geleden
Techaandelen herstellen op Wall Street na meevallende inflatie

NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street vonden dinsdag de tijd weer rijp om in techaandelen te stappen, na de stevige koersdalingen maandag. De beurshandel kreeg steun van meevallende inflatiecijfers en sterke resultaten van onder meer bankconcern Goldman Sachs.

6 uur geleden
Bloomberg: autobedrijf Lucid Motors zoekt hulp bij reorganisatie

NEW YORK (ANP) - De noodlijdende Amerikaanse elektrische automaker Lucid Motors heeft reorganisatieadviseurs ingehuurd om de problemen bij het bedrijf aan te pakken. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Adviesbureau AlixPartners gaat alle bedrijfsonderdelen doorlichten.

8 uur geleden
Delivery Hero bevestigt overnamegesprekken met Uber

BERLIJN (ANP) - Het Amerikaanse Uber voert vergevorderde gesprekken over de overname van de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero. Dat bevestigde het in Berlijn gevestigde Delivery Hero dinsdag, nadat persbureau Bloomberg eerder op basis van ingewijden over de gesprekken had bericht.

10 uur geleden
Bloomberg: Chinees AI-bedrijf DeepSeek mikt op beursgang in 2027

HANGZHOU (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese AI-bedrijf DeepSeek is een beursgang aan het voorbereiden, meldt Bloomberg op basis van bronnen. Het bedrijf zou dit jaar een aanvraag willen indienen, waarna het volgend jaar een beursgang kan maken in China. Het bedrijf zelf geeft geen commentaar.

11 uur geleden
Rechter schrapt besluit minister over zwaar bagagewerk Schiphol

DEN HAAG (ANP) - Bedrijven die bagage afhandelen bij Schiphol hebben gelijk gekregen in een rechtszaak tegen minister Hans Vijlbrief van Sociale Zaken. Een voorganger van de D66-bewindsman had in 2023 strenge eisen gesteld om het fysiek zware werk van medewerkers te verlichten. Zo moest het werk binnen twee jaar worden geautomatiseerd. De rechters gaan mee in de bezwaren van de bagageafhandelaars dat zij dit niet volledig zelf in de hand hebben en de omstandigheden in de tussentijd zijn veranderd.

11 uur geleden