Nederlanders ervaren minder brede welvaart, meldt Rabobank
UTRECHT (ANP) - De "brede welvaart" die Nederlanders ervaren is dit jaar opnieuw gedaald. Mensen voelen zich vooral minder veilig. Dit meldt RaboResearch na onderzoek over brede welvaart, waarbij naast economische maatstaven zoals het bruto binnenlands product (bbp) en inkomen ook aspecten als gezondheid, milieu, persoonlijke ontwikkeling, welzijn en huisvesting worden meegewogen.
De ervaren brede welvaart is dit jaar met bijna 1 procent afgenomen, aldus RaboResearch. Vorig jaar was die ook licht gedaald, na een stabilisatie het jaar ervoor. Van alle onderwerpen is veiligheid het hardst gedaald met 3,4 procent.
Vooral jongvolwassenen tot 30 jaar voelen zich minder vaak veilig. "Wereldwijde spanningen, zoals aanhoudende conflicten en oorlogen en de toename van natuur- en milieurampen, kunnen bijdragen aan een verminderd veiligheidsgevoel", vermoedt hoofdeconoom Otto Raspe. Hij benadrukt dat de meeste Nederlanders zich nog steeds relatief veilig voelen. Het aandeel mensen dat zich relatief onveilig voelt, is wel licht gestegen van 5 naar 7 procent.
Meer maatschappelijke betrokkenheid
Ook op andere aspecten van brede welvaart zijn de scores gedaald, zoals de werk-privébalans, sociale contacten, gezondheid en huisvesting, melden de onderzoekers. Wel ervaren mensen meer maatschappelijke betrokkenheid en persoonlijke ontwikkeling.
Verder scoren jongvolwassenen volgens Raspe ook lager op geluk, huisvesting, inkomen en baanzekerheid dan Nederlanders in andere leeftijdsgroepen. Jongvolwassenen volgen vaak nog een opleiding of zijn net met hun loopbaan begonnen, waardoor ze een lager inkomen hebben. Ook zijn de woonlasten relatief hoog en is het voor hen steeds lastiger om een geschikte woning te vinden. "Dit alles beïnvloedt vermoedelijk hun ervaren welvaart."
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.
4 uur geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.
7 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.
8 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
11 uur geleden