Nederlanders bellen steeds minder met mobiele telefoon
DEN HAAG (ANP) - Mobiele telefoons worden steeds minder gebruikt om te bellen. Vorig jaar werd door Nederlanders ruim 4 miljard minuten minder mobiel gebeld. Dat blijkt uit het jaaroverzicht 2023 van de Telecommonitor van de Autoriteit Consument & Markt (ACM).
De populariteit van bellen laat de afgelopen jaren een dalende lijn zien. In het coronajaar 2020 was er sprake van een korte opleving van het aantal gevoerde gesprekken, zowel via vast als via mobiel. Maar in de jaren daarna verloor bellen steeds meer aan populariteit.
Bellen via vaste verbindingen neemt al veel langer af. In 2023 werd er 1,38 miljard minuten minder gebeld over de vaste lijn dan het jaar daarvoor. Hoewel er in Nederland nog steeds 4,26 miljoen vaste telefonische aansluitingen zijn, is het aantal belminuten op vaste lijnen ten opzichte van 2013 met meer dan 75 procent afgenomen. Sms'jes worden ten opzichte van tien jaar geleden ook fors minder verstuurd, maar dit aantal laat wel een minder sterke daling zien dan het aantal belminuten.
Glasvezel
Het aantal huishoudens met een glasvezelnetwerk voor de deur bedroeg vorig jaar 7,13 miljoen. Dat is 25 procent meer dan het jaar daarvoor. Het aantal daadwerkelijke abonnementen over glasvezel steeg met 300.000 tot 2,64 miljoen huishoudens. Dat betekent dat inmiddels ruim een derde van de huishoudens met beschikking over glasvezel ook een abonnement heeft. Het aantal huishoudens dat ook televisie kijkt via glasvezel is het afgelopen jaar gestegen met zo'n 200.000 naar 1,92 miljoen.
Ook het aantal Nederlanders met snel internet groeit fors. Waar in 2013 nog maar 9 procent van de Nederlanders een internetabonnement met een downloadsnelheid van 100 megabit per seconde of hoger had, was dit in 2023 bijna 82 procent. Inmiddels heeft zo'n 7,3 procent een internetabonnement met een downloadsnelheid van 1 gigabit per seconde of hoger.
Het mobiele dataverbruik is in 2023 met ruim een kwart toegenomen naar iets meer dan 2 miljard gigabyte. Ten opzichte van vijf jaar geleden is het mobiele dataverbruik ongeveer verviervoudigd.
Meer uit Financieel
STUTTGART (ANP/DPA) - Mercedes-Benz voert in Duitsland opnieuw een vrijwillige vertrekregeling in voor werknemers om de kosten te drukken. In sommige gevallen krijgen ook managers individuele aanbiedingen om te vertrekken, werd woensdag bekend.
9 minuten geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - De inflatie in Duitsland is in september gestegen naar 3,3 procent op jaarbasis, aangejaagd door de hoge brandstofprijzen. Dat meldt het Duitse federale statistiekbureau Destatis op basis van voorlopige cijfers. In augustus lag de inflatie in de grootste economie van Europa nog op 2,9 procent.
13 minuten geledenCUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple komt op 13 oktober met zijn langverwachte nieuwe smart-home-apparatuur. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Het is de eerste test voor topman John Ternus.
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese consumententoezichthouders willen gaan optreden tegen de gamebedrijven achter onder meer Candy Crush Saga, Minecraft en Clash of Clans. De gezamenlijke actie, waarbij ook de Autoriteit Consument & Markt betrokken is, richt zich op de manier waarop de bedrijven gebruikers verleiden om extra aankopen te doen in het spel, zogeheten in-game-aankopen. Gesprekken met de ondernemingen hebben niet het gewenste resultaat opgeleverd en daarom starten de toezichthouders negen formele onderzoeken om de aanpassingen af te dwingen of een boete op te leggen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europese luchthavens hebben in de afgelopen zomerperiode meer passagiers over de vloer gehad dan een jaar eerder. Volgens de brancheorganisatie voor luchthavens ACI Europe nam het passagiersverkeer binnen het Europese netwerk in juli met 3,9 procent toe vergeleken met een jaar eerder en in augustus ging het om een stijging van 3,1 procent.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De Duitse regering heeft het staatsenergiebedrijf SEFE opdracht gegeven de gasvoorraden aan te vullen vanwege de aanhoudende geopolitieke risico's. Het besluit werd genomen door minister Katherina Reiche van Economische Zaken en bondskanselier Friedrich Merz.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL bezorgt ook de komende jaren verreweg de meeste post namens de overheid. De nieuwe overeenkomst, die op 1 januari ingaat, is kleiner dan eerder. Dat komt doordat een beperkt deel van de aanbesteding naar andere partijen is gegaan. Ook daalt de hoeveelheid overheidspost al langer. PostNL hield met deze afname al rekening in de financiële cijfers.
3 uur geleden