Nederlanders bellen steeds minder met mobiele telefoon
DEN HAAG (ANP) - Mobiele telefoons worden steeds minder gebruikt om te bellen. Vorig jaar werd door Nederlanders ruim 4 miljard minuten minder mobiel gebeld. Dat blijkt uit het jaaroverzicht 2023 van de Telecommonitor van de Autoriteit Consument & Markt (ACM).
De populariteit van bellen laat de afgelopen jaren een dalende lijn zien. In het coronajaar 2020 was er sprake van een korte opleving van het aantal gevoerde gesprekken, zowel via vast als via mobiel. Maar in de jaren daarna verloor bellen steeds meer aan populariteit.
Bellen via vaste verbindingen neemt al veel langer af. In 2023 werd er 1,38 miljard minuten minder gebeld over de vaste lijn dan het jaar daarvoor. Hoewel er in Nederland nog steeds 4,26 miljoen vaste telefonische aansluitingen zijn, is het aantal belminuten op vaste lijnen ten opzichte van 2013 met meer dan 75 procent afgenomen. Sms'jes worden ten opzichte van tien jaar geleden ook fors minder verstuurd, maar dit aantal laat wel een minder sterke daling zien dan het aantal belminuten.
Glasvezel
Het aantal huishoudens met een glasvezelnetwerk voor de deur bedroeg vorig jaar 7,13 miljoen. Dat is 25 procent meer dan het jaar daarvoor. Het aantal daadwerkelijke abonnementen over glasvezel steeg met 300.000 tot 2,64 miljoen huishoudens. Dat betekent dat inmiddels ruim een derde van de huishoudens met beschikking over glasvezel ook een abonnement heeft. Het aantal huishoudens dat ook televisie kijkt via glasvezel is het afgelopen jaar gestegen met zo'n 200.000 naar 1,92 miljoen.
Ook het aantal Nederlanders met snel internet groeit fors. Waar in 2013 nog maar 9 procent van de Nederlanders een internetabonnement met een downloadsnelheid van 100 megabit per seconde of hoger had, was dit in 2023 bijna 82 procent. Inmiddels heeft zo'n 7,3 procent een internetabonnement met een downloadsnelheid van 1 gigabit per seconde of hoger.
Het mobiele dataverbruik is in 2023 met ruim een kwart toegenomen naar iets meer dan 2 miljard gigabyte. Ten opzichte van vijf jaar geleden is het mobiele dataverbruik ongeveer verviervoudigd.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond wil een verbod op de Ray-Ban-camerabril van Meta. De bril kan te makkelijk mensen stiekem filmen en is daarmee een "gevaar voor de privacy", stelt de bond. Een dergelijk verbod zou er in Europees verband moeten komen.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in juli met 9 procent gestegen in vergelijking met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is de grootste productiegroei in vier jaar. In juni zwakte de productiegroei nog af tot 5 procent, na een groei van 7 procent in mei.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft in het eerste halfjaar voor 13 miljard euro naar de Verenigde Staten geëxporteerd. Dat is een kwart minder dan in dezelfde periode van 2025, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Lidstaten van de Europese Unie hebben al een tijdlang te maken met Amerikaanse importheffingen die onder president Donald Trump zijn ingevoerd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De klimaatzaak van Milieudefensie tegen ING kan definitief doorgaan. De rechtbank in Amsterdam heeft de milieuorganisatie ontvankelijk verklaard en alle argumenten die de bank daartegen had ingebracht afgewezen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met verliezen gesloten. Beleggers maken zich zorgen over de oplaaiende gevechten tussen Iran en de Verenigde Staten en stijgende energieprijzen. De prijs voor een vat Brentolie kwam voor het eerst sinds juli boven de 100 dollar uit.
9 uur geledenCUPERTINO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Apple heeft woensdag zijn langverwachte, eerste opvouwbare iPhone onthuld. Daarmee betreedt het Amerikaanse techconcern een nichesegment van toestellen waar Aziatische concurrenten zich al langer op richten.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden spreken van een geslaagde stakingsdag in het openbaar vervoer, waarmee leden protesteerden tegen bezuinigingen op sociale zekerheid. Duizenden vakbondsleden legden op het spoor en in het stads- en streekvervoer het werk neer.
12 uur geleden