Nederlanders bellen steeds minder met mobiele telefoon
DEN HAAG (ANP) - Mobiele telefoons worden steeds minder gebruikt om te bellen. Vorig jaar werd door Nederlanders ruim 4 miljard minuten minder mobiel gebeld. Dat blijkt uit het jaaroverzicht 2023 van de Telecommonitor van de Autoriteit Consument & Markt (ACM).
De populariteit van bellen laat de afgelopen jaren een dalende lijn zien. In het coronajaar 2020 was er sprake van een korte opleving van het aantal gevoerde gesprekken, zowel via vast als via mobiel. Maar in de jaren daarna verloor bellen steeds meer aan populariteit.
Bellen via vaste verbindingen neemt al veel langer af. In 2023 werd er 1,38 miljard minuten minder gebeld over de vaste lijn dan het jaar daarvoor. Hoewel er in Nederland nog steeds 4,26 miljoen vaste telefonische aansluitingen zijn, is het aantal belminuten op vaste lijnen ten opzichte van 2013 met meer dan 75 procent afgenomen. Sms'jes worden ten opzichte van tien jaar geleden ook fors minder verstuurd, maar dit aantal laat wel een minder sterke daling zien dan het aantal belminuten.
Glasvezel
Het aantal huishoudens met een glasvezelnetwerk voor de deur bedroeg vorig jaar 7,13 miljoen. Dat is 25 procent meer dan het jaar daarvoor. Het aantal daadwerkelijke abonnementen over glasvezel steeg met 300.000 tot 2,64 miljoen huishoudens. Dat betekent dat inmiddels ruim een derde van de huishoudens met beschikking over glasvezel ook een abonnement heeft. Het aantal huishoudens dat ook televisie kijkt via glasvezel is het afgelopen jaar gestegen met zo'n 200.000 naar 1,92 miljoen.
Ook het aantal Nederlanders met snel internet groeit fors. Waar in 2013 nog maar 9 procent van de Nederlanders een internetabonnement met een downloadsnelheid van 100 megabit per seconde of hoger had, was dit in 2023 bijna 82 procent. Inmiddels heeft zo'n 7,3 procent een internetabonnement met een downloadsnelheid van 1 gigabit per seconde of hoger.
Het mobiele dataverbruik is in 2023 met ruim een kwart toegenomen naar iets meer dan 2 miljard gigabyte. Ten opzichte van vijf jaar geleden is het mobiele dataverbruik ongeveer verviervoudigd.
Meer uit Financieel
CATANIA (ANP/RTR) - De luchthaven van Catania op Sicilië heeft dinsdag de vluchten hervat, nadat het vliegverkeer was stilgelegd door een uitbarsting van vulkaan Etna en slechte weersomstandigheden. KLM moest afgelopen weekend reizigers omboeken naar de luchthaven van Palermo op hetzelfde eiland.
37 minuten geledenDUBLIN (ANP) - De Europese Unie heeft dit jaar ruim 100 miljard extra aan energie besteed "zonder daarvoor een molecuul extra aan gas of olie te ontvangen", zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) voorafgaand aan een overleg met EU-ministers van Energie. Voor hem toont dit aan hoe "onhoudbaar het is om afhankelijk te zijn van energiebronnen uit andere delen van de wereld".
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Anthropic waarschuwt potentiële beleggers dat AI "catastrofale en existentiële risico's voor de mensheid" met zich meebrengt. Dat meldt Reuters op basis van het prospectus van het AI-bedrijf, dat het persbureau heeft ingezien.
1 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De Amerikaanse investeerder KKR en het Duitse energiebedrijf RWE hebben de krachten gebundeld voor een bod op het Duitse genationaliseerde energieconcern Uniper, dat ook in Nederland elektriciteitscentrales heeft. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Duitsland begon in mei met het verkoopproces van het energieconcern.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met winst geopend. Bij de bedrijven op het Damrak kon advies- en ingenieursbureau Arcadis op belangstelling van beleggers rekenen na bekendmaking dat er duizend banen geschrapt gaan worden. Ook gaat Arcadis het merendeel van zijn architectuuractiviteiten afstoten, evenals de activiteiten in China.
2 uur geledenBRUSSEL/DEN HAAG (ANP) - Nederland herhaalt de eis dat er honderden miljarden van de aankomende EU-begroting (2028-2034) af moeten, aldus meerdere woordvoerders van het kabinet. Gaan die er niet af, dan komt er wat Nederland betreft voor het einde van het jaar geen akkoord, meldt een EU-bron.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - Bouwmarktketen Hornbach heeft in het afgelopen kwartaal meer omzet behaald. Volgens het bedrijf was er door de hete en droge zomer veel vraag naar producten voor verkoeling, zoals airconditioners, ventilatoren en zonwering.
3 uur geleden