Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlanders aten net zo veel verse groenten en fruit als in 2021

Nederlanders aten net zo veel verse groenten en fruit als in 2021

ZOETERMEER (ANP) - Nederlanders hebben afgelopen jaar net zo veel verse groenten en fruit gegeten als in 2021. Thuis aten we wel iets minder, meldt brancheorganisatie GroentenFruit Huis. Maar daar staat tegenover dat de consumptie van verse groenten en fruit in bedrijfskantines sterk toenam nu we weer veel vaker op het werk waren na de coronapandemie.

De afgelopen drie jaar groeide de hoeveelheid verse groenten en fruit die we aten steeds. Tijdens de pandemie letten veel Nederlanders erop om gezonder te eten. Voor groente nam de consumptie nog met 3 procent toe, maar van fruit aten we met zijn allen 3 procent minder.

Al die groenten en fruit werden afgelopen jaar, door onder meer de hoge energieprijzen en hogere personeelskosten, behoorlijk duurder. Per kilo werden groenten gemiddeld 7 procent duurder en fruit gemiddeld 3 procent. Dat is minder sterk dan de gehele inflatie van 10 procent vorig jaar.

Btw-verlaging

Maar het leidde er wel toe dat huishoudens, van rijk tot arm, afgelopen jaar minder groenten en fruit kochten. De brancheorganisatie roept dan ook op de voorgenomen btw-verlaging naar 0 procent zo snel mogelijk door te voeren. Problemen bij de IT-systemen van de Belastingdienst verhinderden dat tot nu toe.

In 2022 voerden de Nederlandse handelaren in groenten en fruit ook minder uit. Daar was een daling van 1 procent te merken. Doordat de prijzen stegen, groeide de exportomzet wel, met 2 procent tot 13,6 miljard euro. De Nederlandse productie van groenten en fruit was 4,2 miljard euro waard, de rest betreft heruitvoer van bijvoorbeeld avocado's, bananen en blauwe bessen.

Hoge energiekosten

Aan Duitsland werd zowel qua volume als omzet minder geleverd, maar met een export ter waarde van 4,8 procent is dat buurland wel de belangrijkste exportmarkt. Met name van komkommers en tomaten gingen er minder naar Duitsland. Dat komt omdat telers door hoge energiekosten eind 2021 besloten later te planten en daardoor het aanbod begin vorig jaar lager was dan normaal.

De export naar België (1,2 miljard euro) en het Verenigd Koninkrijk (1,1 miljard euro) bleven ongeveer gelijk aan 2021. De export naar Zuid-Europese landen als Italië en Spanje groeide. Beide landen namen meer tomaten af, wat opvallend is omdat ze die zelf ook telen. De extra vraag kwam in periodes van grote droogte in het zuiden van Europa.

Meer uit Financieel

Musk pleit voor afschaffing van EU na hoge boete voor X

SAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.

3 uur geleden
India grijpt in na chaos op luchthavens door problemen IndiGo

MUMBAI (AFN/BLOOMBERG) - India heeft zaterdag ingegrepen door maximumprijzen van vliegtickets in te stellen en extra treinen in te zetten, nadat duizenden reizigers waren gestrand door geannuleerde vluchten. De regering heeft prijsrestricties opgelegd om te voorkomen dat "buitensporig hoge vliegtarieven door bepaalde luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht." De maatregelen blijven van kracht "tot de situatie volledig is gestabiliseerd", staat in een verklaring.

3 uur geleden
Koperprijs stijgt naar recordhoogte door hamsteringen in VS

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.

5 uur geleden
Schrijversvakbond: blokkeer overname Warner Bros. door Netflix

LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.

8 uur geleden
Zaterdag topdrukte in kerstbomenverkoop direct na Sinterklaas

HAREN (ANP) - Kerstboomverkopers houden zaterdag rekening met topdrukte. Of dat de opmaat is naar betere verkopen dan vorig jaar, is nog wel afwachten. Daarover lijken grote spelers in de kerstbomenmarkt van mening te verschillen.

10 uur geleden
Netflix lager op Wall Street na megaovername Warner Bros.

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.

20 uur geleden
WSJ: waardering ruimtevaartbedrijf SpaceX naar 800 miljard dollar

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.

21 uur geleden