Nederlanders aten net zo veel verse groenten en fruit als in 2021
ZOETERMEER (ANP) - Nederlanders hebben afgelopen jaar net zo veel verse groenten en fruit gegeten als in 2021. Thuis aten we wel iets minder, meldt brancheorganisatie GroentenFruit Huis. Maar daar staat tegenover dat de consumptie van verse groenten en fruit in bedrijfskantines sterk toenam nu we weer veel vaker op het werk waren na de coronapandemie.
De afgelopen drie jaar groeide de hoeveelheid verse groenten en fruit die we aten steeds. Tijdens de pandemie letten veel Nederlanders erop om gezonder te eten. Voor groente nam de consumptie nog met 3 procent toe, maar van fruit aten we met zijn allen 3 procent minder.
Al die groenten en fruit werden afgelopen jaar, door onder meer de hoge energieprijzen en hogere personeelskosten, behoorlijk duurder. Per kilo werden groenten gemiddeld 7 procent duurder en fruit gemiddeld 3 procent. Dat is minder sterk dan de gehele inflatie van 10 procent vorig jaar.
Btw-verlaging
Maar het leidde er wel toe dat huishoudens, van rijk tot arm, afgelopen jaar minder groenten en fruit kochten. De brancheorganisatie roept dan ook op de voorgenomen btw-verlaging naar 0 procent zo snel mogelijk door te voeren. Problemen bij de IT-systemen van de Belastingdienst verhinderden dat tot nu toe.
In 2022 voerden de Nederlandse handelaren in groenten en fruit ook minder uit. Daar was een daling van 1 procent te merken. Doordat de prijzen stegen, groeide de exportomzet wel, met 2 procent tot 13,6 miljard euro. De Nederlandse productie van groenten en fruit was 4,2 miljard euro waard, de rest betreft heruitvoer van bijvoorbeeld avocado's, bananen en blauwe bessen.
Hoge energiekosten
Aan Duitsland werd zowel qua volume als omzet minder geleverd, maar met een export ter waarde van 4,8 procent is dat buurland wel de belangrijkste exportmarkt. Met name van komkommers en tomaten gingen er minder naar Duitsland. Dat komt omdat telers door hoge energiekosten eind 2021 besloten later te planten en daardoor het aanbod begin vorig jaar lager was dan normaal.
De export naar België (1,2 miljard euro) en het Verenigd Koninkrijk (1,1 miljard euro) bleven ongeveer gelijk aan 2021. De export naar Zuid-Europese landen als Italië en Spanje groeide. Beide landen namen meer tomaten af, wat opvallend is omdat ze die zelf ook telen. De extra vraag kwam in periodes van grote droogte in het zuiden van Europa.
Meer uit Financieel
VLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.
1 uur geledenBUNNIK (ANP) - De caravan is in Nederland aan een comeback bezig, stellen brancheorganisaties BOVAG en Kampeer en Caravan Industrie (KCI) na nieuwe cijfers over de verkopen. In maart en april werden bijna een vijfde meer caravans geregistreerd dan in dezelfde maanden vorig jaar. Met name bij jonge gezinnen is de caravan in trek, stelt de branche.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een autoriteit opgericht om tol te innen bij schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Dat meldt het scheepvaartvakblad Lloyd's List. Het plan van Teheran voor een tolheffing kon eerder op veel kritiek rekenen, omdat het in strijd is met internationaal recht, waarin een vrije doorvaart is afgesproken.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Deelstep- en fietsaanbieder Lime gaat naar de beurs. Het ook in Nederland actieve bedrijf heeft hier al langer plannen voor, maar wil nu daadwerkelijk de stap zetten. Het door Uber gesteunde Lime heeft zich ingeschreven voor een notering aan techbeurs Nasdaq in New York.
1 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall ziet een groeiende vraag naar zijn luchtverdedigingssystemen in het Midden-Oosten door de Iranoorlog. Het bedrijf verwacht het aantal systemen dat daar in gebruik is tegen eind 2027 bijna te verdubbelen, zei topman Armin Papperger in een interview met persbureau Bloomberg.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen zijn niet uitgezonderd van het compenseren van reizigers vanwege de hoge kerosineprijzen, aldus de Europese Commissie. Het dagelijkse bestuur van de EU presenteerde vrijdag richtlijnen voor onder meer de luchtvaartsector vanwege de hoge brandstofprijzen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen die niet op tijd bezwaar hebben gemaakt tegen de onwettige box 3-heffing, hoeven geen compensatie te krijgen. Dat adviseert de advocaat-generaal aan de Hoge Raad, die daarover op een nog onbekend moment uitspraak doet. Vaak neemt de hoogste rechter het advies over.
4 uur geleden