Nederlander steekt na Amerikaan, Noordsen en Brit meest in leger
DEN HAAG (ANP) - Alleen Amerikanen, Britten, Scandinaviërs en Finnen geven in de NAVO meer uit aan defensie dan de Nederlander. Per hoofd van de bevolking besteedde Nederland vorig jaar ruim 1100 euro, heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek becijferd.
De Nederlander staat daarmee op de zevende plaats in de 32 landen tellende alliantie. De Amerikanen staan royaal bovenaan met meer dan 2600 euro in 2024. Daarna volgen de Noordse landen, met achtereenvolgens de Noren, Denen, Finnen en Zweden. Ook Britten geven meer uit dan Nederlanders.
Polen, Esten, Duitsers en Litouwers kunnen echter meer waar krijgen voor het geld dat ze in defensie steken. De prijzen en lonen liggen er lager, dus de koopkracht is hoger. Als het CBS daarmee rekening houdt, staat de Nederlander op plaats tien.
Duizend euro extra
De NAVO-landen onderhandelen op het ogenblik over het fors verhogen van hun defensiebudget naar 3,5 procent van de omvang van de economie, plus nog eens 1,5 procent voor ondersteunende zaken. De Verenigde Staten zitten vorig jaar net wat onder die 3,5 procent van het bruto binnenlands product (bbp), Nederland kwam niet verder dan 2 procent. De VS klagen al langer dat ze onredelijk veel meer aan defensie besteden dan Europese NAVO-bondgenoten.
Als Nederland naar 3,5 procent gaat, kost dat 16 tot 19 miljard euro extra per jaar, berekende het ministerie van Defensie eerder. Dat is per hoofd van de bevolking al gauw jaarlijks duizend euro erbovenop.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Gemeenten die geen asielopvang organiseren, moeten langskomen bij het ministerie van Asiel. Minister Bart van den Brink zegt in radioprogramma Dit is de Dag dat hij volgende week "de volgende stap" zet in het escalatieproces bij de eerste gemeenten. Welke gemeenten dat zijn, maakt Van den Brink dan ook bekend.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Opnieuw moet ProRail het hervatten van treinritten vanaf Rotterdam naar het zuiden uitstellen. De spoorbeheerder hield al een slag om de arm, maar gaat inderdaad de beoogde tijd van zondagochtend niet halen. ProRail zet nu in op maandag 05.00 uur.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er moeten geen hogere straffen komen voor daders tussen de 12 en 17 jaar, vindt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie en Veiligheid, D66). Onder meer het vorige kabinet-Schoof wilde de maximale straffen voor 14- en 15-jarigen verhogen, maar Van Bruggen ziet dat niet zitten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dierproeven op apen mogen ook na 2030 doorgaan, schrijft minister Rianne Letschert van Wetenschap in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de D66-minister zijn de proeven nog nodig voor onder meer de ontwikkeling van geneesmiddelen.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In 2025 heeft Amsterdam 1836 huurwoningen weer beschikbaar gemaakt voor woningzoekenden. De huizen stonden leeg of werden oneigenlijk gebruikt, meldt wethouder Zita Pels (volkshuisvesting) aan de gemeenteraad. Met oneigenlijk gebruik wordt bedoeld onderhuur, hennepkwekerijen, illegale hotels en illegale prostitutie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de laatste verhoorweek voor de zomerstop verschijnen onder meer oud-zorgminister Hugo de Jonge, voormalig staatssecretaris van Economische Zaken Mona Keijzer en opiniepeiler Maurice de Hond voor de parlementaire enquêtecommissie corona. De verhoren staan in het teken van vaccinaties en het coronatoegangsbewijs.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere getuigen die zijn opgeroepen door de parlementaire enquêtecommissie corona zijn fysiek en digitaal bedreigd. Dat gebeurde vooruitlopend op hun verhoor en soms ook daarna. "Onacceptabel", vindt commissievoorzitter Daan de Kort. "Onze tolerantie voor dit verwerpelijke gedrag is nul en we zijn in contact met politie en beveiliging hierover." De woordvoerder van de commissie kan niet zeggen of er aangifte is gedaan. Dat is aan de bedreigde personen zelf.
7 uur geleden