Nederland zet in op veiligere en groenere Benelux
BRUSSEL (ANP) - Transport zonder uitstoot van broeikasgassen en het verder tegengaan van grensoverschrijdende criminaliteit zijn dit jaar belangrijke speerpunten van de Benelux. Minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok gaf dinsdag in Brussel het officiële startschot van het Nederlandse voorzitterschap met "een zo ambitieus mogelijke agenda".
Nederland is sinds 1 januari voorzitter van het samenwerkingsverband met België en Luxemburg. "De grens van wat we samen kunnen doen is nog lang niet bereikt", aldus Blok.
De minister verwees onder meer naar de acht waterstoftankstations die in de Benelux worden gebouwd, waarvan vier in Nederland. Deze "proeftuin" waarbij tachtig auto’s rijden op waterstof - de basis van "onze eigen duurzame route du soleil" in de Benelux - kan volgens hem leiden tot een groter Europees groen netwerk.
Politiediensten
Ook politiewerk schiet volgens Blok niet op als dit bij onze landsgrenzen stopt. Hij ziet "zeker nog" ruimte voor betere samenwerking tussen de politiediensten van de drie landen. Niet alleen bij het in beeld krijgen van drugshandel en andere criminaliteit, maar ook bij het aanpakken van de geldstromen die daarmee gepaard gaan.
De Benelux gaat in 2020 ook meer doen aan hergebruik en het terugwinnen van afval, met name uit de bouwsector, zei secretaris-generaal Alain de Muyser. Naast versterking van de douanesamenwerking staan zaken als kunstmatige intelligentie en grensoverschrijdende gezondheidszorg op het netvlies.
Klimaatplatform
Ook wordt gewerkt aan een klimaatplatform en komen tests met de digitale vrachtbrief op stoom. In de strijd tegen fraude wordt ingezet op digitale hulpmiddelen. Een andere ambitie is een verdrag te sluiten om inspecties beter te laten samenwerken tegen sociale fraude. Verder moet het voor kleine ondernemers makkelijker worden grensoverschrijdend te opereren of zich over de grens te vestigen.
Burgers die suggesties hebben voor een effectievere Benelux kunnen hun ideeën voortaan kwijt op een onlineplatform op de website. De Muyser moedigt iedereen aan "out of the box" te denken.
Blok ziet de Benelux als "een stabiel centrum in een woelig continent", dat de weg kan "plaveien naar een soepele EU-organisatie. Niet voor niets spreken we wel over de Benelux als de proeftuin, of het laboratorium van de EU." Overigens trokken de regeringsleiders van de drie landen, allen van liberale snit, vorige week niet dezelfde lijn op de mislukte top over de EU-begroting. Alleen premier Rutte zat in het kamp dat zuinig wil zijn met het uitgeven van euro's.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
6 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
16 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
17 uur geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
18 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een aantal fracties in het Europees Parlement vindt dat antisemitisme steviger moet worden bestraft. Zo riep de Nederlandse Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) woensdag op tot "strenge regels en stevige handhaving" in een debat over het toenemende antisemitisme in Europa in het Europees Parlement.
19 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME wil dat Nederland met meer steun komt voor bedrijven die in de knel zitten door de energiecrisis door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat stelt de lobbyclub voor het bedrijfsleven nadat de Europese Commissie dit mogelijk heeft gemaakt.
23 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse regering zou excuses moeten maken aan de duizenden Molukse ex-militairen van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger (KNIL) en hun gezinnen die in de jaren vijftig gedwongen naar Nederland kwamen. Dat zou "een betekenisvol gebaar" zijn, zeker nu de eerste generatie Molukkers nog in leven is. Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema woensdag bij een herdenking van de aankomst van ruim 4000 Molukkers in Amsterdam, 75 jaar geleden.
1 dag geleden