Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland zet in op veiligere en groenere Benelux

Nederland zet in op veiligere en groenere Benelux

BRUSSEL (ANP) - Transport zonder uitstoot van broeikasgassen en het verder tegengaan van grensoverschrijdende criminaliteit zijn dit jaar belangrijke speerpunten van de Benelux. Minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok gaf dinsdag in Brussel het officiële startschot van het Nederlandse voorzitterschap met "een zo ambitieus mogelijke agenda".

Nederland is sinds 1 januari voorzitter van het samenwerkingsverband met België en Luxemburg. "De grens van wat we samen kunnen doen is nog lang niet bereikt", aldus Blok.

De minister verwees onder meer naar de acht waterstoftankstations die in de Benelux worden gebouwd, waarvan vier in Nederland. Deze "proeftuin" waarbij tachtig auto’s rijden op waterstof - de basis van "onze eigen duurzame route du soleil" in de Benelux - kan volgens hem leiden tot een groter Europees groen netwerk.

Politiediensten

Ook politiewerk schiet volgens Blok niet op als dit bij onze landsgrenzen stopt. Hij ziet "zeker nog" ruimte voor betere samenwerking tussen de politiediensten van de drie landen. Niet alleen bij het in beeld krijgen van drugshandel en andere criminaliteit, maar ook bij het aanpakken van de geldstromen die daarmee gepaard gaan.

De Benelux gaat in 2020 ook meer doen aan hergebruik en het terugwinnen van afval, met name uit de bouwsector, zei secretaris-generaal Alain de Muyser. Naast versterking van de douanesamenwerking staan zaken als kunstmatige intelligentie en grensoverschrijdende gezondheidszorg op het netvlies.

Klimaatplatform

Ook wordt gewerkt aan een klimaatplatform en komen tests met de digitale vrachtbrief op stoom. In de strijd tegen fraude wordt ingezet op digitale hulpmiddelen. Een andere ambitie is een verdrag te sluiten om inspecties beter te laten samenwerken tegen sociale fraude. Verder moet het voor kleine ondernemers makkelijker worden grensoverschrijdend te opereren of zich over de grens te vestigen.

Burgers die suggesties hebben voor een effectievere Benelux kunnen hun ideeën voortaan kwijt op een onlineplatform op de website. De Muyser moedigt iedereen aan "out of the box" te denken.

Blok ziet de Benelux als "een stabiel centrum in een woelig continent", dat de weg kan "plaveien naar een soepele EU-organisatie. Niet voor niets spreken we wel over de Benelux als de proeftuin, of het laboratorium van de EU." Overigens trokken de regeringsleiders van de drie landen, allen van liberale snit, vorige week niet dezelfde lijn op de mislukte top over de EU-begroting. Alleen premier Rutte zat in het kamp dat zuinig wil zijn met het uitgeven van euro's.

Meer uit Politiek

Labour verliest controle parlement Wales, Plaid Cymru wint

CARDIFF (ANP/AFP) - Labour heeft een groot verlies geleden bij de parlementsverkiezingen in Wales, waar het de politiek ruim een eeuw domineerde. De Senedd komt voor het eerst sinds zijn oprichting in 1999 onder controle te staan van een andere partij. De nationalistische Plaid Cymru is nu de grootste partij van Wales.

12 uur geleden
Van den Brink wil stoppen met controles aan de grens

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink wil de regels voor grenscontroles versoepelen. De Koninklijke Marechaussee gaat na september niet meer aan de grens controleren als het aan de CDA-minister ligt, maar gaat gebruikmaken van mobiele controles.

20 uur geleden
Hantavirus 'totaal niet te vergelijken' met corona, zegt Jetten

DEN HAAG (ANP) - De situatie rond de uitbraak van het hantavirus op een Nederlands cruiseschip is "totaal niet te vergelijken" met hoe de coronapandemie zes jaar geleden begon. Dat heeft minister-president Rob Jetten (D66) benadrukt tijdens zijn persconferentie na de wekelijkse ministerraad. Het gaat ditmaal om een bekend virus, "waarvan we weten hoe we het moeten beheersen", zei de premier.

20 uur geleden
Van den Brink werkt nog aan wet strafbaarstelling illegaliteit

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink is nog bezig met een wetsvoorstel om mensen die illegaal in Nederland verblijven, te kunnen straffen. Dat is onderdeel van drie maatregelen die hij snel wil invoeren om de niet aangenomen asielnoodmaatregelenwet te vervangen. Vrijdag is zijn voorstel voor het ongewenst verklaren van bepaalde mensen wel door de ministerraad gekomen.

20 uur geleden
Hermans: alle mensen aan boord KLM-vlucht worden gemonitord

DEN HAAG (ANP) - Alle mensen die aan boord waren van een KLM-vliegtuig uit Johannesburg, waarin een Nederlandse vrouw met het hantavirus kortstondig aanwezig was, worden in de gaten gehouden, zegt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid). "Die mensen zijn in beeld bij de GGD en daar is ook contact mee en er wordt gemonitord of er bij hen klachten ontstaan."

1 dag geleden
Kabinet voelt verantwoordelijkheid alle passagiers te repatriëren

DEN HAAG (ANP) - Nederland is "in principe" alleen verantwoordelijk voor de repatriëring van Nederlandse reizigers van het cruiseschip m/v Hondius, aldus minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). "Maar we voelen wel degelijk de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat iedereen uiteindelijk ook veilig thuiskomt", voegt hij eraan toe.

1 dag geleden
Ministerie laat nog niks los over terugkeer opvarenden Hondius

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan nog geen informatie geven over het plan dat wordt gemaakt voor de Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius. "We zijn druk aan het kijken wat er precies moet gebeuren", zegt een woordvoerder. "We zullen dat plan eerst richting alle betrokkenen communiceren en daarna publiek. Meer kan ik er nu niet over zeggen."

1 dag geleden