Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland zal na bijna twintig jaar vertrekken uit Afghanistan

Nederland zal na bijna twintig jaar vertrekken uit Afghanistan

DEN HAAG (ANP) - De NAVO wil in september weg zijn uit Afghanistan. Als de terugtrekking op tijd wordt afgerond, is het Nederlandse leger bijna twintig jaar actief geweest in Afghanistan. Dat gebeurde sinds begin 2002. De inzet was een reactie op de aanval van 11 september 2001 van terreurgroep Al-Qaeda op doelen in de Verenigde Staten.

Eind 2001 besloot het kabinet militairen en vliegtuigen te sturen. Nederlandse militairen waren onder meer in 2002 en 2003 betrokken bij de beveiliging van hoofdstad Kabul. Ook werden vanaf 2002 onder meer F16's ingezet. Daarnaast was de marine met fregatten en onderzeeboten actief in de regio voor de Amerikaanse operatie Enduring Freedom.

Tussen april 2005 en 2006 waren Nederlandse special forces in het zuiden van Kandahar. Ze voerden daar verkenningen uit en verzamelden inlichtingen. Ook werden voor de operatie van deze taakgroep vier Chinook transporthelikopters ingezet met zo'n 250 militairen.

Uruzgan

De grootste missie vond plaats van 2006 tot en met 2010 toen Nederland in de provincie Uruzgan zat. Dat was een gevaarlijke inzet waarbij veel gevochten werd. De Taskforce Uruzgan telde circa 1400 militairen. De inzet kostte aan 25 Nederlandse militairen het leven. Er vielen ongeveer 140 gewonden.

Nederland bleef daarna ook actief in het Centraal-Aziatische land. In het noordelijke Kunduz werden politieagenten getraind. Het begon in juni 2011 en kwam ruim twee jaar later vervroegd tot een einde. Aan de missie namen ongeveer 500 Nederlanders deel.

10.600 missies

Eind juni 2014 vertrokken de F16's na twaalf jaar actief geweest te zijn in het land. De vliegtuigen vlogen 10.600 missies en werden ingezet om militairen te beveiligen en uit de brand te helpen, bermbommen op te sporen en verkenningsvluchten uit te voeren.

Sinds 2015 neemt Nederland deel aan de NAVO-missie Resolute Support. In Mazar-e-Sharif worden Afghaanse militairen en agenten getraind. Ook helpen ze de Afghaanse diensten bij de verbinding, logistiek en bedrijfsvoering. In Mazar zijn ongeveer 160 Nederlanders actief.

Vrijdag zal de ministerraad besluiten nog eens tachtig militairen naar Afghanistan te sturen om de beveiliging te versterken. Ze moeten daar al eind deze maand zijn. De verwachting is dat de veiligheidssituatie zal verslechteren nu de buitenlandse militairen zich voorbereiden op het vertrek uit Afghanistan.

Meer uit Binnenland

Ruim half miljoen opgehaald voor 'Wij eisen de nacht op'

AMSTERDAM (ANP) - De teller van de inzamelingsactie 'Wij eisen de nacht op' staat op ruim een half miljoen euro. Met de crowdfunding wil initiatiefneemster Danique de Jong ervoor zorgen dat er meer wordt gedaan aan de veiligheid van vrouwen op straat.

3 uur geleden
Familie omgekomen Lisa 'diep geraakt' door stilte in Abcoude

ABCOUDE (ANP) - De familie van de omgebrachte 17-jarige Lisa was dinsdagavond aanwezig tijdens de minuut stilte bij de feestweek in Abcoude. "De familie van Lisa was erbij en is diep geraakt", laat een woordvoerster van Namens de Familie na afloop weten. "Ze voelen zich gesteund en ontroerd door de grote betrokkenheid van het hele dorp."

3 uur geleden
Amsterdamse gevels kleuren oranje in strijd tegen vrouwengeweld

AMSTERDAM (ANP) - De gevels van tientallen panden in Amsterdam zijn rond 22.00 uur oranje verlicht. Onder meer diverse nachtclubs, kroegen, culturele instellingen, het stadhuis, Amsterdam Centraal Station en de A'dam Toren vragen hiermee aandacht voor geweld tegen vrouwen en meisjes. Ook het provinciehuis en het stadhuis in Haarlem zijn dinsdagavond oranje verlicht.

4 uur geleden
Minuut stilte voor omgekomen Lisa bij feestweek in Abcoude

ABCOUDE (ANP) - Op de eerste avond van de feestweek in Abcoude is een minuut stilte gehouden voor de vorige week omgekomen dorpsgenoot Lisa. Het evenemententerrein viel om 22.00 uur stil, waarna de kerkklokken in het dorp twee minuten luidden. Daarop volgde applaus. Na afloop werd bekend dat de familie van Lisa ook aanwezig was en diep is geraakt.

4 uur geleden
Burgemeester op feestweek Abcoude: plek voor samenkomst

ABCOUDE (ANP) - De feestweek in Abcoude is na de dood van de 17-jarige dorpsgenoot Lisa een plek waar inwoners samen kunnen komen om er met elkaar over in gesprek te gaan. Dat zei burgemeester Maarten Divendal van de gemeente De Ronde Venen, waar Abcoude onder valt, dinsdagavond vanaf het evenemententerrein.

5 uur geleden
Herinneringscentrum Westerbork is stembureau bij Kamerverkiezing

WESTERBORK (ANP) - Bij de Tweede Kamerverkiezingen in oktober kunnen mensen onder meer hun stem uitbrengen in het herinneringscentrum van Kamp Westerbork. Op het stempotlood staat dan een tekst van Anne Frank. "Juist op een plek die herinnert aan het verlies van vrijheid en onderdrukking, wordt het belang van stemrecht, democratie en rechtsstaat benadrukt", meldt de gemeente Midden-Drenthe, waar Westerbork in ligt.

8 uur geleden
Advocaat van S10 en moeder vraagt om verplichte opkomst verdachte

HAARLEM (ANP) - Zangeres S10 en haar moeder willen dat de 23-jarige man uit Hoorn, die wordt verdacht van betrokkenheid bij de dood van hun tweelingbroer en zoon, op maandag 1 september verplicht verschijnt in de rechtbank in Haarlem. "De nabestaanden achten het onwenselijk en zelfs onverteerbaar dat deze zitting zonder aanwezigheid van de verdachte zou plaatsvinden", schrijft slachtofferadvocaat Sébas Diekstra in zijn verzoek aan de rechtbank Noord-Holland.

8 uur geleden