Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland wil in EU praten over stappen tegen Israël

Nederland wil in EU praten over stappen tegen Israël

DEN HAAG (ANP) - Nederland wil in de Europese Unie praten over stappen tegen Israël vanwege de oorlog in Gaza. Minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) wil met haar Europese collega's kijken naar het associatieverdrag tussen de EU en Israël om de druk op de regering in Jeruzalem op te voeren.

Het gaat volgens haar om een "belangrijk signaal" aan Israël, zei de minister in een debat in de Tweede Kamer over de situatie in Gaza. "Het is een grote stap."

Het demissionaire kabinet heeft eerder gezegd dat een grootschalig Israëlisch offensief in Rafah een rode lijn zou zijn die zou leiden tot politieke stappen. Zo'n operatie kan volgens het kabinet uitlopen op een humanitaire catastrofe. In Rafah hadden meer dan een miljoen Palestijnen hun toevlucht gezocht.

Humanitaire verplichtingen

Israël is inmiddels de stad in het zuiden van Gaza binnengevallen en meer dan 450.000 mensen zijn op de vlucht geslagen. Voor deze Palestijnen is geen onderdak, voedsel en water geregeld. Hulp komt de Gazastrook sinds de operatie in Rafah niet meer binnen. Israël wil meer militairen naar de stad sturen.

De Israëlische regering moet haar humanitaire verplichtingen nakomen, zegt Bruins Slot. Er moet voor de vluchtelingen worden gezorgd en veel meer hulpgoederen moeten Gaza worden binnengelaten. In delen van het kustgebied heerst volgens de VN al hongersnood.

Unanimiteit

Bruins Slot zegt dat er bij "heel veel landen" in de EU zorgen bestaan over de situatie in Gaza. Om stappen te nemen is wel unanimiteit nodig en dat maakt het lastig. Maar alleen al het feit dat ze wil praten over het associatieakkoord is "impactvol", denkt de minister.

In de Tweede Kamer is steun voor deze "stevige" inzet. Volgens Kati Piri (GroenLinks-PvdA) is het een "cruciale stap" om de aanval op Rafah te stoppen. "Ik ben heel blij", zegt Sarah Dobbe van de SP. De traditioneel pro-Israëlische SGP noemt het besluit "vergaand".

Meer uit Binnenland

Honderden mensen bij alternatieve herdenking in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Zo'n vijfhonderd mensen bezochten maandagavond de alternatieve dodenherdenking in Den Haag, die dit jaar op het Lange Voorhout werd gehouden. Dat zag een verslaggever van het ANP. Het is de tweede keer dat deze herdenking is georganiseerd, onder anderen oud-ambtenaren en diplomaten zitten achter het initiatief.

1 uur geleden
Nederland staat twee minuten stil voor de oorlogsslachtoffers

AMSTERDAM (ANP) - Op veel plaatsen in Nederland waren mensen maandagavond om 20.00 uur twee minuten stil voor iedereen die tijdens of na de Tweede Wereldoorlog is omgekomen in oorlogssituaties of bij vredesoperaties. Bij de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam blies een trompettist het taptoesignaal, waarna de duizenden aanwezigen stilte in acht namen. Om 20.02 uur klonk het Wilhelmus.

1 uur geleden
Helikoptervluchten vanaf Gilze-Rijen gaan door op Bevrijdingsdag

GILZE-RIJEN (ANP) - De zogenoemde bevrijdingsvluchten, waarbij helikopters van de luchtmacht langs de verschillende bevrijdingsfestivals gaan, gaan dinsdag gewoon door. Dat meldt een woordvoerster van de Luchtmacht. De vluchten vertrekken vanaf de vliegbasis Gilze-Rijen, die maandag enige tijd werd ontruimd door een verdachte situatie.

1 uur geleden
Halsema vraagt aandacht voor vrouwen in oorlogstijd

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema heeft op 4 mei aandacht gevraagd voor de rol van vrouwen in tijden van oorlog. "In een oorlog staan vrouwen nooit aan de zijlijn. Zij staan vooraan, aan het front", zei ze in een toespraak voorafgaand aan een stille tocht van het Museumplein naar de Dam. "Als soldaat, als arts, als journalist, als moeder, als verdedigers van vrijheid in de breedste zin van het woord. En in Nederland waren vrouwen vaak de spil van het verzet."

3 uur geleden
Minister Heinen: handelsdeal VS-EU moet worden uitgevoerd

BRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) noemt het belangrijk dat de handelsdeal tussen de Verenigde Staten en de EU wordt uitgevoerd. Hij reageert daarmee op de 25 procent importheffing op auto's die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag aankondigde.

6 uur geleden
Deel vliegbasis Gilze-Rijen ontruimd vanwege bedreiging

GILZE-RIJEN (ANP) - Een deel van de luchtmachtbasis op vliegveld Gilze-Rijen is ontruimd en de hoofdingang is afgesloten vanwege een bedreiging, meldt de Koninklijke Marechaussee.

6 uur geleden
Monument op de Dam weer schoon na bekladding

AMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Monument op de Dam is weer schoon nadat het maandag vroeg in de ochtend werd beklad, ziet een ANP-verslaggever. Het monument ter nagedachtenis aan de Tweede Wereldoorlog werd met een grote hoeveelheid rode substantie, waarschijnlijk verf, besmeurd. Ook werd er 'genocide' op geschreven.

7 uur geleden