Nederland wil in EU praten over stappen tegen Israël
DEN HAAG (ANP) - Nederland wil in de Europese Unie praten over stappen tegen Israël vanwege de oorlog in Gaza. Minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) wil met haar Europese collega's kijken naar het associatieverdrag tussen de EU en Israël om de druk op de regering in Jeruzalem op te voeren.
Het gaat volgens haar om een "belangrijk signaal" aan Israël, zei de minister in een debat in de Tweede Kamer over de situatie in Gaza. "Het is een grote stap."
Het demissionaire kabinet heeft eerder gezegd dat een grootschalig Israëlisch offensief in Rafah een rode lijn zou zijn die zou leiden tot politieke stappen. Zo'n operatie kan volgens het kabinet uitlopen op een humanitaire catastrofe. In Rafah hadden meer dan een miljoen Palestijnen hun toevlucht gezocht.
Humanitaire verplichtingen
Israël is inmiddels de stad in het zuiden van Gaza binnengevallen en meer dan 450.000 mensen zijn op de vlucht geslagen. Voor deze Palestijnen is geen onderdak, voedsel en water geregeld. Hulp komt de Gazastrook sinds de operatie in Rafah niet meer binnen. Israël wil meer militairen naar de stad sturen.
De Israëlische regering moet haar humanitaire verplichtingen nakomen, zegt Bruins Slot. Er moet voor de vluchtelingen worden gezorgd en veel meer hulpgoederen moeten Gaza worden binnengelaten. In delen van het kustgebied heerst volgens de VN al hongersnood.
Unanimiteit
Bruins Slot zegt dat er bij "heel veel landen" in de EU zorgen bestaan over de situatie in Gaza. Om stappen te nemen is wel unanimiteit nodig en dat maakt het lastig. Maar alleen al het feit dat ze wil praten over het associatieakkoord is "impactvol", denkt de minister.
In de Tweede Kamer is steun voor deze "stevige" inzet. Volgens Kati Piri (GroenLinks-PvdA) is het een "cruciale stap" om de aanval op Rafah te stoppen. "Ik ben heel blij", zegt Sarah Dobbe van de SP. De traditioneel pro-Israëlische SGP noemt het besluit "vergaand".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De inzet van het luchtverdedigings- en commandofregat de Zr.Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied wordt niet nogmaals verlengd, schrijven ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Het schip hielp daar een Frans vliegdekschip bij het beveiligen van de oostelijke Middellandse Zee, na Iraanse drone-aanvallen op Cyprus.
1 uur geledenKOOTWIJK (ANP) - Op meerdere plekken zijn vrijdagmiddag natuurbranden uitgebroken. Zo woedden er onder meer bij de Gelderse plaatsen Kootwijk en Harderwijk twee bosbranden.
3 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel laait hier en daar weer op. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio komt dat door de wind en omdat de temperatuur stijgt. De vlammen bevinden zich binnen het gebied waar eerder brand was. "We bewaken de randen en verwachten niet dat het vuur zich uitbreidt", zegt hij.
5 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde in Gelderland heeft vrijdagmiddag nog meerdere vuurhaarden, zegt de veiligheidsregio. "Door de inzet van de helikopters kunnen we hopelijk sneller afronden. De situatie duurt al een paar dagen en vergt veel van de brandweerlieden."
6 uur geledenNAALDWIJK (ANP) - Duizenden mensen hebben vrijdag aan het begin van de middag in Naaldwijk met een luid applaus een laatste eer bewezen aan sociale-mediapersoonlijkheid Jade Kops. Buiten het WestlandTheater De Naald, waar het besloten afscheid plaatsvond, vormden belangstellenden uit heel Nederland een erehaag.
6 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer wil de natuurbrand bij 't Harde zo snel mogelijk blussen, zegt burgemeester van Elburg Harm-Jan van Schaik. Voor het blussen zullen vrijdag ook weer twee Chinook-helikopters worden ingezet, met het doel het bluswerk te versnellen.
7 uur geleden'T HARDE (ANP) - Defensie zet twee Chinook-transporthelikopters in bij de bestrijding van de natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland. Dat meldt het Defensie Helikopter Commando (DHC) op X.
9 uur geleden