Nederland wil in EU praten over stappen tegen Israël
DEN HAAG (ANP) - Nederland wil in de Europese Unie praten over stappen tegen Israël vanwege de oorlog in Gaza. Minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) wil met haar Europese collega's kijken naar het associatieverdrag tussen de EU en Israël om de druk op de regering in Jeruzalem op te voeren.
Het gaat volgens haar om een "belangrijk signaal" aan Israël, zei de minister in een debat in de Tweede Kamer over de situatie in Gaza. "Het is een grote stap."
Het demissionaire kabinet heeft eerder gezegd dat een grootschalig Israëlisch offensief in Rafah een rode lijn zou zijn die zou leiden tot politieke stappen. Zo'n operatie kan volgens het kabinet uitlopen op een humanitaire catastrofe. In Rafah hadden meer dan een miljoen Palestijnen hun toevlucht gezocht.
Humanitaire verplichtingen
Israël is inmiddels de stad in het zuiden van Gaza binnengevallen en meer dan 450.000 mensen zijn op de vlucht geslagen. Voor deze Palestijnen is geen onderdak, voedsel en water geregeld. Hulp komt de Gazastrook sinds de operatie in Rafah niet meer binnen. Israël wil meer militairen naar de stad sturen.
De Israëlische regering moet haar humanitaire verplichtingen nakomen, zegt Bruins Slot. Er moet voor de vluchtelingen worden gezorgd en veel meer hulpgoederen moeten Gaza worden binnengelaten. In delen van het kustgebied heerst volgens de VN al hongersnood.
Unanimiteit
Bruins Slot zegt dat er bij "heel veel landen" in de EU zorgen bestaan over de situatie in Gaza. Om stappen te nemen is wel unanimiteit nodig en dat maakt het lastig. Maar alleen al het feit dat ze wil praten over het associatieakkoord is "impactvol", denkt de minister.
In de Tweede Kamer is steun voor deze "stevige" inzet. Volgens Kati Piri (GroenLinks-PvdA) is het een "cruciale stap" om de aanval op Rafah te stoppen. "Ik ben heel blij", zegt Sarah Dobbe van de SP. De traditioneel pro-Israëlische SGP noemt het besluit "vergaand".
Meer uit Binnenland
NEW YORK (ANP) - Jeanine Hennis-Plasschaert stopt als gezant voor Libanon, maakten de Verenigde Naties vrijdagavond bekend. Ze krijgt een nieuwe functie: ondersecretaris-generaal voor Veiligheid en Beveiliging bij het VN-departement voor Veiligheid en Beveiliging (UNDSS). Zij volgt de Canadees Gilles Michaud op.
3 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Burgemeester Mark Verheijen van Wijdemeren biedt de inwoners van Loosdrecht excuses aan dat hij hen heeft "overvallen" met het besluit om een asielnoodopvang in te richten in het gemeentehuis.
5 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied werkt aan een intrekking van de vergunningen voor de kooksgasfabrieken van Tata Steel in IJmuiden vanwege structurele overschrijdingen van milieunormen, waaronder een te hoge uitstoot van schadelijke stoffen. Volgens de Omgevingsdienst wordt nu een zogeheten ontwerp-intrekkingsbesluit voorbereid voor de vergunningen van Kooksgasfabriek 1 (KGF1) en Kooksgasfabriek 2 (KGF2).
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten sprak vrijdag hulpverleners van brandweer en politie, medewerkers van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) en vrijwilligers uit de vluchtelingenopvang naar aanleiding van de recente geweldplegingen rondom opvanglocaties voor asielzoekers. Dat meldt hij op X nadat deze week op meerdere locaties demonstraties uitmondden in rellen, geweld en brandstichting.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) is afgelopen woensdag één melding binnengekomen van twee instanties over de mishandelingszaak in Stadskanaal. Volgens een woordvoerder van de IGJ kwam deze melding van Jeugdbescherming Noord en Veilig Thuis Groningen.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In de Rotterdamse haven worden 23 portakabins klaargemaakt om de buitenlandse opvarenden van cruiseschip Hondius op te vangen. Of ze daar daadwerkelijk de verplichte quarantaineperiode van zes weken blijven, is nog onduidelijk. Maar met die optie wordt wel rekening gehouden, meldt de GGD Rotterdam-Rijnmond, die de bemanning en het medische personeel gaat testen bij aankomst.
10 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - De gemeente Stadskanaal heeft begin deze week een melding gedaan bij de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) naar aanleiding van de zaak waarin twee vrouwen worden verdacht van ernstige kindermishandeling. Dat zei Klaas Sloots, burgemeester van Stadskanaal, in een verklaring vrijdagmiddag die live te volgen was bij streekomroep RTV1. "Het is belangrijk dat de kwestie zorgvuldig wordt onderzocht. We willen een volledig beeld krijgen."
12 uur geleden