Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland wil in EU praten over stappen tegen Israël

Nederland wil in EU praten over stappen tegen Israël

DEN HAAG (ANP) - Nederland wil in de Europese Unie praten over stappen tegen Israël vanwege de oorlog in Gaza. Minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) wil met haar Europese collega's kijken naar het associatieverdrag tussen de EU en Israël om de druk op de regering in Jeruzalem op te voeren.

Het gaat volgens haar om een "belangrijk signaal" aan Israël, zei de minister in een debat in de Tweede Kamer over de situatie in Gaza. "Het is een grote stap."

Het demissionaire kabinet heeft eerder gezegd dat een grootschalig Israëlisch offensief in Rafah een rode lijn zou zijn die zou leiden tot politieke stappen. Zo'n operatie kan volgens het kabinet uitlopen op een humanitaire catastrofe. In Rafah hadden meer dan een miljoen Palestijnen hun toevlucht gezocht.

Humanitaire verplichtingen

Israël is inmiddels de stad in het zuiden van Gaza binnengevallen en meer dan 450.000 mensen zijn op de vlucht geslagen. Voor deze Palestijnen is geen onderdak, voedsel en water geregeld. Hulp komt de Gazastrook sinds de operatie in Rafah niet meer binnen. Israël wil meer militairen naar de stad sturen.

De Israëlische regering moet haar humanitaire verplichtingen nakomen, zegt Bruins Slot. Er moet voor de vluchtelingen worden gezorgd en veel meer hulpgoederen moeten Gaza worden binnengelaten. In delen van het kustgebied heerst volgens de VN al hongersnood.

Unanimiteit

Bruins Slot zegt dat er bij "heel veel landen" in de EU zorgen bestaan over de situatie in Gaza. Om stappen te nemen is wel unanimiteit nodig en dat maakt het lastig. Maar alleen al het feit dat ze wil praten over het associatieakkoord is "impactvol", denkt de minister.

In de Tweede Kamer is steun voor deze "stevige" inzet. Volgens Kati Piri (GroenLinks-PvdA) is het een "cruciale stap" om de aanval op Rafah te stoppen. "Ik ben heel blij", zegt Sarah Dobbe van de SP. De traditioneel pro-Israëlische SGP noemt het besluit "vergaand".

Meer uit Binnenland

Eis: 30 jaar cel tegen Drutense Syriër voor ernstig militiegeweld

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag dertig jaar cel geëist tegen Rafik A. voor foltering, marteling, seksueel geweld en verkrachting in zijn vaderland Syrië in 2013 en 2014. "Het is niet te bevatten wat voor impact deze gruwelijkheden op de slachtoffers hebben", zei de officier van justitie.

34 minuten geleden
Kabinet wil goedkopere trein in zomermaanden

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat zich inzetten voor goedkopere treintickets buiten de spits. Dat wil premier Rob Jetten "voor de komende zomermaanden", zei hij in het debat over compenserende maatregelen voor de hoge energieprijzen. Het voorstel voor zo'n lager tarief werd eerder in het debat gedaan door GroenLinks-PvdA. Bronnen zeiden eerder al tegen diverse media dat het kabinet welwillend tegenover het idee stond.

1 uur geleden
Oppositie kritisch op energiepakket, oneens over extra plannen

DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.

1 uur geleden
Wijdemeren stelt asielopvang Loosdrecht uit om veiligheidszorgen

LELYSTAD (ANP) - De gemeente Wijdemeren stelt de opvang van asielzoekers in het leegstaande gemeentehuis in Loosdrecht uit omdat er niet genoeg politiecapaciteit is. Eerder woensdag zei opvangorgaan COA nog dat de eerste van 110 mensen er nog dezelfde dag naartoe zouden worden gebracht. Maar na nieuw overleg tussen gemeente, politie en Openbaar Ministerie werd geconcludeerd dat de politie de veiligheid niet kan garanderen.

1 uur geleden
Groot deel Kamer kritisch over kansrijk schooladvies

DEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer is kritisch over het kansrijke schooladvies, omdat leerlingen daardoor terecht kunnen komen in onderwijs dat niet bij hen past. Fracties als D66, CDA en PVV zetten tijdens een debat over praktijkonderwijs en vmbo vraagtekens bij de manier van adviseren, waarbij het schooladvies wordt bijgesteld na een hoger uitgevallen doorstroomtoets.

2 uur geleden
Dwangsom voor COA gaat in: nog ruim 200 asielzoekers in hotel Epe

EPE (ANP) - In het Fletcher Hotel in Epe zitten nog altijd ruim tweehonderd asielzoekers gehuisvest, zegt directeur Rob Hermans van de hotelketen. Woensdag is de deadline verstreken die de gemeente Epe heeft gesteld aan het opvangorgaan COA. De organisatie moet 63.480 euro per dag betalen zolang er nog asielzoekers in het hotel zitten.

2 uur geleden
IND en OM willen schijnerkenningen bij rechter ongedaan maken

DEN HAAG (ANP) - Een standaardverzoek bij de rechter om de zogeheten schijnerkenning van een kind ongedaan te maken, wordt in april getest. De Immigratie- en Naturalisatiedienst en het Openbaar Ministerie dienen deze maand drie van die verzoeken in bij een civiele rechter om te zien of ze standhouden.

3 uur geleden