Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland wil handelsdeel Israël-verdrag opschorten vanwege Gaza

Nederland wil handelsdeel Israël-verdrag opschorten vanwege Gaza

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat in Brussel pleiten voor het opschorten van het handelsdeel van het verdrag tussen Israël en de Europese Unie, vanwege de "vreselijke humanitaire" situatie in Gaza. Dat heeft demissionair buitenlandminister Caspar Veldkamp gezegd. Volgens de NSC-minister gaat het om "vele miljarden aan Israëlische export".

Veldkamp noemt het een "zeer significante stap", bovenop eerder aangekondigde maatregelen. Maandag stelde Veldkamp (NSC) al een inreisverbod in voor twee omstreden Israëlische ministers, om druk op de regering van premier Benjamin Netanyahu op te voeren om meer hulp toe te laten in Gaza. Verder heeft hij de Israëlische ambassadeur ontboden.

Nederland wil dat er een staakt-het-vuren komt tussen Israël en Hamas. Veldkamp: "Maar ook zonder een staakt-het-vuren heeft Israël de volle verantwoordelijkheid om het internationaal humanitair recht na te leven en alle humanitaire beperkingen aan de Gazastrook op te heffen."

Reacties op maatregelen

In zijn brief van maandag beloofde Veldkamp al dat hij in Brussel zou pleiten voor opschorting van het handelsdeel van het verdrag tussen de EU en Israël, als het land de recent gemaakte afspraken over de humanitaire situatie in Gaza niet zou nakomen. "Wij hebben vandaag van de EU-instellingen te horen gekregen dat die afspraken nog steeds niet volledig worden nageleefd", aldus de minister. Het gevolg is dus dat Nederland voor de gedeeltelijke opschorting van het associatieverdrag gaat pleiten.

Op de suggestie dat Israël niet onder de indruk zou zijn van de acties van het Nederlandse kabinet, antwoordde Veldkamp: "Dat zie ik anders, want de Nederlandse ambassadeur in Israël is vandaag ontboden. En je ziet ook felle reacties van de twee ministers die wij nu sanctioneren."

Tegenreactie Israël

De Israëlische buitenlandminister Gideon Saar stelde dinsdagmiddag dat Nederland "vriendschap inruilt voor openlijke vijandschap" en kondigde een tegenreactie aan. Nederland is altijd een vriend van Israël geweest, wat Veldkamp betreft, "maar vrienden geven elkaar ook heel duidelijk waarschuwingen." Hij doelt daarbij op de herhaalde oproep van Nederland aan Israël om meer te doen om de humanitaire situatie in Gaza te verbeteren.

Meer uit Politiek

Van den Brink doet 'alles wat nodig is' voor steun asielwetten

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.

7 minuten geleden
Palmen: toeslagenouders merken niets van opgedoken datakluis

DEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.

1 uur geleden
Coalitie wil bedrijven tegemoetkomen in elektriciteitskosten

DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.

2 uur geleden
Kamer wil opheldering over datakluis met toeslagendocumenten

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.

2 uur geleden
Jetten ontmoet oppositieleider en Nobelprijswinnaar Machado

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.

22 uur geleden
PVV steunt reparatiewet niet die nodig is voor asielwetten Faber

DEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.

23 uur geleden
Berendsen bespreekt missie in Straat van Hormuz met Rubio

WASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.

1 dag geleden