
Nederland wil handelsdeel Israël-verdrag opschorten vanwege Gaza
DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat in Brussel pleiten voor het opschorten van het handelsdeel van het verdrag tussen Israël en de Europese Unie, vanwege de "vreselijke humanitaire" situatie in Gaza. Dat heeft demissionair buitenlandminister Caspar Veldkamp gezegd. Volgens de NSC-minister gaat het om "vele miljarden aan Israëlische export".
Veldkamp noemt het een "zeer significante stap", bovenop eerder aangekondigde maatregelen. Maandag stelde Veldkamp (NSC) al een inreisverbod in voor twee omstreden Israëlische ministers, om druk op de regering van premier Benjamin Netanyahu op te voeren om meer hulp toe te laten in Gaza. Verder heeft hij de Israëlische ambassadeur ontboden.
Nederland wil dat er een staakt-het-vuren komt tussen Israël en Hamas. Veldkamp: "Maar ook zonder een staakt-het-vuren heeft Israël de volle verantwoordelijkheid om het internationaal humanitair recht na te leven en alle humanitaire beperkingen aan de Gazastrook op te heffen."
Reacties op maatregelen
In zijn brief van maandag beloofde Veldkamp al dat hij in Brussel zou pleiten voor opschorting van het handelsdeel van het verdrag tussen de EU en Israël, als het land de recent gemaakte afspraken over de humanitaire situatie in Gaza niet zou nakomen. "Wij hebben vandaag van de EU-instellingen te horen gekregen dat die afspraken nog steeds niet volledig worden nageleefd", aldus de minister. Het gevolg is dus dat Nederland voor de gedeeltelijke opschorting van het associatieverdrag gaat pleiten.
Op de suggestie dat Israël niet onder de indruk zou zijn van de acties van het Nederlandse kabinet, antwoordde Veldkamp: "Dat zie ik anders, want de Nederlandse ambassadeur in Israël is vandaag ontboden. En je ziet ook felle reacties van de twee ministers die wij nu sanctioneren."
Tegenreactie Israël
De Israëlische buitenlandminister Gideon Saar stelde dinsdagmiddag dat Nederland "vriendschap inruilt voor openlijke vijandschap" en kondigde een tegenreactie aan. Nederland is altijd een vriend van Israël geweest, wat Veldkamp betreft, "maar vrienden geven elkaar ook heel duidelijk waarschuwingen." Hij doelt daarbij op de herhaalde oproep van Nederland aan Israël om meer te doen om de humanitaire situatie in Gaza te verbeteren.
Meer uit Politiek
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar heeft in een gesprek met de Nederlandse ambassadeur gezegd het te betreuren dat Nederland ervoor kiest om een "langdurige vriendschap met Israël in te ruilen voor openlijke vijandschap". Israël had de ambassadeur ontboden nadat Nederland had aangekondigd inreisverboden te willen opleggen aan de extremistische ministers Itamar Ben-Gvir (Nationale Veiligheid) en Bezalel Smotrich (Financiën).
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer onderbreekt het zomerreces voor een commissiedebat over de humanitaire situatie in Gaza. Een meerderheid steunde dinsdag een verzoek daartoe van SP-Kamerlid Sarah Dobbe, melden meerdere Kamerleden. VVD, CDA en ChristenUnie willen wel eerst meer informatie van de Europese Commissie en het kabinet. Het debat is waarschijnlijk volgende week.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SP-Kamerlid Sarah Dobbe heeft een debat aangevraagd over de oorlog in Gaza. Vorige week wilden GroenLinks-PvdA en D66 ook al dat de Tweede Kamer het zomerreces zou onderbreken voor een debat, maar hun aanvraag kreeg niet genoeg steun.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Demissionair minister David van Weel heeft het besluit van voormalig asielminister Marjolein Faber om de subsidie voor VluchtelingenWerk dit jaar te korten "deels herroepen". Dat meldt de hulporganisatie dinsdag. "De meeste vluchtelingen in Nederland kunnen in 2025 rekenen op onafhankelijke begeleiding van VluchtelingenWerk Nederland (VWN) tijdens hun asiel- en nareisprocedure."
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Haagse politici reageren verdeeld op de maatregelen die buitenlandminister Caspar Veldkamp (NSC) maandagavond heeft aangekondigd tegen Israël. Om het land te bewegen meer humanitaire hulp toe te laten in de Gazastrook, wordt de Israëlische ambassadeur ontboden en krijgen twee omstreden ministers een inreisverbod opgelegd. De reacties van partijen op deze stappen volgen de lijnen van de discussie zoals die al langer wordt gevoerd.
19 uur geledenUTRECHT (ANP) - Hoewel de provincie Utrecht van de rechter toestemming heeft gekregen om een wolf op de Utrechtse Heuvelrug af te schieten, legt de Partij voor de Dieren zich daar niet bij neer. De fractie in de Provinciale Staten heeft na recent vrijgekomen beeldmateriaal vragen gesteld aan het college. "Een zorgvuldig bestuur zou nu een pas op de plaats maken, de vergunning opschorten en eerst goed kijken of alle aannames wel kloppen", zegt Statenlid Jesseka Batteau.
20 uur geledenHAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland ziet mogelijkheden om de PAS-melders op Texel een natuurvergunning te geven. Al ruim een jaar doet de provincie een proef om voor de elf 'illegaal' werkende boeren op het eiland een oplossing te vinden. Door per gebied maatwerk toe te passen, denkt Noord-Holland dat vergunningverlening mogelijk is.
1 dag geleden