Nederland wil handelsdeel Israël-verdrag opschorten vanwege Gaza
DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat in Brussel pleiten voor het opschorten van het handelsdeel van het verdrag tussen Israël en de Europese Unie, vanwege de "vreselijke humanitaire" situatie in Gaza. Dat heeft demissionair buitenlandminister Caspar Veldkamp gezegd. Volgens de NSC-minister gaat het om "vele miljarden aan Israëlische export".
Veldkamp noemt het een "zeer significante stap", bovenop eerder aangekondigde maatregelen. Maandag stelde Veldkamp (NSC) al een inreisverbod in voor twee omstreden Israëlische ministers, om druk op de regering van premier Benjamin Netanyahu op te voeren om meer hulp toe te laten in Gaza. Verder heeft hij de Israëlische ambassadeur ontboden.
Nederland wil dat er een staakt-het-vuren komt tussen Israël en Hamas. Veldkamp: "Maar ook zonder een staakt-het-vuren heeft Israël de volle verantwoordelijkheid om het internationaal humanitair recht na te leven en alle humanitaire beperkingen aan de Gazastrook op te heffen."
Reacties op maatregelen
In zijn brief van maandag beloofde Veldkamp al dat hij in Brussel zou pleiten voor opschorting van het handelsdeel van het verdrag tussen de EU en Israël, als het land de recent gemaakte afspraken over de humanitaire situatie in Gaza niet zou nakomen. "Wij hebben vandaag van de EU-instellingen te horen gekregen dat die afspraken nog steeds niet volledig worden nageleefd", aldus de minister. Het gevolg is dus dat Nederland voor de gedeeltelijke opschorting van het associatieverdrag gaat pleiten.
Op de suggestie dat Israël niet onder de indruk zou zijn van de acties van het Nederlandse kabinet, antwoordde Veldkamp: "Dat zie ik anders, want de Nederlandse ambassadeur in Israël is vandaag ontboden. En je ziet ook felle reacties van de twee ministers die wij nu sanctioneren."
Tegenreactie Israël
De Israëlische buitenlandminister Gideon Saar stelde dinsdagmiddag dat Nederland "vriendschap inruilt voor openlijke vijandschap" en kondigde een tegenreactie aan. Nederland is altijd een vriend van Israël geweest, wat Veldkamp betreft, "maar vrienden geven elkaar ook heel duidelijk waarschuwingen." Hij doelt daarbij op de herhaalde oproep van Nederland aan Israël om meer te doen om de humanitaire situatie in Gaza te verbeteren.
Meer uit Politiek
ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is donderdagavond namens D66 wethouder Joan Nunnely geïnstalleerd. Zij kreeg vorige week onverwacht meer stemmen van de gemeenteraad om wethouder te worden dan partijgenoot Eva Heijblom, die als kandidaat was voorgedragen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Haagse kandidaat-wethouder Henk Harms (Hart voor Den Haag) heeft van de Haagse gemeenteraad genoeg stemmen gekregen om tot wethouder benoemd te worden. Dat bleek donderdagavond in een Haagse raadsvergadering waarin ook negen andere wethouders werden benoemd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van het ministerie van Financiën adviseerden vorig jaar tegen het ondertekenen van voorlopige afspraken met Tata Steel over verduurzaming. In de deal staat dat de staalfabriek in IJmuiden miljoenen tonnen CO2 minder gaat uitstoten en dat de overheid daar maximaal 2 miljard euro aan meebetaalt.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland maakt nog eens 4 miljoen euro vrij voor de bestrijding van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo (DRC) en Oeganda. Het geld is bestemd voor de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), meldt minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) woensdag.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Sommige dieren die niet in Nederland horen, mogen worden afgeschoten zonder opdracht van de provincie. Minister Jaimi van Essen (Natuur, D66) heeft daarvoor nieuwe regels gepubliceerd die hij op 1 januari wil laten ingaan. Op een lijst met 23 zogeheten invasieve exoten staan bijvoorbeeld de nijlgans, de wasbeer en de grijze eekhoorn.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht snel resultaat van een nieuwe Europese coalitie tegen ballistische raketten. "We verwachten eigenlijk binnen een jaar al te kunnen leveren voor een deel van het luchtafweergeschut, en binnen anderhalf jaar voor de meer complexe gevallen", zegt hij tegen het ANP.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland keurt het plan van de Amerikaanse president Donald Trump af om geld te gaan vragen van schepen die door de Straat van Hormuz varen. Dat zegt premier Rob Jetten tegen het ANP. "Van tolheffing kan geen sprake zijn. Dat vinden we echt Europabreed."
4 dagen geleden