Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland vult vragenlijst VS over steun buitenlandbeleid in

Nederland vult vragenlijst VS over steun buitenlandbeleid in

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat antwoord geven op de vragen van de Verenigde Staten over Nederlandse steun voor het optreden tegen Iran en andere doelen van de regering-Trump. De VS hebben NAVO-bondgenoten een vragenlijst voorgelegd die ze moeten beantwoorden, terwijl de VS nadenken in welke landen ze nog beschermende troepen willen legeren.

Nederland heeft de vragenlijst ook ontvangen, bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken. En de VS kunnen op antwoord rekenen, aldus het ministerie. "We vinden het belangrijk om onze input te geven."

Het ministerie doet de lijst af als onderdeel van het overleg over de taken die Europa binnen de NAVO van de Verenigde Staten overneemt. Ook de Finse president Alexander Stubb reageerde laconiek op de enquête, ook al strafte president Donald Trump meermaals bondgenoten voor in zijn ogen tekortschietende bijval voor de VS. Dat kan ook gevolgen hebben voor de Amerikaanse bescherming, suggereerde Trump al vaker.

Steun

De vragenlijst toetst niet alleen of bondgenoten bijvoorbeeld, zoals afgesproken, veel meer geld aan hun verdediging uitgeven. De VS vragen ook uitdrukkelijk of een land hun "initiatieven" in het Midden-Oosten en op het westelijk halfrond steunt. Veel Europese landen zetten kritische kanttekeningen bij de Iranoorlog en de ontvoering van de Venezolaanse president Nicolás Maduro.

De VS kondigden in juni aan te evalueren waar in Europa ze nog militairen willen legeren en waar ze die misschien willen weghalen. De Amerikanen kijken naar wat militair het best is, verzekerden ze. Trump kondigde eerder na Duitse kritiek op de Iranoorlog de aftocht van troepen uit Duitsland aan en dreigde ook Italië en Spanje zo te treffen.

Gastlanden van de tienduizenden Amerikaanse militairen in Europa zien hen als waarborg dat de VS hen zullen beschermen tegen Rusland.

Meer uit Binnenland

OM eist 80 uur werkstraf tegen acteur Marouane Meftah

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een werkstraf van tachtig uur en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand geëist tegen acteur Marouane Meftah voor twee geweldsincidenten rond voetbalwedstrijden. De 22-jarige acteur uit de serie Mocro Maffia raakte binnen een halfjaar twee keer betrokken bij voetbalgeweld, eerst als speler en later als toeschouwer.

39 minuten geleden
NVWA waarschuwt voor meeliftende Japanse kever

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) roept terugkerende vakantiegangers en de logistieke en handelssector op alert te zijn op meeliftende Japanse kevers. Eind juli is een dode Japanse kever meegekomen met een transport uit Italië. De NVWA meldt dat het insect "zeer schadelijk is voor de plantensector, natuur en ook voor tuinen en parken."

53 minuten geleden
NVJ: boetes om Ozempic zorgen voor dreigende zelfcensuur

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging voor Journalisten (NVJ) wil samen met het genootschap van hoofdredacteuren, het persvrijheidsfonds en branche- en werkgeversorganisatie NDP in gesprek met de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). Aanleiding zijn boetes die door de IGJ aan diverse kranten zijn uitgedeeld om hun berichtgeving over het medicijn Ozempic.

2 uur geleden
Veel rook bij brand in zorginstelling Dieren

DIEREN (ANP) - Bij een brand in een zorginstelling aan de Zutphensestraatweg in het Gelderse Dieren is veel rook vrijgekomen. De brand zelf was vrij snel geblust, maar de rook was het grootste probleem, meldt de veiligheidsregio. Vijf mensen zijn door ambulancemedewerkers nagekeken, omdat zij rook hadden ingeademd. Uiteindelijk heeft niemand van hen extra zorg nodig.

3 uur geleden
Politie krijgt 140 tips in zoektocht naar identiteit 'Lucky'

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft 140 tips binnengekregen in de zoektocht naar de identiteit van 'Lucky'. "Overweldigend", aldus de politie. Maandag deelde het Amsterdamse coldcaseteam beelden van de man van wie de identiteit nog steeds onbekend is.

3 uur geleden
Regen lost droogteproblemen in Nederland niet meteen op

HOUTEN (ANP) - De regen die de komende dagen valt verlaagt het neerslagtekort, maar lost de droogteproblemen nog niet op. Volgens Weeronline is de droogtepiek wel voorbij. Desondanks merken natuurgebieden en rivieren als de Rijn en de Maas daar de komende dagen nog weinig van.

3 uur geleden
Boeren houden avondoptocht door Amersfoort, leggen hooibalen neer

AMERSFOORT (ANP) - Ongeveer veertig trekkers met boeren hebben op maandagavond een tocht door Amersfoort gemaakt, zegt een politiewoordvoerder. "Ze rijden rond en op bepaalde plekken leggen ze strobalen neer, en dan rijden ze verder." Op veel van de trekkers wapperden omgekeerde Nederlandse vlaggen, zag een ANP-verslaggever. Er werd veel getoeterd.

12 uur geleden