Nederland vraagt bij klimaatzaak aandacht voor klimaatmigratie
DEN HAAG (ANP) - Het onderwerp klimaatmigratie verdient volgens Nederland een hogere plaats op de internationale agenda. De Nederlandse afgevaardigde René Lefeber vestigde tijdens de klimaatzaak bij het Internationaal Gerechtshof de aandacht op de situatie van mensen die door klimaatverandering ontheemd raken en hun heil elders zoeken. "Zij hebben geen juridische bescherming", zei de jurist in het Haagse Vredespaleis.
De Nederlandse overheid ziet 'klimaatontheemding' en migratie die samenhangt met de opwarming van de aarde als groeiende problemen, die meer aandacht verdienen dan ze nu krijgen. Lefeber stelde voor hierover in gesprek te gaan op de jaarlijkse klimaattoppen van de VN.
Naast migratie hamerde Nederland tijdens de zitting op het belang van internationale samenwerking om klimaatverandering tegen te gaan en kwetsbare landen te helpen zich aan te passen. Als laaggelegen delta heeft Nederland "historisch altijd al de noodzaak gevoeld" om bedreigingen als hoogwater het hoofd te bieden, zei Lefeber, die ook hoogleraar internationaal milieurecht is. Hij wees erop dat het Vredespaleis zes meter boven zeeniveau ligt. Als de wereldwijde uitstoot van broeikasgassen onvoldoende daalt en Nederland niet de juiste adaptatiemaatregelen neemt, dreigt het "op enig moment in de toekomst het Vredespaleis-eiland te worden", klonk het.
Geen nieuwe standpunten
In de voordracht lag de nadruk op de bestaande samenwerking via het VN-klimaatverdrag en het Klimaatakkoord van Parijs. Daarbinnen hebben landen "een bepaalde marge" om te opereren, zei Lefeber namens de regering. Hij erkende dat klimaatverandering een bedreiging vormt voor de mensenrechten en dat landen de plicht hebben om hun uitstoot te verlagen en aanpassingsmaatregelen te nemen. Om de klimaatdoelen te halen moeten fossiele brandstoffen worden "uitgefaseerd", in 2050 moet de Nederlandse uitstoot 'netto nul' zijn.
De voordracht bevatte geen ingrijpende nieuwe standpunten. Oxfam Novib is daar teleurgesteld over. "Het kabinet-Schoof had moeten erkennen dat rijke landen die het meest verantwoordelijk zijn voor de klimaatcrisis, inclusief Nederland, de juridische plicht hebben om mensen wereldwijd hiertegen te beschermen", reageerde de organisatie.
De zittingen duren tot vrijdag. Daarna gaan de rechters een advies opstellen over de plichten van staten rond klimaatverandering. Dat is niet bindend, maar geldt als zwaarwegend.
Meer uit Binnenland
DEN HOORN (ANP) - De politie zoekt nog naar antwoorden in de zaak van de 16-jarige jongen die vorige maand in Den Hoorn is doodgestoken. Ook is bij de politie niet duidelijk waarom de jongen uit Delft die avond op donderdag 22 januari bij de Spoorplaats in Den Hoorn was.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - Friesland, Groningen en Drenthe moeten dinsdag nog meer dan de andere provincies rekening houden met gladheid. Het KNMI waarschuwt die drie provincies daarvoor met code oranje van dinsdag 22.00 tot woensdag 10.00 uur. Op Zeeland na geldt voor de rest van het land vanaf dinsdagochtend waarschuwingscode geel.
8 uur geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - De tienerjongen die donderdag in Zweden werd opgepakt voor betrokkenheid bij de schietpartij bij de gevangenis in Alphen aan den Rijn op 16 januari wordt in zijn thuisland vervolgd. Dat meldt het Openbaar Ministerie.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Syrische minderheden als alawieten, druzen en Koerden moeten betere asielbescherming krijgen van de Nederlandse regering, omdat zij ook na de machtsovername in Syrië slachtoffer zijn van gericht geweld. Dat vindt VluchtelingenWerk Nederland.
11 uur geledenZAANDAM (ANP) - De Amsterdamse afvalverwerker AEB moet maximaal 280.000 euro betalen als het bedrijf weer te veel schadelijke stoffen uitstoot. De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) heeft een last onder dwangsom opgelegd, die in delen wordt geïnd als het bedrijf opnieuw de regels overtreedt. Het Afval Energie Bedrijf (AEB) in het Westelijk Havengebied van Amsterdam heeft in 2024 en 2025 meerdere keren de normen voor de uitstoot van dioxine overschreden.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding (NCAB), Eddo Verdoner, wil actief in gesprek met universiteiten over het rapport van de Taskforce Antisemitismebestrijding, waarvan hij zelf ook lid was. Het is belangrijk dat de onderwijsinstellingen "een stap naar voren doen" en achter de Joodse studenten en medewerkers gaan staan die zich onveilig voelen, vindt Verdoner. "Het moet dus niet iets eenmaligs zijn, maar een continu proces waarin universiteiten ervoor zorgen dat het sociale klimaat veiligheid biedt voor iedereen."
12 uur geledenLONDEN (ANP) - Model Yfke Sturm heeft spijt van haar contact met Jeffrey Epstein. Ze zegt dat met de kennis van nu haar "eerdere betrokkenheid een ernstige inschattingsfout was". Dat laat de Nederlandse maandag weten in een schriftelijke verklaring aan RTL Boulevard. Afgelopen week werd bekend dat haar naam in zeker honderden nieuwe vrijgegeven documenten in de zogenaamde Epstein-files was opgedoken.
13 uur geleden