Nederland voor Europese rechter gedaagd om buitenlandse truckers
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie sleept Nederland voor de Europese rechter omdat het EU-regels voor vrachtwagenchauffeurs uit andere EU-landen maar niet invoert. Ze vraagt het Europees Hof van Justitie om Nederland een boete en/of dwangsom op te leggen.
De Europese regels moeten onder meer voorkomen dat vrachtwagenchauffeurs uit andere EU-lidstaten worden uitgebuit. Zo schrijven ze voor wanneer truckers voor ritten in Nederland evenveel betaald moeten krijgen als hun Nederlandse collega's. Ook worden hun arbeidsomstandigheden beter gewaarborgd.
Maar Nederland heeft, net als Portugal, deze Europese richtlijn nog altijd niet overgenomen in zijn eigen wetgeving. Dat had ruim een jaar geleden al gebeurd moeten zijn. De twee EU-landen zijn daar al meermaals op gewezen, zegt de commissie. Het dagelijks bestuur van de EU neemt daarom nu de volgende stap in de zogeheten inbreukprocedure: de gang naar de rechter.
Ingewikkeld
De Tweede en Eerste Kamer hebben de benodigde wetswijzigingen al goedgekeurd, benadrukt het ministerie van Sociale Zaken. Het departement hoopt dat de wet op korte termijn in werking treedt. Omdat een rechtszaak bij het Europees hof wel wat tijd vergt, ontloopt Nederland waarschijnlijk een straf.
Dat de invoering zo lang duurde, komt doordat de nieuwe regels erg ingewikkeld zijn, stelde minister Karien van Gennip vorig jaar. Het zou Nederland lang onduidelijk zijn gebleven voor welke ritten ze nu precies moesten gelden. Van Gennip voerde ter verdediging nog aan dat een aantal andere EU-landen ook veel tijd nam. Maar ze hield toen al rekening met een rechtszaak.
De EU worstelt al jaren met de omgang met vrachtwagenchauffeurs uit andere lidstaten. Internationale chauffeurs werken vaak door heel Europa, maar de unie wil voorkomen dat bijvoorbeeld een goedkopere Roemeense trucker met zijn lagere salaris Nederlandse collega's wegconcurreert.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - In een auto in een woonwijk in het oosten van Rotterdam heeft een schietincident plaatsgevonden. De politie meldt dat daarbij een man is overleden en een andere man zwaargewond is geraakt. Het overleden slachtoffer was de bestuurder van de auto. De andere drie inzittenden, onder wie de zwaargewonde man, zijn aangehouden.
5 uur geledenARNHEM (ANP) - Voetbalsupporters die zaterdag in verschillende steden als een soort burgerwacht de straat opgingen, moeten het optreden tegen mogelijke relschoppers overlaten aan de politie. Dat zegt burgemeester van Arnhem Ahmed Marcouch. Eigenrichting past volgens hem niet in een rechtsstaat.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De man die ervan wordt verdacht dat hij de 29-jarige Hajar uit Amsterdam om het leven heeft gebracht, zit ook de komende maanden vast. De raadkamer van de rechtbank heeft besloten om zijn hechtenis met negentig dagen te verlengen.
11 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Na afloop van de gestaakte wedstrijd SC Cambuur tegen Go Ahead Eagles, zaterdagavond in de Eredivisie, zijn drie aanhoudingen verricht. Een persoon werd gearresteerd voor de mishandeling van een politieagent in Leeuwarden. Het gaat om een 23-jarige man uit Raalte.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal gemeenten dat onder toezicht staat omdat ze te weinig asielzoekers opvangen, is opgelopen naar 74. Asielminister Bart van den Brink heeft maandag elf gemeenten toegevoegd aan de lijst. Daarop stonden al 63 andere gemeenten.
12 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De provincie Friesland zou voor iedere inwoner 1 euro moeten doneren voor het behoud van de zeehondenopvang langs de Waddenzee, wat neerkomt op zo'n 665.000 euro. Daarvoor pleit een deel van de Friese politiek, omdat een faillissement dreigt voor zeehondencentrum WEC in Lauwersoog. Onder meer D66, PvdA, GroenLinks en SP overwegen volgende week bij de behandeling van de begroting met een concreet voorstel te komen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De aanpassingen die het kabinet wil doorvoeren aan een wetsvoorstel voor de vermogensbelasting in box 3, zijn volgens de Raad van State niet verantwoord. De hoge wetgevingsadviseur verwijst in een advies naar de Belastingdienst, die de aanpassingen in elk geval voor 2028 onuitvoerbaar vindt. De discussie over het vinden van geld voor de aanpassingen leidt tot "onduidelijkheid en onrust".
16 uur geleden