Nederland volgens index in wereldtop qua klimaatprestaties
BAKOE (ANP) - Het klimaatbeleid van de afgelopen jaren heeft Nederland naar de top gebracht van de Climate Change Performance Index. Alleen Denemarken scoort hoger op deze jaarlijkse lijst, waarop landen worden beoordeeld op het verminderen van hun CO2-uitstoot, het uitbreiden van hun duurzame energievoorziening en op hun klimaatbeleid in het algemeen.
De onderzoekers beginnen hun lijst met plaats vier. De eerste drie plekken houden ze expres leeg: die zijn gereserveerd voor landen die op alle vlakken "zeer hoog" scoren. Momenteel behaalt geen van de 63 onderzochte landen een beoordeling die hoog genoeg is voor zo'n podiumplek. Samen zijn de landen op de lijst verantwoordelijk voor 90 procent van de wereldwijde uitstoot.
Nederland is de afgelopen jaren sterk opgeklommen. Vier jaar geleden stond het land nog op de 29e plaats. Dit jaar is dat dus de vijfde plaats, drie plaatsen hoger dan een jaar geleden.
Nieuw kabinet
Onderzoekers van het wetenschappelijke NewClimate Institute maken de index samen met koepelorganisatie Climate Action Network en milieuorganisatie Germanwatch. De opstellers merken op dat Nederland nu weliswaar goed scoort, maar het nieuwe kabinet diverse maatregelen wil afzwakken of afschaffen, zoals de salderingsregeling voor zonnestroom. De klimaatdoelen voor 2030 en 2050 blijven wel in stand, maar de onderzoekers wijzen erop dat onder het vorige kabinet al twijfelachtig was of die gehaald zouden worden.
Iran scoort het laagst, Saudi-Arabië bezet de voorlaatste plaats. Ook de Verenigde Arabische Emiraten en Rusland bungelen onderaan.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het contactformulier van de overheid voor Nederlanders die in het Midden-Oosten zijn gestrand, is tot nu toe zeker 9000 keer ingevuld. Dat bevestigt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken na berichtgeving door RTL Nieuws. De vragenlijst sluit vrijdagmiddag.
1 uur geledenBREDA (ANP) - De ontnemingszaak tegen Klaas Otto (58) is uitgesteld. De rechtbank concludeerde donderdagmiddag dat er te weinig tijd was om de zaak nog inhoudelijk te behandelen. Nu moet dat gebeuren op 31 maart. Het Openbaar Ministerie wil bijna 1,9 miljoen euro afnemen van de oprichter van motorclub No Surrender. Volgens justitie is dat geld niet op legale wijze verdiend.
5 uur geledenBREDA (ANP) - De wrakingskamer van de rechtbank Breda heeft een verzoek om andere rechters in een ontnemingszaak over Klaas Otto (58) donderdag afgewezen. De advocaat van de oprichter van motorclub No Surrender had de rechtbank gewraakt, omdat Otto vond dat die vooringenomen was. Hiervan was volgens de wrakingskamer die het verzoek behandelde geen sprake.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen Iraniërs hebben donderdagmiddag in Den Haag op het Lange Voorhout aandacht gevraagd voor de situatie in hun land van herkomst. Bij de Britse ambassade scandeerden ze leuzen en draaiden ze harde muziek. Ze riepen onder meer op tot een einde van het Iraanse regime.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nabestaanden dringen er bij het gerechtshof in Den Haag op aan dat het hoger beroep doorgaat in de zaak over de dodelijke schietpartij bij winkelcentrum Walburg in Zwijndrecht komende maandag. Dit laat slachtofferadvocaat Willem Backer weten. Hij staat drie dochters en de kleinkinderen bij van Michel (66), die bij de schietpartij om het leven kwam. Hun zus Anneke (38) overleefde de aanslag van haar ex-partner.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is een akkoord over een derde vlucht om gestrande Nederlanders op te halen, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag. Komende zaterdag zal in samenwerking met Corendon een vliegtuig van Muscat (Oman) naar Amsterdam vliegen.
6 uur geledenBREDA (ANP) - De verdediging heeft donderdag de rechtbank in Breda gewraakt in een ontnemingsprocedure tegen Klaas Otto (58). Otto meent dat de rechtbank vooringenomen is en wil daarom andere rechters. De wraking volgde nadat de rechtbank het horen van een getuige had afgewezen.
7 uur geleden