Nederland volgens index in wereldtop qua klimaatprestaties
BAKOE (ANP) - Het klimaatbeleid van de afgelopen jaren heeft Nederland naar de top gebracht van de Climate Change Performance Index. Alleen Denemarken scoort hoger op deze jaarlijkse lijst, waarop landen worden beoordeeld op het verminderen van hun CO2-uitstoot, het uitbreiden van hun duurzame energievoorziening en op hun klimaatbeleid in het algemeen.
De onderzoekers beginnen hun lijst met plaats vier. De eerste drie plekken houden ze expres leeg: die zijn gereserveerd voor landen die op alle vlakken "zeer hoog" scoren. Momenteel behaalt geen van de 63 onderzochte landen een beoordeling die hoog genoeg is voor zo'n podiumplek. Samen zijn de landen op de lijst verantwoordelijk voor 90 procent van de wereldwijde uitstoot.
Nederland is de afgelopen jaren sterk opgeklommen. Vier jaar geleden stond het land nog op de 29e plaats. Dit jaar is dat dus de vijfde plaats, drie plaatsen hoger dan een jaar geleden.
Nieuw kabinet
Onderzoekers van het wetenschappelijke NewClimate Institute maken de index samen met koepelorganisatie Climate Action Network en milieuorganisatie Germanwatch. De opstellers merken op dat Nederland nu weliswaar goed scoort, maar het nieuwe kabinet diverse maatregelen wil afzwakken of afschaffen, zoals de salderingsregeling voor zonnestroom. De klimaatdoelen voor 2030 en 2050 blijven wel in stand, maar de onderzoekers wijzen erop dat onder het vorige kabinet al twijfelachtig was of die gehaald zouden worden.
Iran scoort het laagst, Saudi-Arabië bezet de voorlaatste plaats. Ook de Verenigde Arabische Emiraten en Rusland bungelen onderaan.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Het Rode Kruis is opgelucht dat een groep asielzoekers in de nacht van vrijdag op zaterdag een slaapplek had in het Groningse Stadskanaal. De hulporganisatie maakt zich wel zorgen over hoe het de komende dagen verdergaat rond het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel. Het Rode Kruis vindt het onbegrijpelijk dat er nog steeds geen echte oplossing is gevonden, zo is te lezen in een persbericht.
26 minuten geledenEERBEEK (ANP) - Bij een ernstig ongeval op de Harderwijkerweg bij Eerbeek zijn vrijdagavond twee mannen overleden. Dat meldt de politie Gelderland op X. Het gaat om een aanrijding tussen een motor en een auto. De twee bestuurders overleden ter plaatse.
6 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - De Groningse gemeente Stadskanaal gaat opnieuw asielzoekers voor een nacht opvangen die vrijdag buiten bij het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel stonden te wachten. De gemeente laat weten dat het om ongeveer tachtig mensen gaat.
9 uur geledenTER APEL (ANP) - Tientallen asielzoekers zitten rond 19.00 uur nog buiten de poort van het aanmeldcentrum in Ter Apel. Vooralsnog is er geen locatie gevonden waar deze mensen de nacht door kunnen brengen, laat een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) weten.
14 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Drie Nederlandse deelnemers aan de Global Sumud Flotilla zijn vrijdagmiddag uit Istanbul aangekomen op Schiphol. Israël onderschepte hen op de Middellandse Zee toen ze in een vloot met tientallen boten op weg waren naar Gaza om hulpgoederen te brengen. Een vierde opvarende heeft de vlucht gemist en zal naar verwachting later op de avond naar Nederland terugkeren.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Spoorbeheerder ProRail krijgt een boete van 2,75 miljoen euro van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat omdat er in 2025 te veel 'impactvolle storingen' waren. Dat staat in een Kamerbrief van staatssecretaris Annet Bertram (OV, CDA). De grens is 520 van zulke storingen, maar het waren er 586.
16 uur geledenDE BILT (ANP) - In De Bilt is het vrijdag 25,0 graden geworden en daarmee is de eerste officiële zomerse dag van het jaar een feit. Deze zomerse dag, waarop de temperatuur minimaal 25 graden moet aantikken, valt volgens Weeronline een week later dan gebruikelijk.
16 uur geleden