Nederland volgens index in wereldtop qua klimaatprestaties
BAKOE (ANP) - Het klimaatbeleid van de afgelopen jaren heeft Nederland naar de top gebracht van de Climate Change Performance Index. Alleen Denemarken scoort hoger op deze jaarlijkse lijst, waarop landen worden beoordeeld op het verminderen van hun CO2-uitstoot, het uitbreiden van hun duurzame energievoorziening en op hun klimaatbeleid in het algemeen.
De onderzoekers beginnen hun lijst met plaats vier. De eerste drie plekken houden ze expres leeg: die zijn gereserveerd voor landen die op alle vlakken "zeer hoog" scoren. Momenteel behaalt geen van de 63 onderzochte landen een beoordeling die hoog genoeg is voor zo'n podiumplek. Samen zijn de landen op de lijst verantwoordelijk voor 90 procent van de wereldwijde uitstoot.
Nederland is de afgelopen jaren sterk opgeklommen. Vier jaar geleden stond het land nog op de 29e plaats. Dit jaar is dat dus de vijfde plaats, drie plaatsen hoger dan een jaar geleden.
Nieuw kabinet
Onderzoekers van het wetenschappelijke NewClimate Institute maken de index samen met koepelorganisatie Climate Action Network en milieuorganisatie Germanwatch. De opstellers merken op dat Nederland nu weliswaar goed scoort, maar het nieuwe kabinet diverse maatregelen wil afzwakken of afschaffen, zoals de salderingsregeling voor zonnestroom. De klimaatdoelen voor 2030 en 2050 blijven wel in stand, maar de onderzoekers wijzen erop dat onder het vorige kabinet al twijfelachtig was of die gehaald zouden worden.
Iran scoort het laagst, Saudi-Arabië bezet de voorlaatste plaats. Ook de Verenigde Arabische Emiraten en Rusland bungelen onderaan.
Meer uit Binnenland
DOESBURG (ANP) - Uit het Zilvermuseum in het Gelderse Doesburg is in de nacht van dinsdag op woensdag veel zilver gestolen. De inbrekers zijn voortvluchtig, de politie laat woensdagavond weten dat er nog niemand is gearresteerd.
3 uur geledenDAVOS (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof vindt het een positieve ontwikkeling dat de Amerikaanse president Donald Trump de aangekondigde heffingen voor Europese landen weer heeft ingetrokken. "Positief dat de weg naar de-escalatie is ingeslagen en dat de 10 procent importtarieven van tafel zijn", laat hij op X weten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het marineschip DSS Galatea begeleidt momenteel twee Russische schepen die vanuit het zuiden het Nederlandse deel van de Noordzee zijn binnengevaren. Het is de tweede keer in enkele dagen dat dit gebeurt, meldt het ministerie van Defensie.
7 uur geledenGOUDA (ANP) - De bestuurster van de auto die woensdagochtend te water raakte bij de Julianasluis in Gouda is aan haar verwondingen overleden. Dat meldt de politie woensdag aan het eind van de middag. Het slachtoffer is een 58-jarige vrouw uit de Zuid-Hollandse plaats.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De toezichthouder voor privacy, de Autoriteit Persoonsgegevens, wil dat het komende kabinet meer doet tegen het massaal verzamelen van persoonsgegevens door bedrijven en overheden. Ook zou de overheid moeten zorgen voor veilige toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI), zegt de waakhond.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Jeugdzorgmedewerkers uit het hele land gaan vanaf 3 februari actievoeren, melden vakbonden FNV Zorg & Welzijn, CNV en FBZ. Zij hebben hun leden en de werkgevers hierover woensdag geïnformeerd. De acties die gepland staan, zijn zogenoemde stiptheidsacties en actiebijeenkomsten.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - De beveiliging van het gebied rond de Utrechtse Visscherssteeg, waar donderdag een of meerdere explosies waren, is opnieuw verlengd. Tot zeker maandag is beveiliging aanwezig in en rond de straat in de binnenstad, meldt de gemeente. Eerder was aangekondigd dat het gebied tot zeker vrijdag zou worden beveiligd.
13 uur geleden