
Nederland twee minuten stil voor oorlogsslachtoffers
AMSTERDAM (ANP) - Op veel plekken in Nederland was het om 20.00 uur twee minuten stil voor alle mensen die tijdens of na de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen in oorlogssituaties of vredesoperaties. Bij de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam zwegen de duizenden aanwezigen, waarna het Wilhelmus klonk.
Voorafgaand aan de twee minuten stilte legden koning Willem-Alexander en koningin Máxima een krans op de Dam. Daarna blies een trompettist het Taptoe-signaal, waarna de stilte in acht werd genomen.
Ook op de Waalsdorpervlakte tussen Den Haag en Wassenaar werden de oorlogsslachtoffers herdacht. In het duingebied zijn in de Tweede Wereldoorlog meer dan 250 verzetsmensen gefusilleerd.
Afwezigheid Van Vollenhoven
De Nationale Militaire Dodenherdenking was zoals ieder jaar op het Militair Ereveld Grebbeberg in Rhenen. Staatssecretaris Gijs Tuinman van Defensie en prins Pieter-Christiaan waren daarbij. Pieter van Vollenhoven zou ook aanwezig zijn, maar de 86-jarige vader van Pieter-Christiaan liet verstek gaan om zich te kunnen richten op het bijwonen van Bevrijdingsdag maandag in Wageningen.
In totaal waren er zondag enkele honderden herdenkingen of stille tochten om de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog te herdenken. Zo werd ook bij het Homomonument in Amsterdam en het Internationaal Homomonument in Den Haag om 20.00 uur twee minuten stilte in acht genomen. In Amsterdam waren daar naar schatting enkele honderden mensen bij. In Den Haag werd tijdens de herdenking stilgestaan bij de Haagse roze verzetsvrouwen Ru Paré en Do Versteegh, die in de Tweede Wereldoorlog het leven van 52 Joodse kinderen redden.
Meer uit Binnenland
DONGEN (ANP) - In een bedrijfspand in Dongen (Noord-Brabant) is zondagavond een zeer grote brand uitgebroken. De brandweer pompt water uit het Wilhelminakanaal om het vuur te blussen.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De organisatie van de alternatieve dodenherdenking in Den Haag is "heel erg dankbaar voor de grote opkomst". Op de herdenking aan de rand van het Malieveld kwamen tussen de 3000 en 4000 mensen af, schat een woordvoerder van de organisatie. Eerder had de organisatie aangegeven uit te gaan van zo'n vijfhonderd bezoekers.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Comité 4 en 5 mei kijkt terug op "een geslaagde herdenking" op de Dam in Amsterdam. "De twee minuten stilte zijn zonder grote verstoringen verlopen, wat heel fijn is", zei een woordvoerder. Zij meldt dat volgens de politie 16.000 mensen bijeen waren op de Dam.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op en rond de Dam, waar zondag de Nationale Herdenking plaatsvond, zijn vijf mensen opgepakt. Dit meldt een woordvoerder van de politie. Twee van hen zijn opgepakt voor het verstoren van de dodenherdenking. Zij zouden leuzen hebben geroepen en vlaggen bij zich hebben.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een alternatieve dodenherdenking in Den Haag wordt zondagavond druk bezocht. De organisatie verwachtte zo'n vijfhonderd mensen, maar schat het aantal nu op 3000.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft twee mensen die een keffiyeh droegen, een sjaal die vaak wordt gedragen door pro-Palestijnse activisten, tegengehouden op het Rokin, op de hoek van de Dam. Dat ziet een ANP-verslaggever. De mannen lijken het plein niet op te mogen, maar staan nu op een afstandje naar de dodenherdenking te kijken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Pieter van Vollenhoven is zondagavond niet bij de dodenherdenking op het Militair Ereveld Grebbeberg in Rhenen. Dat bevestigt de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) na berichtgeving van De Gelderlander.
4 uur geleden