Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland trekt minder geld uit voor ruimtemissies

Nederland trekt minder geld uit voor ruimtemissies

DEN HAAG (ANP) - Nederland trekt minder geld uit voor Europese ruimtemissies. Het bedrag voor de komende drie jaar is 170 miljoen euro, heeft het kabinet vrijdag bekendgemaakt.

De ruimtevaartplannen worden elke drie jaar vastgesteld. In 2022 trok het toenmalige kabinet ook 170 miljoen euro uit, maar daar kwam later nog meer dan 54 miljoen euro bovenop. Dat extra geld werd onder meer uit het Groeifonds gehaald. Nu is die pot geld niet beschikbaar. Daardoor daalt het budget met ongeveer een kwart.

Nederland is lid van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA. Elk land betaalt een verplicht bedrag om de organisatie in stand te houden. Van dat geld wordt bijvoorbeeld de lanceerbasis Kourou in Frans-Guyana betaald. Een van de belangrijkste ESA-complexen is testcentrum ESTEC in Noordwijk.

Jaarlijks 60 miljoen euro

Daarnaast beslissen alle lidstaten hoeveel geld ze overhebben voor missies. Dit kunnen bijvoorbeeld satellieten in een baan rond de aarde zijn. Ze kunnen zich daarvoor inschrijven bij de komende ESA-top in november. Daar is het bedrag van 170 miljoen voor. Hoe meer een land bijdraagt, hoe meer opdrachten bedrijven uit dat land daarvoor terugkrijgen.

De Nederlandse ruimtevaartorganisatie Netherlands Space Office (NSO) had juist geadviseerd om meer geld uit te trekken. Het beschikbare budget is "niet in lijn met de ambities" van het kabinet, aldus de organisatie. Voor al die ambities zou "een jaarlijkse intensivering van 60 miljoen euro" nodig zijn, bij elkaar opgeteld dus 180 miljoen euro.

Verlaging van het budget voor ruimtemissies beperkt volgens de NSO "de invloed op essentiële Europese ruimtevaartprogramma's", maar ook "de kans hieraan te verdienen".

Meer uit Binnenland

Burgerberaad geeft de politiek klimaatadvies en lesje samenwerken

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet en de Tweede Kamer hebben maandag een uitgebreid advies ontvangen van het Nationaal Burgerberaad Klimaat, opgesteld door 175 burgers die daar in zeven weekenden aan hebben gewerkt. Volgens onderzoeksbureau CE Delft kan het voorgestelde maatregelenpakket de broeikasgasuitstoot met 4 tot 12 procent verlagen.

41 minuten geleden
ProRail: koperdief knipte zeven kabels door langs het spoor

UTRECHT (ANP) - De verdachte van de koperdiefstal op het treintraject tussen 't Harde en Zwolle heeft in totaal zeven kabels langs het spoor vernield. Halverwege maandagochtend zijn zes van de zeven kabels gerepareerd. "Vanwege de omvang van de schade kost het een hoop tijd om alles te repareren", meldt een woordvoerder van ProRail.

1 uur geleden
Kabinet trekt 250 miljoen euro extra uit voor wapensteun Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Het kabinet trekt nog eens 250 miljoen euro uit om defensiemateriaal uit de VS voor Oekraïne te kopen. Dat heeft demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) maandag in Brussel aangekondigd. Aankopen via de VS zijn "de enige manier om in heel korte tijd meer munitie voor luchtverdediging die kant op te krijgen", zei Brekelmans.

2 uur geleden
Rover en Translink slepen aanbieder dure ov-kaarten voor rechter

AMERSFOORT (ANP) - Reizigersvereniging Rover en Translink, het bedrijf achter de ov-chipkaart, zijn een rechtszaak gestart tegen Kings Online, dat via twee websites ov-chipkaarten verkoopt voor "buitensporig hoge tarieven". Volgens de aanklagers zijn meerdere exploitanten door hun toedoen gestopt met het via websites aanbieden van te dure ov-chipkaarten en is Kings Online de laatste uitbater die een halt toegeroepen moet worden.

3 uur geleden
Treinverkeer van en naar Noord-Nederland ernstig verstoord

UTRECHT (ANP) - Van en naar Noord-Nederland rijden maandagochtend veel minder tot geen treinen, meldt ProRail. Het traject tussen Lelystad en Zwolle ligt sinds zondagavond plat, nadat daar veel schade aan het spoor was ontstaan door een poging tot koperdiefstal. Op de enige omreisroute, tussen Amersfoort en Barneveld, is een seinstoring ontstaan. "Hierdoor kunnen ook op dit traject minder treinen rijden", aldus de spoorbeheerder.

4 uur geleden
Treinhinder bij Zwolle door poging koperdiefstal nog tot middag

UTRECHT (ANP) - De treinhinder die is ontstaan door een poging tot koperdiefstal in Zwolle duurt naar verwachting nog tot het einde van maandagmiddag. In de NS-reisplanner, die maandagochtend vroeg is bijgewerkt, is te zien dat tot zeker 15.00 uur geen treinen rijden tussen 't Harde en Zwolle en tussen Zwolle en Lelystad.

4 uur geleden
Dode bij aanrijding op A35 bij Hengelo

HENGELO (ANP) - Bij een aanrijding op de A35 bij Hengelo is een persoon overleden. Dat meldt de politie op X. De politie doet onderzoek, waardoor de snelweg vanaf Borne-West richting Enschede is afgesloten.

7 uur geleden