Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland trekt 70 miljoen uit om Oekraïne door winter te helpen

Nederland trekt 70 miljoen uit om Oekraïne door winter te helpen

WASHINGTON (ANP) - Nederland gaat 70 miljoen euro bijdragen om Oekraïne door de komende winter te helpen. Die toezegging heeft minister Liesje Schreinemacher van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking gedaan bij de jaarvergadering van de Wereldbank in Washington.

Het gaat om steun voor acute problemen. De bijdrage is bijvoorbeeld bedoeld om te zorgen dat mensen een dak boven hun hoofd hebben, dat waterleidingen en huizen worden hersteld en dat er gas, voedsel en elektriciteit is zodat mensen niet omkomen in de kou.

"Met de winter in aantocht worden de problemen voor de Oekraïners alleen maar groter. Veel huizen verwoest, waterleidingen kapot, geen verwarming", licht Schreinemacher toe. Er is volgens haar "geen tijd te verliezen" als het gaat om dit soort hulp aan het land.

Trustfund

Volgens de minister is het de intentie om de financiering via het nieuwe Trustfund van de Wereldbank te doen. Dat fonds is specifiek is opgezet om Oekraïne te helpen bij wat men bij de Wereldbank ‘winterization’ noemt. Om Oekraïne klaar te maken voor komende winter is naar verwachting zo'n 3,5 miljard dollar nodig.

De Wereldbank becijferde vorige maand dat Oekraïne door de verwoestende oorlog uiteindelijk zeker 349 miljard dollar aan steun nodig zal hebben om het land weer helemaal op te bouwen. Maar dat gaat voor een groot deel om geld dat pas op de langere termijn nodig is als er weer vrede is en echt begonnen kan worden met de wederopbouw.

Garanties en leningen

Nederland steunt Oekraïne momenteel al op verschillende manieren. Maar de bedragen die daarbij horen zijn niet allemaal zomaar bij elkaar op te tellen. Het gaat voor een deel ook om garanties of leningen.

De Oekraïense president Volodimir Zelenski noemde woensdag in een bijeenkomst van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) ook weer andere bedragen over de noden van zijn land. In een toespraak via videoverbinding benadrukte hij dat Oekraïne voor volgend jaar naar schatting nog 38 miljard dollar nodig heeft om zijn overheidsbegroting rond te krijgen. Dat gaat dus om geld dat nodig is om de overheid draaiende te houden nu het land nog steeds in oorlog is.

Oekraïne heeft landen ook gevraagd om wat meer duidelijkheid te geven over deze zogeheten liquiditeitssteun voor de wat langere termijn, bijvoorbeeld met een doorkijk van een jaar. Volgens minister Sigrid Kaag van Financiën is Nederland voorstander van zo'n oplossing, die dan waarschijnlijk in Europees verband moet worden afgesproken.

Meer uit Binnenland

Rekenkamer: Amsterdam moet werk maken van deeltweewielers

AMSTERDAM (ANP) - Als Amsterdam mensen echt uit de auto wil hebben, moet de stad gaan doorpakken met zogeheten buurthubs. Daar kunnen gebruikers switchen naar deelscooters en deel(bak)fietsen. De Rekenkamer Amsterdam zegt dat het aanbod van deze hubs nu nog te beperkt is en dat het effect ervan op het stadsverkeer daardoor "te verwaarlozen" is.

1 uur geleden
Groene Hart kan volgend jaar alsnog opengaan voor windturbines

DEN HAAG (ANP) - De Zuid-Hollandse coalitie heeft de plannen om in het Groene Hart ruimte te maken voor windturbines voorlopig teruggetrokken, maar volgend jaar kunnen alsnog locaties worden opengesteld. In theorie kunnen dat zelfs meer locaties zijn dan de drie die nu concreet in beeld waren. Twaalf potentiële plekken die volgens de provincie technisch geschikt zijn, worden de komende maanden nogmaals onderzocht.

1 uur geleden
Concerten Ye in Arnhem kunnen doorgaan, rapper mag blijven

AMSTERDAM (ANP) - De concerten van de Amerikaanse rapper Ye in GelreDome in Arnhem komende zaterdag en maandag mogen doorgaan. Dat is de uitkomst van een kort geding in de rechtbank in Amsterdam dat het Centraal Joods Overleg (CJO) had aangespannen. De voorzieningenrechter ziet op dit moment geen concrete aanwijzingen dat de komst van Ye, ook wel Kanye West, een gevaar is voor de openbare orde.

11 uur geleden
AOb: examenuitslag van meer dan 56.000 vmbo-leerlingen dag later

DEN HAAG (ANP) - Meer dan 56.000 vmbo-leerlingen moeten door een technische fout een dag langer wachten op de uitslag van het praktijkdeel van hun examen. Dat is "onwijs vervelend" voor de leerlingen en zorgt voor extra werk voor docenten, zegt bestuurder Kim van Strien van de Algemene Onderwijsbond (AOb).

14 uur geleden
Ye al voor kort geding over inreisverbod in Nederland gearriveerd

AMSTERDAM (ANP) - Rapper Ye, ook bekend als Kanye West, is voor de behandeling van het kort geding over zijn mogelijke inreisverbod al naar Nederland gekomen. Dat bevestigt Anis Boumanjal, de advocaat van de organisator van zijn aankomende concerten in Arnhem. Het kort geding wordt woensdagmiddag behandeld in de rechtbank van Amsterdam.

15 uur geleden
Arib hamert op belang waarheidsvinding in corona-enquête

DEN HAAG (ANP) - Oud-Kamervoorzitter Khadija Arib vreest dat de parlementaire enquête corona, waarin zij als getuige is opgeroepen, te veel draait om vooruitkijken en lessen leren voor de toekomst. "Prima, maar ik mis de nadruk op waarheidsvinding, op verantwoording afleggen", zei zij aan het einde van haar openbare verhoor.

16 uur geleden
College Rechten van de Mens: ON! discrimineerde met vacaturetekst

UTRECHT (ANP) - Volgens het College voor de Rechten van de Mens heeft omroepvereniging Ongehoord Nederland (ON!) zich schuldig gemaakt aan discriminatie. Dat oordeelde het onafhankelijke mensenrechteninstituut woensdag naar aanleiding van een vacaturetekst die de omroep in 2024 plaatste.

16 uur geleden