Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland trekt 70 miljoen uit om Oekraïne door winter te helpen

Nederland trekt 70 miljoen uit om Oekraïne door winter te helpen

WASHINGTON (ANP) - Nederland gaat 70 miljoen euro bijdragen om Oekraïne door de komende winter te helpen. Die toezegging heeft minister Liesje Schreinemacher van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking gedaan bij de jaarvergadering van de Wereldbank in Washington.

Het gaat om steun voor acute problemen. De bijdrage is bijvoorbeeld bedoeld om te zorgen dat mensen een dak boven hun hoofd hebben, dat waterleidingen en huizen worden hersteld en dat er gas, voedsel en elektriciteit is zodat mensen niet omkomen in de kou.

"Met de winter in aantocht worden de problemen voor de Oekraïners alleen maar groter. Veel huizen verwoest, waterleidingen kapot, geen verwarming", licht Schreinemacher toe. Er is volgens haar "geen tijd te verliezen" als het gaat om dit soort hulp aan het land.

Trustfund

Volgens de minister is het de intentie om de financiering via het nieuwe Trustfund van de Wereldbank te doen. Dat fonds is specifiek is opgezet om Oekraïne te helpen bij wat men bij de Wereldbank ‘winterization’ noemt. Om Oekraïne klaar te maken voor komende winter is naar verwachting zo'n 3,5 miljard dollar nodig.

De Wereldbank becijferde vorige maand dat Oekraïne door de verwoestende oorlog uiteindelijk zeker 349 miljard dollar aan steun nodig zal hebben om het land weer helemaal op te bouwen. Maar dat gaat voor een groot deel om geld dat pas op de langere termijn nodig is als er weer vrede is en echt begonnen kan worden met de wederopbouw.

Garanties en leningen

Nederland steunt Oekraïne momenteel al op verschillende manieren. Maar de bedragen die daarbij horen zijn niet allemaal zomaar bij elkaar op te tellen. Het gaat voor een deel ook om garanties of leningen.

De Oekraïense president Volodimir Zelenski noemde woensdag in een bijeenkomst van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) ook weer andere bedragen over de noden van zijn land. In een toespraak via videoverbinding benadrukte hij dat Oekraïne voor volgend jaar naar schatting nog 38 miljard dollar nodig heeft om zijn overheidsbegroting rond te krijgen. Dat gaat dus om geld dat nodig is om de overheid draaiende te houden nu het land nog steeds in oorlog is.

Oekraïne heeft landen ook gevraagd om wat meer duidelijkheid te geven over deze zogeheten liquiditeitssteun voor de wat langere termijn, bijvoorbeeld met een doorkijk van een jaar. Volgens minister Sigrid Kaag van Financiën is Nederland voorstander van zo'n oplossing, die dan waarschijnlijk in Europees verband moet worden afgesproken.

Meer uit Binnenland

Acht mensen aangehouden na anti-azc-protest in Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - Er zijn acht mensen aangehouden na de ongeregeldheden dinsdagavond bij een demonstratie tegen de komst van een asielzoekerscentrum in Loosdrecht, meldt een woordvoerder van de politie. De mobiele eenheid greep in nadat er met stenen was gegooid.

24 minuten geleden
Drone-leveringen aan gevangenen leiden tot beperkte straf na deal

DORDRECHT (ANP) - De rechtbank in Dordrecht heeft woensdag een voorwaardelijke celstraf van vier maanden en een taakstraf van 120 uur opgelegd aan een 34-jarige man uit Rijsenhout (Noord-Holland) voor het afleveren van drugs met drones en telefoons aan gevangenen en drugsbezit. Daarnaast krijgt de man een boete van 10.000 euro waarvan de helft voorwaardelijk. De rechtbank ging akkoord met procesafspraken tussen het Openbaar Ministerie en verdachte Mark S. en deed na afloop van de inhoudelijke behandeling direct uitspraak.

44 minuten geleden
Provincies willen snel crisisaanpak voor overvol stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet wat de provincies betreft zo snel mogelijk crisismaatregelen nemen tegen de overbelasting van het elektriciteitsnet. Het Interprovinciaal Overleg (IPO) roept de regering onder meer op meer geld uit te trekken voor warmtenetten en waterstof om de gevolgen van netcongestie beter op te kunnen vangen.

49 minuten geleden
Gemeenten: meer geld nodig voor uitvoeren inburgeringswet

DEN HAAG (ANP) - Den Haag, Amsterdam, Utrecht en de G40-steden, het netwerk van 41 grote en middelgrote steden, doen "opnieuw een dringend beroep op het Rijk" om extra geld beschikbaar te stellen voor het uitvoeren van de inburgeringswet. Het aantal inburgeraars is verdubbeld ten opzichte van eerdere inschattingen, maar het budget voor de uitvoeringskosten is ondanks eerder gemaakte afspraken niet verhoogd, stellen de gemeenten in een persbericht.

4 uur geleden
Burgemeester Utrecht: we gaan het er niet bij laten zitten

UTRECHT (ANP) - De Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma noemt de aangekondigde stop op stroomnetaansluitingen "een bittere pil". Dat schrijft zij op haar Instagramkanaal.

7 uur geleden
Politie grijpt opnieuw in bij azc-protest Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft opnieuw moeten ingrijpen bij een demonstratie tegen de opvang van asielzoekers in Loosdrecht. Er zijn minstens twee personen aangehouden voor openbare geweldpleging, meldt een woordvoerder van de politie. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten.

8 uur geleden
Man overleden bij steekincident in Hoensbroek

HOENSBROEK (ANP) - Bij een steekincident in het Limburgse Hoensbroek is een man overleden. De politie meldt dat zij een onderzoek heeft gestart.

8 uur geleden