Nederland telt sinds 2010 een miljoen meer ondernemers
DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen met een eigen bedrijf in Nederland is de afgelopen jaren sterk toegenomen. In 2023 waren er bijna 2,5 miljoen ondernemers, een miljoen meer dan in 2010. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Van alle ondernemers is 36 procent vrouw, in 2010 was dat 32 procent. In 2023 waren er 251.000 startende ondernemers. De gemiddelde leeftijd van de ondernemers is nagenoeg gelijk gebleven, rond de 46 jaar. Sinds 2010 is het aandeel ondernemers van 65 jaar en ouder toegenomen van 6 naar 10 procent.
Ook het aandeel ondernemers jonger dan 30 jaar is gestegen, van 9 naar 15 procent. Het aantal jonge starters neemt elk jaar toe. In 2010 waren dat 38.000, vorig jaar 104.000. De bedrijfstak met het hoogste aandeel jonge starters was in 2023 film- en tv-productie en geluidsopname (68 procent). Veel jonge starters begonnen ook een webshop.
Turkije
Het aantal ondernemers met een niet-Nederlandse herkomst groeit eveneens hard. Het aandeel ondernemers die in het buitenland zijn geboren, nam toe van 10 naar 16 procent. Het aantal tweede generatie-ondernemers steeg van 7 tot 12 procent. In 2023 kwam een op de drie in het buitenland geboren ondernemers uit de EU. De grootste groepen kwamen uit Polen (35.000), Bulgarije (19.000), Duitsland (14.000).
Turkije was zowel in 2010 als in 2023 het belangrijkste geboorteland van startende ondernemers buiten de EU. Zij zijn vooral actief in de bouw. Ook veel asielzoekers uit Syrië, Oekraïne, Afghanistan, Iran en Irak beginnen een eigen bedrijf.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Alle voetbalwedstrijden in de Eredivisie zijn komend seizoen live te zien bij Ziggo, zonder dat klanten een extra pakket nodig hebben. Daarvoor gaat wel de maandprijs van het abonnement voor alle klanten, dus ook voor mensen die niet van sport houden, met 2,50 euro omhoog. Klanten van Ziggo krijgen vanaf 1 juli de ESPN-zenders 2, 3 en 4 in hun digitale tv-pakketten.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Elon Musk is grof uitgevallen tegen de Franse justitiële autoriteiten die momenteel onderzoek doen naar mogelijk misbruik op zijn socialemediaplatform X. Frankrijk startte in januari vorig jaar een onderzoek naar beschuldigingen dat X zou zijn gebruikt om zich te mengen in de Franse politiek.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar goedkopere tweedehands elektrische auto's neemt sterk toe in Europa. Dit is het gevolg van de forse prijsstijgingen aan de pomp door de oorlog in het Midden-Oosten. Het aantal zoekopdrachten naar elektrisch aangedreven auto's onder de 30.000 euro is sinds begin maart gestegen met 87 procent op Mobile.de. Dat is de grootste Duitse onlinemarktplaats voor auto's.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse luchthavenbrancheorganisatie ADV waarschuwt dat meer vluchten mogelijk worden geannuleerd door dreigende tekorten aan kerosine in Duitsland. Vliegtickets zullen waarschijnlijk ook duurder worden.
4 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in april sterker gegroeid dan verwacht, ondanks druk op de wereldeconomie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens cijfers van de Chinese douane steeg de uitvoer met 14,1 procent tegenover een jaar eerder.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De brede S&P 500-index en de technologiegraadmeter Nasdaq zijn vrijdag met nieuwe recordstanden gesloten, geholpen door een sterk cijfer over de Amerikaanse banenmarkt. Het banenrapport van de overheid viel veel beter uit dan verwacht. Wel werd bekend dat het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten naar een nieuw dieptepunt is gezakt door zorgen bij huishoudens over een hoge inflatie die de koopkracht ondermijnt.
15 uur geledenSUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - De producent van AI-chips Cerebras Systems wil meer geld ophalen met zijn beursgang op Wall Street dan eerder gepland. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Cerebras van plan de uitgifteprijs bij de beursgang te verhogen vanwege de grote interesse van investeerders. Mogelijk kan het bedrijf maandag met een bekendmaking komen.
15 uur geleden