Nederland telt sinds 2010 een miljoen meer ondernemers
DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen met een eigen bedrijf in Nederland is de afgelopen jaren sterk toegenomen. In 2023 waren er bijna 2,5 miljoen ondernemers, een miljoen meer dan in 2010. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Van alle ondernemers is 36 procent vrouw, in 2010 was dat 32 procent. In 2023 waren er 251.000 startende ondernemers. De gemiddelde leeftijd van de ondernemers is nagenoeg gelijk gebleven, rond de 46 jaar. Sinds 2010 is het aandeel ondernemers van 65 jaar en ouder toegenomen van 6 naar 10 procent.
Ook het aandeel ondernemers jonger dan 30 jaar is gestegen, van 9 naar 15 procent. Het aantal jonge starters neemt elk jaar toe. In 2010 waren dat 38.000, vorig jaar 104.000. De bedrijfstak met het hoogste aandeel jonge starters was in 2023 film- en tv-productie en geluidsopname (68 procent). Veel jonge starters begonnen ook een webshop.
Turkije
Het aantal ondernemers met een niet-Nederlandse herkomst groeit eveneens hard. Het aandeel ondernemers die in het buitenland zijn geboren, nam toe van 10 naar 16 procent. Het aantal tweede generatie-ondernemers steeg van 7 tot 12 procent. In 2023 kwam een op de drie in het buitenland geboren ondernemers uit de EU. De grootste groepen kwamen uit Polen (35.000), Bulgarije (19.000), Duitsland (14.000).
Turkije was zowel in 2010 als in 2023 het belangrijkste geboorteland van startende ondernemers buiten de EU. Zij zijn vooral actief in de bouw. Ook veel asielzoekers uit Syrië, Oekraïne, Afghanistan, Iran en Irak beginnen een eigen bedrijf.
Meer uit Financieel
DUBLIN (ANP/DPA/AFP) - Protesten tegen hoge brandstofprijzen in Ierland gaan hun vierde dag in, waardoor problemen bij de bevoorrading van tankstations toenemen. Demonstranten blokkeren onder andere brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Intertoys neemt de bekende speelgoedwebshop Lobbes.nl over. De speelgoedwinkelketen krijgt een meerderheidsbelang van 75 procent in moederbedrijf Wings Holding.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bouwmarkten zien de verkoop van jerrycans verder toenemen, blijkt uit een rondgang van het ANP. Doordat de brandstofprijzen in de buurlanden nog altijd lager zijn, loont het om meer benzine mee te nemen uit het buitenland. De ANWB raadt Nederlanders af om dit te doen.
3 uur geledenMONTREAL (ANP/RTR) - Piloten van luchtvaartmaatschappijen die zich zorgen maken over de veiligheid bij het vliegen in het Midden-Oosten vrezen negatieve gevolgen als ze weigeren vluchten uit te voeren. Dit hebben piloten volgens IFALPA, een wereldwijde pilotenvakbond, aangegeven. De zorgen gaan bijvoorbeeld over ontslag of minder salaris.
4 uur geledenMILAAN (ANP) - Stefano Gabbana is gestopt als voorzitter van het Italiaanse modehuis Dolce & Gabbana. Dat meldde persbureau Bloomberg op basis van Italiaanse bedrijfsgegevens. Dolce & Gabbana bevestigde het nieuws later. De medeoprichter van Dolce & Gabbana trad al in december af, maar dat is nu pas naar buiten gekomen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse staat heeft zijn belang in ABN AMRO verder afgebouwd naar iets minder dan 25 procent. Dat komt naar voren uit meldingen bij de Autoriteit Financiële Markten (AFM).
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag licht hoger geopend, waarmee werd voortgeborduurd op de kleine winst van een dag eerder. Beleggers blijven de ontwikkelingen rond de wapenstilstand in het Midden-Oosten nauwlettend volgen. Later op de dag komen nog cijfers over de inflatie en het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten.
6 uur geleden