Nederland telt 18 miljoen inwoners
DEN HAAG (ANP) - Nederland passeert donderdag de grens van 18 miljoen inwoners, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een schatting. Acht jaar geleden tikte Nederland 17 miljoen inwoners aan. De groei van 16 naar 17 miljoen Nederlanders duurde vijftien jaar. Volgens het CBS komt de huidige bevolkingsgroei voornamelijk door buitenlandse migratie. De nieuwe inwoners komen vooral uit Oekraïne en Syrië.
Het is niet te traceren wie precies de 18 miljoenste Nederlander is, vertelt een woordvoerder van het CBS. Dat komt doordat nieuwgeborenen en immigranten per gemeente in groepen worden doorgegeven. Wel is de kans volgens hem groter dat het om een immigrant gaat dan om een pasgeboren kind, omdat de groei in die groep groter is dan bij baby's.
De afgelopen acht jaar groeide de Nederlandse bevolking gemiddeld met 120.000 inwoners per jaar, aldus het CBS. In de vijftien jaar dat het aantal Nederlanders van 16 naar 17 miljoen ging, kwamen er jaarlijks gemiddeld 66.000 inwoners bij.
Sinds 2015 neemt het aantal Nederlanders voornamelijk toe door buitenlandse migratie. En in 2022, 2023 en de eerste helft van dit jaar groeide de bevolking alleen doordat er meer immigranten dan emigranten waren, want in die periode werden er minder baby's geboren dan er mensen overleden.
De bevolking groeide tot de jaren zeventig vooral doordat er meer baby's ter wereld kwamen dan er mensen stierven. Na de Tweede Wereldoorlog werden relatief veel kinderen geboren, de zogenoemde babyboom. Tussen 1945 en 1970 groeide het inwoneraantal met bijna 4 miljoen, dat betekent gemiddeld 150.000 nieuwe Nederlanders per jaar. Vanaf 1970 begonnen mensen steeds later aan kinderen en kregen ze er ook minder.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht roept bezoekers op tijdens Koningsnacht niet meer naar de binnenstad te komen. "Het is te druk op meerdere evenementen en routes in de binnenstad van Utrecht. Toegang tot de pleinen is niet meer mogelijk", meldt de gemeente.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
10 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.
14 uur geleden