Nederland telt 18 miljoen inwoners
DEN HAAG (ANP) - Nederland passeert donderdag de grens van 18 miljoen inwoners, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een schatting. Acht jaar geleden tikte Nederland 17 miljoen inwoners aan. De groei van 16 naar 17 miljoen Nederlanders duurde vijftien jaar. Volgens het CBS komt de huidige bevolkingsgroei voornamelijk door buitenlandse migratie. De nieuwe inwoners komen vooral uit Oekraïne en Syrië.
Het is niet te traceren wie precies de 18 miljoenste Nederlander is, vertelt een woordvoerder van het CBS. Dat komt doordat nieuwgeborenen en immigranten per gemeente in groepen worden doorgegeven. Wel is de kans volgens hem groter dat het om een immigrant gaat dan om een pasgeboren kind, omdat de groei in die groep groter is dan bij baby's.
De afgelopen acht jaar groeide de Nederlandse bevolking gemiddeld met 120.000 inwoners per jaar, aldus het CBS. In de vijftien jaar dat het aantal Nederlanders van 16 naar 17 miljoen ging, kwamen er jaarlijks gemiddeld 66.000 inwoners bij.
Sinds 2015 neemt het aantal Nederlanders voornamelijk toe door buitenlandse migratie. En in 2022, 2023 en de eerste helft van dit jaar groeide de bevolking alleen doordat er meer immigranten dan emigranten waren, want in die periode werden er minder baby's geboren dan er mensen overleden.
De bevolking groeide tot de jaren zeventig vooral doordat er meer baby's ter wereld kwamen dan er mensen stierven. Na de Tweede Wereldoorlog werden relatief veel kinderen geboren, de zogenoemde babyboom. Tussen 1945 en 1970 groeide het inwoneraantal met bijna 4 miljoen, dat betekent gemiddeld 150.000 nieuwe Nederlanders per jaar. Vanaf 1970 begonnen mensen steeds later aan kinderen en kregen ze er ook minder.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ruim een op de tien jongeren wordt minstens een keer verdacht van een misdrijf. Dat staat in een donderdag gepubliceerd onderzoek in opdracht van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC). De kosten van criminaliteit per groep adolescenten die in hetzelfde jaar van de basisschool kwamen, worden geschat op bijna 2,6 miljard euro.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof is donderdagavond in aanvaring gekomen met de Tweede Kamer over extra geld voor Oekraïne. Een meerderheid wil volgend jaar 2 miljard euro extra steun aan de regering in Kyiv geven, maar Schoof wil daar pas bij de voorjaarsnota over praten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dick Schoof heeft de Sierra Leoonse president Julius Maada Bio eerder deze week gevraagd om de uitlevering van Jos Leijdekkers, ook wel Bolle Jos. Dat bevestigt een woordvoerder van de demissionaire premier na berichtgeving door het AD.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie treft geen maatregelen tegen medewerkers die betrokken waren bij het mortierongeval in Mali, waarbij in 2006 twee militairen om het leven kwamen en een derde zwaargewond raakte. Defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) vindt het niet passend om "rechtspositionele maatregelen" te nemen. Want, zo redeneert hij in een Kamerbrief, veel van de onderliggende problemen zijn veroorzaakt door de manier waarop zijn ministerie is georganiseerd.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) wil dat Oekraïense vluchtelingen met een baan huur en premie voor de ziektekostenverzekering gaan betalen, bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws. Ook krijgen zij een speciale vluchtelingenstatus die erop gericht is dat ze terugkeren naar hun moederland als daar vrede is. Dat moet de Europese regeling voor deze groep vervangen, die in maart 2027 verloopt. Dat staat in een voorstel dat de demissionaire bewindsvrouw vrijdag voorlegt in de ministerraad.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De avondspits van donderdag is volgens de ANWB de drukste spits van het jaar. Op het hoogtepunt, rond 17.30 uur, stond 1218 kilometer file. Het is vooral druk op de A27 tussen Utrecht en Breda en op de wegen rond Rotterdam.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De NAM moet honderden miljoenen bijdragen aan de schadeafhandeling en versterkingsoperatie in Groningen. Dat heeft de rechter beslist in een tussenuitspraak, in de rechtszaak die het gaswinningsbedrijf begon om de heffingen aan te vechten. Energieminister Sophie Hermans (VVD) en staatssecretaris Eddie van Marum (Groningen, BBB) hebben de vonnissen in de rechtszaken hierover donderdag naar de Tweede Kamer verstuurd.
9 uur geleden