Nederland tegen EU-leningen voor meer defensie-uitgaven
BRUSSEL (ANP) - De Luxemburgse premier Luc Frieden gaat namens Nederland op de EU-top benadrukken dat het geen nieuwe Europese leningen wil aangaan om de defensiebehoeften te financieren. Dat zei Frieden maandag bij aankomst bij de top. Frieden spreekt daar ook namens Nederland, omdat premier Dick Schoof nog steeds ziek is.
Financiering van meer EU-defensie-uitgaven is op de bijeenkomst van regeringsleiders een belangrijk en tegelijkertijd politiek gevoelig punt. EU-landen denken daar verschillend over. Luxemburg zit op de lijn van Nederland, zei de Luxemburgse premier. "Over de financiering deel ik het standpunt van premier Schoof."
"Nederland is tegen Eurobonds", zei Frieden. Net zoals Nederland vindt Luxemburg "en veel andere landen" dat elke lidstaat moet beginnen om 2 procent van het bruto binnenlands product (bbp) aan defensie te besteden. Daarna moet worden gekeken naar particuliere investeerders en de Europese Investeringsbank (EIB) om defensie-uitgaven te financieren. Vooral landen die de 2 procent nu niet halen, zijn voorstander van het aangaan van Europese leningen, oftewel Eurobonds.
Focus op efficiëntie
Frieden, en Nederland, vinden dat de focus nu moet liggen op het efficiënter maken van de Europese defensie. "Daarop moeten we ons concentreren." Hij zal daar ook namens Nederland op hameren. "Waar zitten de gaten? Waar liggen de behoeften? Hoe kunnen we meer gezamenlijk inkopen? Hoe kunnen we de Europese pijler in de NAVO versterken?"
"De NAVO is belangrijk. We moeten ervoor zorgen dat Europa binnen de NAVO voor zijn eigen verdediging kan zorgen."
Meer uit Politiek
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Democraten winnen bij de midtermverkiezingen een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Dat voorspelt Decision Desk HQ, een organisatie die verkiezingsdata verzamelt. Het komt vrijwel altijd voor dat de partij van een zittende president, in dit geval de Republikeinen van Donald Trump, zetels verliest tijdens de midterms.
46 minuten geledenATLANTA (ANP) - De Democraat Jon Ossoff wordt als senator herkozen in de Amerikaanse staat Georgia, voorspelt persbureau Reuters op basis van voorlopige uitslagen van Decision Desk HQ. Dat is een bureau dat verkiezingsuitslagen verzamelt. Georgia stemde bij de laatste verkiezingen op Donald Trump, maar Ossoff wist in de peilingen al een ruime voorsprong op de Republikeinse afgevaardigde Mike Collins te houden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 kan het belastingplan nu nog niet steunen, maar ziet wel "dat er voorzichtig wat stappen worden gezet". Zo vindt partijleider Joost Eerdmans het bijvoorbeeld positief dat de zogenoemde vrijheidsbijdrage wordt gecompenseerd. Tegelijkertijd mist hij plannen voor ondernemers. Ook ziet hij de eisen van hem en bondgenoten BBB en SGP op niet-financiële thema's niet terug, zoals asiel, abortus of stikstof. "Daar moet op bewogen worden."
12 uur geleden