Nederland tegen EU-leningen voor meer defensie-uitgaven
BRUSSEL (ANP) - De Luxemburgse premier Luc Frieden gaat namens Nederland op de EU-top benadrukken dat het geen nieuwe Europese leningen wil aangaan om de defensiebehoeften te financieren. Dat zei Frieden maandag bij aankomst bij de top. Frieden spreekt daar ook namens Nederland, omdat premier Dick Schoof nog steeds ziek is.
Financiering van meer EU-defensie-uitgaven is op de bijeenkomst van regeringsleiders een belangrijk en tegelijkertijd politiek gevoelig punt. EU-landen denken daar verschillend over. Luxemburg zit op de lijn van Nederland, zei de Luxemburgse premier. "Over de financiering deel ik het standpunt van premier Schoof."
"Nederland is tegen Eurobonds", zei Frieden. Net zoals Nederland vindt Luxemburg "en veel andere landen" dat elke lidstaat moet beginnen om 2 procent van het bruto binnenlands product (bbp) aan defensie te besteden. Daarna moet worden gekeken naar particuliere investeerders en de Europese Investeringsbank (EIB) om defensie-uitgaven te financieren. Vooral landen die de 2 procent nu niet halen, zijn voorstander van het aangaan van Europese leningen, oftewel Eurobonds.
Focus op efficiëntie
Frieden, en Nederland, vinden dat de focus nu moet liggen op het efficiënter maken van de Europese defensie. "Daarop moeten we ons concentreren." Hij zal daar ook namens Nederland op hameren. "Waar zitten de gaten? Waar liggen de behoeften? Hoe kunnen we meer gezamenlijk inkopen? Hoe kunnen we de Europese pijler in de NAVO versterken?"
"De NAVO is belangrijk. We moeten ervoor zorgen dat Europa binnen de NAVO voor zijn eigen verdediging kan zorgen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is van plan om de recente asielplannen van het kabinet te steunen. De partij stemde eerder juist tegen de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet, waar dezelfde maatregelen in zaten. Dat bevestigt de partij na berichtgeving van De Telegraaf.
11 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Premier Rob Jetten moest dinsdagochtend naar het ziekenhuis van Bonaire nadat hij ergens door was geprikt tijdens het zwemmen. Hij kreeg een allergische reactie, maar heeft er geen ernstige verwondingen aan overgehouden. Het is niet duidelijk waardoor de minister-president werd geprikt.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland is bereid meer bij te dragen aan de bescherming van de Straat van Hormuz, zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie) dinsdag in Brussel. Hoe die bijdrage er straks uit komt te zien, is afhankelijk van wat andere landen, verenigd in de zogenoemde Hormuz-coalitie, kunnen bijdragen, zei de minister na afloop van een videovergadering met de defensieministers van deze landen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid keert zich tegen het plan van de minderheidscoalitie om het bedrijfsleven te laten meebetalen aan extra investeringen in defensie via de premies voor het arbeidsongeschiktheidsfonds (Aof). Een oproep van de SP om geld uit dit fonds alleen te besteden aan verbetering van arbeidsongeschiktheidsregelingen, kreeg steun van de voltallige oppositie.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid wil dat het kabinet een verruiming van de hypotheekrenteaftrek voorkomt. Onder meer de regeringspartijen D66 en CDA stemden in met een motie van die strekking van GroenLinks-PvdA. Coalitiepartner VVD was tegen het voorstel.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gevolgde procedure rond de met het hantavirus besmette patiënt in het Radboudumc is "niet goed geweest", zegt gezondheidsminister Sophie Hermans (VVD) tijdens het wekelijkse vragenuur. Twaalf medewerkers van het Nijmeegse ziekenhuis moeten hierdoor uit voorzorg voor zes weken in quarantaine.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlanders in politiek Den Haag daalde vorig jaar tot het laagste niveau sinds 2012. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt dit op basis van het onderzoek Sociale samenhang en welzijn dat sinds 2012 wordt afgenomen. Een vijfde van de 15-plussers had in 2025 vertrouwen in politici, terwijl een kwart vertrouwen had in de Tweede Kamer. Zo'n 7600 mensen vulden de enquête in.
1 dag geleden