Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland stuurt Patriot-luchtafweer naar Oekraïne

Nederland stuurt Patriot-luchtafweer naar Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Nederland stuurt een Patriot-luchtverdedigingssysteem naar Oekraïne. Dat zei premier Mark Rutte tijdens het overleg met de Amerikaanse president Joe Biden in het Witte Huis. Eerder kondigden de VS en Duitsland al aan Patriot-luchtafweer naar Oekraïne te sturen.

We hebben de intentie om te gaan meedoen aan het initiatief van Duitsland en de Verenigde Staten om Patriots naar Oekraïne te sturen, zei Rutte zittend naast Biden. Hij zei daarover eerder deze dinsdag nog telefonisch te hebben gesproken met de Duitse bondskanselier Olaf Scholz.

"Het is nog niet helemaal rond", zei Rutte later in een gesprek met de media. "Ik hoop dat het snel rond kan zijn." Het gaat om training en om materieel. President Volodimir Zelenski van Oekraïne heeft om de luchtafweer gevraagd. Rutte overlegde een dag voor het bezoek aan Biden nog telefonisch met Zelenski.

Dnipro

Met een Patriot-raket kunnen ballistische raketten, helikopters en vliegtuigen uit de lucht worden geschoten. Nederland beschikt sinds 1987 over de Patriot. Vorig jaar werd nog een Nederlandse Patriot-eenheid ingezet in Slowakije, kort na de inval van Rusland in Oekraïne. Eerder zijn de wapensystemen ingezet in Israël en Turkije.

Oekraïne vraagt al langer om moderne luchtafweer. Het land wordt veelvuldig beschoten door Rusland met raketten en drones. Daarbij is vaak het elektriciteitsnetwerk het doelwit. Zaterdag trof een Russische raket nog een flat in Dnipro. Daarbij vielen volgens de laatste cijfers 44 doden. Twintig mensen worden nog vermist.

Oklahoma

De Nederlandse Patriots zijn recent gemoderniseerd. Het is een ingewikkeld systeem en Oekraïense militairen zullen vermoedelijk maanden moeten worden getraind om het luchtverdedigingssysteem onder de knie te krijgen. Volgens Amerikaanse media begint de training van Oekraïners volgende week op een Amerikaanse legerbasis in Oklahoma.

Nederland maakt dit jaar 2,5 miljard euro vrij voor steun aan Oekraïne, dat bijna een jaar geleden werd aangevallen door Rusland. Het overgrote deel daarvan is bestemd voor militaire hulp. Eerder stuurde Nederland al onder meer pantserhouwitsers, luchtafweerraketten, pantservoertuigen, munitie en radarapparatuur naar Oekraïne.

Steun

Rutte prees de Amerikaanse steun voor Oekraïne. "Ik ben ervan overtuigd dat de geschiedenis zal oordelen dat als de VS in 2022 niet had opgetreden zoals u heeft gedaan, het er heel anders voor had gestaan met de strijd van Oekraïne en de Russische agressie", zei de premier.

Meer uit Politiek

VVD wil actie tegen 'extreemrechtse groep' Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.

3 uur geleden
Jetten kaart ontvoering Insiya aan bij Indiase premier Modi

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.

4 uur geleden
Kritiek van alle kanten op Markuszower over asielonrust

DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.

5 uur geleden
Berendsen: lijst met Gazanen met visum ligt al bij Israël

DEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.

6 uur geleden
Klaas Knot pleit in Tweede Kamer voor 'geloof' in Lelylijn

DEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.

11 uur geleden
Asielminister tegen politiek: laat rust terugkeren in Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.

11 uur geleden
Geen extra maatregelen kabinet na rellen bij opvanglocaties

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.

12 uur geleden