
Nederland stuurt Patriot-luchtafweer naar Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Nederland stuurt een Patriot-luchtverdedigingssysteem naar Oekraïne. Dat zei premier Mark Rutte tijdens het overleg met de Amerikaanse president Joe Biden in het Witte Huis. Eerder kondigden de VS en Duitsland al aan Patriot-luchtafweer naar Oekraïne te sturen.
We hebben de intentie om te gaan meedoen aan het initiatief van Duitsland en de Verenigde Staten om Patriots naar Oekraïne te sturen, zei Rutte zittend naast Biden. Hij zei daarover eerder deze dinsdag nog telefonisch te hebben gesproken met de Duitse bondskanselier Olaf Scholz.
"Het is nog niet helemaal rond", zei Rutte later in een gesprek met de media. "Ik hoop dat het snel rond kan zijn." Het gaat om training en om materieel. President Volodimir Zelenski van Oekraïne heeft om de luchtafweer gevraagd. Rutte overlegde een dag voor het bezoek aan Biden nog telefonisch met Zelenski.
Dnipro
Met een Patriot-raket kunnen ballistische raketten, helikopters en vliegtuigen uit de lucht worden geschoten. Nederland beschikt sinds 1987 over de Patriot. Vorig jaar werd nog een Nederlandse Patriot-eenheid ingezet in Slowakije, kort na de inval van Rusland in Oekraïne. Eerder zijn de wapensystemen ingezet in Israël en Turkije.
Oekraïne vraagt al langer om moderne luchtafweer. Het land wordt veelvuldig beschoten door Rusland met raketten en drones. Daarbij is vaak het elektriciteitsnetwerk het doelwit. Zaterdag trof een Russische raket nog een flat in Dnipro. Daarbij vielen volgens de laatste cijfers 44 doden. Twintig mensen worden nog vermist.
Oklahoma
De Nederlandse Patriots zijn recent gemoderniseerd. Het is een ingewikkeld systeem en Oekraïense militairen zullen vermoedelijk maanden moeten worden getraind om het luchtverdedigingssysteem onder de knie te krijgen. Volgens Amerikaanse media begint de training van Oekraïners volgende week op een Amerikaanse legerbasis in Oklahoma.
Nederland maakt dit jaar 2,5 miljard euro vrij voor steun aan Oekraïne, dat bijna een jaar geleden werd aangevallen door Rusland. Het overgrote deel daarvan is bestemd voor militaire hulp. Eerder stuurde Nederland al onder meer pantserhouwitsers, luchtafweerraketten, pantservoertuigen, munitie en radarapparatuur naar Oekraïne.
Steun
Rutte prees de Amerikaanse steun voor Oekraïne. "Ik ben ervan overtuigd dat de geschiedenis zal oordelen dat als de VS in 2022 niet had opgetreden zoals u heeft gedaan, het er heel anders voor had gestaan met de strijd van Oekraïne en de Russische agressie", zei de premier.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een tijdelijke wet die maatregelen mogelijk maakt tegen mensen die in verband worden gebracht met terrorisme, moet permanent worden. Justitieminister David van Weel (VVD) wil dat regelen, schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. Dat terwijl de wet volgens een evaluatie niet nodig is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zanger Douwe Bob ziet geen meerwaarde in het koffiedrinken met VVD-leider Dilan Yeşilgöz. Zijn management had eerder al via e-mail contact gezocht met de partijleider, met het verzoek haar uitlatingen op sociale media te nuanceren.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat het beleid dat de handel met Israëlische nederzettingen op de bezette Westelijke Jordaanoever moet ontmoedigen "tegen het licht houden". Staatssecretaris Hanneke Boerma (Buitenlandse Handel, NSC) wil het "actiever formuleren" gezien de ernstige situatie in de bezette gebieden, zei ze maandag in een debat in de Tweede Kamer.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De afspraken over verduurzaming van Shell en BP met het kabinet gaan niet door. Dat hebben minister Sophie Hermans (Klimaat) en staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu), beiden VVD, gemeld aan de Tweede Kamer. Beide brandstofbedrijven hadden al eerste stappen gezet richting afspraken om jaarlijks in totaal miljoenen tonnen CO2 te besparen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als de Tweede Kamer nader onderzoek wil naar het lekken over de zaak rond oud-voorzitter Khadija Arib, dan is het aan Kamerleden zelf om daartoe het initiatief te nemen. Dat heeft Kamervoorzitter Martin Bosma gezegd in een debat. "Het presidium heeft daar geen enkele mening over", herhaalde hij meerdere keren. Hij bood aan de opties op een rijtje te zetten, voordat de Kamer direct na het zomerreces opnieuw over de kwestie debatteert.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dick Schoof hoopt dat de Tweede Kamer deze week instemt met de wetten over een tweestatusstelsel en andere strenge asielmaatregelen. Deze wetten zijn "heel belangrijk" voor het asielbeleid en dat is een van de hoofdonderwerpen in de verkiezingen waaruit dit kabinet is voortgekomen, lichtte de demissionaire premier maandag toe.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL vindt het kabinetsvoorstel om de onderneming alsnog een dag extra te gunnen voor de bezorging van gewone post onvoldoende. Het beursgenoteerde bedrijf benadrukt dat de postbezorging komende jaren verlieslatend dreigt te blijven door hoge kosten. PostNL gaat daarom in bezwaar tegen de afwijzing door het kabinet van eerder aangevraagde subsidie. Daarbij sluit het bedrijf aanvullende juridische stappen niet uit.
10 uur geleden