Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland steekt 50 miljoen in wederopbouw Marokko na aardbeving

Nederland steekt 50 miljoen in wederopbouw Marokko na aardbeving

ASNI (ANP) - Nederland gaat 50 miljoen euro investeren in de wederopbouw van het door een zware aardbeving getroffen gebied in Marokko. Dat heeft demissionair minister Liesje Schreinemacher van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking laten weten tijdens een bezoek aan Asni, in de buurt van het epicentrum van de aardbeving van 8 september. Volgens haar is het de bedoeling dat met name Nederlandse bedrijven aan de slag gaan met de hulp.

Ze spreekt van een "flink bedrag" dat moet gaan naar zaken die de Marokkaanse overheid zelf zegt nodig te hebben. "Er komt een soort menulijstje", legt Schreinemacher uit. Daarop staan allerlei soorten projecten, bijvoorbeeld de bouw van een ziekenhuis of de bouw van woonhuizen.

"Waar ik het geld voor wil gaan inzetten is voor watergerelateerde projecten." Ze benadrukt dat Nederland bedrijven heeft die als het gaat om watermanagement over veel kennis en ervaring beschikken. Dan gaat het volgens haar ook om bijvoorbeeld efficiënte omgang met water in tuinbouw, iets wat heel belangrijk kan zijn voor de regio in Marokko.

3000 doden

Bij de aardbeving vorige maand kwamen ongeveer 3000 mensen om het leven. Direct na de ramp maakte Nederland al 5 miljoen euro vrij voor noodhulp aan Marokko door het Rode Kruis. Nu haalt Schreinemacher geld uit een pot die bedoeld is voor internationale hulp voor publieke infrastructuur. Het bedrag betreft deels een lening en deels een gift en de uitvoering gaat via Invest International, een samenwerkingsverband tussen de Staat en ontwikkelingsbank FMO.

Schreinemacher is in Marokko voor de jaarvergadering van de Wereldbank en een handelsmissie. "We hebben het programma een beetje omgegooid waardoor ik ook de ruimte had om naar dit aardbevingsgebied te gaan." De minister heeft onder meer een school bezocht die tijdelijk in noodgebouwen gehuisvest is, zodat de kinderen uit Asni toch naar school kunnen. Ook kreeg ze een rondleiding in een tentenkamp waar getroffen mensen tijdelijk verblijven.

Winterperiode

"Heel indrukwekkend", zo omschrijft ze haar bezoek. Mensen van het Rode Kruis vertelden de minister ook dat er nog een hoop moet gebeuren. Nu is de belangrijkste prioriteit de voorbereiding op de winter. Zo moeten er betere tenten komen die bescherming bieden tegen bijvoorbeeld de kou in het bergachtige gebied. En er worden meer douches geplaatst want sommige vrouwen zouden zich al weken niet meer goed hebben kunnen wassen. Het opnieuw opbouwen van alles wat kapot is, kan ook nog lang gaan duren.

Meer uit Politiek

Na verkenning gaat Aboutaleb ook formatie in Den Haag leiden

DEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.

22 uur geleden
Advies: De Mos en D66 zouden moeten praten over coalitie Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.

2 dagen geleden
Inwoners Gorinchem op woensdag 29 april opnieuw naar stembus

GORINCHEM (ANP) - De inwoners van de gemeente Gorinchem kunnen op woensdag 29 april opnieuw naar de stembus. Het stadsbestuur heeft deze datum vastgesteld, nadat een meerderheid van de gemeenteraad een herstemming wilde. Aanleiding zijn vermoedens van stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart.

3 dagen geleden
Nederland had contact met VS na dreigen met vertrek uit NAVO

DEN HAAG (ANP) - Nederland en de NAVO hadden deze week contact met de Verenigde Staten nadat president Donald Trump had gedreigd uit de NAVO te vertrekken. "Daar is contact over. Ook om de Amerikanen te wijzen op dat we juist meer uitgeven aan Defensie", zei premier Rob Jetten tijdens zijn wekelijkse persconferentie.

3 dagen geleden
Minister blij dat gestolen Roemeense kunstschatten terecht zijn

DEN HAAG (ANP) - Minister Rianne Letschert (Cultuur) vindt het "ontzettend goed nieuws" dat de Roemeense kunstschatten die vorig jaar werden geroofd uit het Drents Museum in Assen, waaronder een eeuwenoude gouden helm, weer zijn teruggevonden. "Wat een heugelijke dag", aldus de D66-bewindsvrouw.

3 dagen geleden
Van den Brink: handelen rond UNRWA niet voor herhaling vatbaar

DEN HAAG (ANP) - Het handelen van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) rond het terugdraaien van bezuinigingen op subsidie voor UNRWA is niet voor herhaling vatbaar, vindt asielminister en vicepremier Bart van den Brink (CDA).

3 dagen geleden
Kabinet verlengt missie Evertsen in Middellandse Zee met maand

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet verlengt de missie van het fregat Zr. Ms. Evertsen in het oosten van de Middellandse Zee "tot in beginsel begin mei". Dat heeft minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) de Tweede Kamer laten weten. Het schip vertrok vorige maand naar de regio om bij te dragen aan de verdediging van NAVO-bondgenoten die bedreigd worden door de oorlog in het Midden-Oosten.

3 dagen geleden