
Nederland sluit veiligheidsakkoord voor tien jaar met Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Nederland sluit een bilateraal veiligheidsakkoord voor minstens tien jaar met Oekraïne, meldt demissionair minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken). De afgelopen week maakten onder meer Duitsland, Frankrijk en Denemarken ook al bekend soortgelijke overeenkomsten te hebben gesloten.
In de overeenkomst worden volgens haar afspraken gemaakt over onder meer militaire steun op de middellange en lange termijn, samenwerking op het gebied van de defensie-industrie, steun tegen cyberaanvallen en hulp bij de wederopbouw. Ook blijft Nederland zich inzetten voor gerechtigheid.
Hoeveel geld met het akkoord is gemoeid, is niet bekendgemaakt. De overeenkomst wordt binnenkort getekend en is net als die van andere westerse landen juridisch niet bindend. Het gaat om een politieke verbondenheid. Het betekent ook niet dat Nederlandse militairen ter plekke Oekraïne gaan helpen bij de strijd tegen Rusland.
Veiligheid
Het is zaterdag precies twee jaar geleden dat Russische militairen buurland Oekraïne binnenvielen. Nederland heeft sindsdien voor meer dan 2,6 miljard euro aan militaire steun aan Oekraïne geleverd. Dit jaar trekt het demissionaire kabinet ruim 2 miljard euro uit voor hulp aan de regering in Kyiv.
"Onze eigen veiligheid is nauw verbonden met de veiligheid van Oekraïne", aldus Bruins Slot. "Oekraïne moet ervan op aan kunnen dat zij ook op de langere termijn op onze steun kunnen rekenen. Dat is ook een krachtig signaal richting Rusland: het Westen is standvastig."
Russische dreiging
Volgens haar zal zonder westerse steun het huidige Oekraïne ophouden te bestaan en zal de Russische dreiging nog dichterbij komen. Dan komt de stabiliteit en veiligheid van het Europese continent serieus onder druk en daarom heeft het kabinet besloten de veiligheidsovereenkomst aan te gaan, aldus de minister.
Het akkoord komt voort uit een verklaring van de G7-landen vorig jaar juli tijdens de NAVO-top in Vilnius. Deze groep van rijke industrielanden kwam toen met een verklaring om bilateraal veiligheidsafspraken met Oekraïne te maken. Andere landen verklaarden toen te zullen volgen. Inmiddels hebben meer dan dertig landen die verklaring getekend.
Oekraïne kan zolang de oorlog duurt geen lid worden van het Atlantische bondgenootschap. De bilaterale veiligheidsakkoorden moeten Kyiv geruststellen en Rusland ontmoedigen. De afspraken moeten ervoor zorgen dat Oekraïne veilig is zolang het geen NAVO-lid is.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber kan 1 miljard euro besparen door de asielopvang beter te organiseren. Dure noodopvangplekken zijn dan niet meer nodig, stellen de Adviesraad Migratie (AM) en de Raad voor het Openbaar Bestuur (ROB) in een adviesbrief. Hun aanbevelingen schuren met het beleid van de PVV-bewindsvrouw. Zo raden ze aan om afspraken te maken over de verdeling van asielzoekers, terwijl Faber juist een streep wil trekken door de spreidingswet die dit moet regelen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kiesstelsel gaat flink op de schop, als het aan minister van Binnenlandse Zaken Judith Uitermark ligt. De NSC-minister stelt voor om 125 van de 150 Tweede Kamerleden te laten kiezen via regionale kiesdistricten. Dat betekent dat een politieke partij voortaan niet meer één landelijke lijst met kandidaten samenstelt, maar dat er in twaalf districten afzonderlijke lijsten komen met regionale kandidaten. Ingewijden bevestigen berichtgeving hierover van RTL Nieuws, dat een nog vertrouwelijke brief hierover in handen heeft.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Alle oppositiepartijen hebben uitgehaald naar het kabinet en de coalitiepartijen om het korten van het gemeentefonds volgend jaar. BBB was tijdens een Tweede Kamerdebat de enige coalitiepartij die zei dat er echt meer geld moest naar de gemeentekas. De andere drie regeringspartijen waren voorzichtiger en wezen vooral naar de voorjaarsnota, wat zorgde voor kritiek van de oppositie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Vrijwel alle aanwezige partijen hebben zich woensdag in een debat uitgesproken tegen discriminatie op de woningmarkt op basis van afkomst, geaardheid of geloof. Alleen Forum voor Democratie deed dat niet, tot woede van anderen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet steunt de herbenoeming van speciaal VN-rapporteur voor de Palestijnse gebieden Francesca Albanese niet. In antwoord op Kamervragen van de SGP stelt minister Caspar Veldkamp van Buitenlandse Zaken dat Nederland vindt dat Albanese de gedragscode voor VN-rapporteurs heeft geschonden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitiepartijen PVV, VVD, NSC en BBB zijn tegen een later keuzemoment voor het schoolniveau van leerlingen. Nu gebeurt dat in groep 8, waar kinderen een schooladvies krijgen. Meerdere oppositiepartijen zijn juist voorstander van een later keuzemoment, zoals een brede brugklas, zodat kinderen meer tijd krijgen zich te ontwikkelen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber gaat aangifte doen bij de politie omdat demonstranten afgelopen weekend een foto van haar met een Hitlersnor bij zich droegen. Een woordvoerder van Faber bevestigt dat na berichtgeving door De Telegraaf.
1 dag geleden