Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland sluit veiligheidsakkoord voor tien jaar met Oekraïne

Nederland sluit veiligheidsakkoord voor tien jaar met Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Nederland sluit een bilateraal veiligheidsakkoord voor minstens tien jaar met Oekraïne, meldt demissionair minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken). De afgelopen week maakten onder meer Duitsland, Frankrijk en Denemarken ook al bekend soortgelijke overeenkomsten te hebben gesloten.

In de overeenkomst worden volgens haar afspraken gemaakt over onder meer militaire steun op de middellange en lange termijn, samenwerking op het gebied van de defensie-industrie, steun tegen cyberaanvallen en hulp bij de wederopbouw. Ook blijft Nederland zich inzetten voor gerechtigheid.

Hoeveel geld met het akkoord is gemoeid, is niet bekendgemaakt. De overeenkomst wordt binnenkort getekend en is net als die van andere westerse landen juridisch niet bindend. Het gaat om een politieke verbondenheid. Het betekent ook niet dat Nederlandse militairen ter plekke Oekraïne gaan helpen bij de strijd tegen Rusland.

Veiligheid

Het is zaterdag precies twee jaar geleden dat Russische militairen buurland Oekraïne binnenvielen. Nederland heeft sindsdien voor meer dan 2,6 miljard euro aan militaire steun aan Oekraïne geleverd. Dit jaar trekt het demissionaire kabinet ruim 2 miljard euro uit voor hulp aan de regering in Kyiv.

"Onze eigen veiligheid is nauw verbonden met de veiligheid van Oekraïne", aldus Bruins Slot. "Oekraïne moet ervan op aan kunnen dat zij ook op de langere termijn op onze steun kunnen rekenen. Dat is ook een krachtig signaal richting Rusland: het Westen is standvastig."

Russische dreiging

Volgens haar zal zonder westerse steun het huidige Oekraïne ophouden te bestaan en zal de Russische dreiging nog dichterbij komen. Dan komt de stabiliteit en veiligheid van het Europese continent serieus onder druk en daarom heeft het kabinet besloten de veiligheidsovereenkomst aan te gaan, aldus de minister.

Het akkoord komt voort uit een verklaring van de G7-landen vorig jaar juli tijdens de NAVO-top in Vilnius. Deze groep van rijke industrielanden kwam toen met een verklaring om bilateraal veiligheidsafspraken met Oekraïne te maken. Andere landen verklaarden toen te zullen volgen. Inmiddels hebben meer dan dertig landen die verklaring getekend.

Oekraïne kan zolang de oorlog duurt geen lid worden van het Atlantische bondgenootschap. De bilaterale veiligheidsakkoorden moeten Kyiv geruststellen en Rusland ontmoedigen. De afspraken moeten ervoor zorgen dat Oekraïne veilig is zolang het geen NAVO-lid is.

Meer uit Politiek

FME pleit voor meer energiesteun nu Brussel meer hulp toestaat

ZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME wil dat Nederland met meer steun komt voor bedrijven die in de knel zitten door de energiecrisis door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat stelt de lobbyclub voor het bedrijfsleven nadat de Europese Commissie dit mogelijk heeft gemaakt.

22 minuten geleden
Halsema vindt dat regering excuses aan Molukkers moet maken

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse regering zou excuses moeten maken aan de duizenden Molukse ex-militairen van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger (KNIL) en hun gezinnen die in de jaren vijftig gedwongen naar Nederland kwamen. Dat zou "een betekenisvol gebaar" zijn, zeker nu de eerste generatie Molukkers nog in leven is. Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema woensdag bij een herdenking van de aankomst van ruim 4000 Molukkers in Amsterdam, 75 jaar geleden.

1 uur geleden
Advies Aboutaleb: hervat onderhandelingen Hart voor Den Haag, D66

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag zou toch weer met D66 moeten onderhandelen over een coalitie in de hofstad. Dat adviseert Ahmed Aboutaleb dinsdag in zijn eindverslag als verkenner.

20 uur geleden
Minister Heerma noemt vernielingen Loosdrecht 'onacceptabel'

DEN HAAG (ANP) - De vernielingen aan het gemeentehuis in Loosdrecht zijn "onacceptabel", vindt minister van Binnenlandse Zaken Pieter Heerma (CDA). "Publieke gebouwen zijn van ons allemaal, en daar blijf je van af. Burgemeesters, wethouders en raadsleden moeten hun werk veilig en zonder intimidatie kunnen doen."

1 dag geleden
Lokale partijen maken bezwaar tegen naam Progressief Nederland

DEN HAAG (ANP) - Een groep lokale partijen maakt formeel bezwaar tegen Progressief Nederland (PRO), de nieuwe naam van GroenLinks-PvdA. ProVeenendaal heeft samen met acht andere partijen een beroepschrift ingediend bij de Raad van State tegen de goedkeuring van de naamsverandering door de Kiesraad. Ze vinden de naam van de landelijke fusiepartij verwarrend.

1 dag geleden
VVD en JA21 door met taakstrafverbod geweld tegen hulpverleners

DEN HAAG (ANP) - VVD en JA21 gaan door met hun wetsvoorstel om taakstraffen bij geweld tegen hulpverleners te verbieden, bevestigt JA21-leider Joost Eerdmans na berichtgeving door De Telegraaf. Ondanks stevige kritiek van de Raad van State passen de twee partijen het voorstel inhoudelijk niet aan.

1 dag geleden
Karremans heeft geen begrip voor actie XR op A12

DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) heeft geen begrip voor de bezetting van een deel van de A12 nabij Utrecht. Het stuk snelweg is zaterdag bezet door klimaatactivisten van XR.

4 dagen geleden