Nederland sluit Paralympics af als vijfde in medailleklassement
TOKIO (ANP) - De 73 sporters die namens Nederland actief waren op de Paralympische Spelen hebben in totaal 59 medailles behaald. Wheeler Nikita den Boer was op de slotdag de laatste atlete van TeamNL die een plak in ontvangst mocht nemen: brons op de marathon.
Met 25 gouden medailles, 17 zilveren en 17 bronzen eindigde Nederland op de vijfde plaats in het medailleklassement, waar de hoeveel goud het verschil maakt. China was veruit het succesvolst met 96 keer goud, 60 keer zilver en 51 keer brons. Daarachter volgden Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en de Russische atleten, die vanwege een dopingstraf niet als Rusland maar als RPC (Russisch Paralympisch Comité) mochten deelnemen. Op de Paralympische Spelen van Rio 2016 en Pyeongchang 2018 waren ze niet welkom.
Gerekend naar het aantal gouden medailles deed Nederland het sinds 1988 (31 keer goud) niet meer zo goed. De vijfde plaats was het beste resultaat sinds 1976, toen Nederland in de Canadese stad Toronto tweede werd op toen nog veel kleinere Paralympics.
'Meer dan tevreden'
Chef de mission Esther Vergeer was meer dan tevreden met het resultaat, al had ze één kanttekening. "In totaal hadden we in Rio 2016 meer medailles: 62 tegen nu 59. Maar dat heeft ook met ons strenge selectiebeleid te maken." In Rio bestond de Nederlandse afvaardiging nog uit 126 sporters.
Handbiker Jetze Plat en zwemmer Rogier Dorsman waren de succesvolste sporters van TeamNL in Tokio, met beiden drie gouden medailles. Dorsman draagt zondag de Nederlandse vlag tijdens de sluitingsceremonie. Plat deed dat bij de openingsceremonie al.
Meer uit Sport
TOMASZOW MAZOWIECKI (ANP) - Schaatser Bart Hoolwerf heeft bij de EK afstanden in Polen genoegen moeten nemen met zilver op de massastart. Hij werd geklopt door de Belgische titelverdediger Bart Swings, ook de olympisch kampioen. De Italiaan Andrea Giovannini werd derde.
1 uur geledenHUIJBERGEN (ANP) - Tibor del Grosso heeft zijn Nederlandse titel in het veldrijden geprolongeerd. Hij eindigde in het Brabantse Huijbergen voor Lars van der Haar, die zijn laatste NK reed. De derde plaats was voor Pim Ronhaar.
2 uur geledenST. MORITZ (ANP) - De Nederlandse bobsleeërs zijn bij de wereldbeker in het Zwitserse St. Moritz als dertiende geëindigd in de viermansbob. Dave Wesselink was met remmers Janko en Jelen Franjic en Timme Koster na twee runs 1,20 seconde langzamer dan de winnende Duitser Adam Ammour, die zijn landgenoot Johannes Lochner aftroefde.
2 uur geledenTOMASZOW MAZOWIECKI (ANP) - Schaatsster Chloé Hoogendoorn heeft bij de EK afstanden in Polen zilver gegrepen op de 1000 meter. De 21-jarige Zuid-Hollandse moest met 1.16,34 de titel laten aan Nikola Zdrahalova uit Tsjechië, die won in 1.16,06. Isabel Grevelt pakte brons.
3 uur geledenSYDNEY (ANP) - De tennissers van Polen hebben voor het eerst de United Cup gewonnen. Het team met onder anderen Iga Swiatek en Hubert Hurkacz was in de finale in Sydney te sterk voor Zwitserland: 2-1. Polen verloor de afgelopen twee jaar nog de finale van het toernooi voor gemengde landenteams.
4 uur geledenEGMOND AAN ZEE (ANP) - Atlete Nienke Brinkman is bij haar rentree derde geworden op de halve marathon van Egmond. De winst ging naar Florence Niyonkuru uit Rwanda in 1.10.38, voor haar landgenote Emeline Imanizabayo.
4 uur geledenBRISBANE (ANP) - De Belarussische tennisster Aryna Sabalenka heeft haar titel in Brisbane geprolongeerd. De nummer 1 van de wereld was in de finale duidelijk te sterk voor de Oekraïense Maria Kostjoek, de nummer 26 van de wereld: 6-4 6-3.
9 uur geleden