Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland schond rechten van gevluchte dissident uit Bahrein

Nederland schond rechten van gevluchte dissident uit Bahrein

STRAATSBURG (ANP) - Nederland heeft de rechten van een gevluchte dissident uit Bahrein geschonden door hem terug te sturen naar zijn land van herkomst. Dat oordeelt het Europees Hof voor de Rechten van de Mens dinsdag. Oppositielid Ali Mohammed al-Showaikh werd na zijn uitzetting meteen gearresteerd en kreeg een levenslange gevangenisstraf.

Volgens de Europese rechter heeft Nederland de bewijzen van al-Showaikh bij zijn asielaanvraag niet goed genoeg beoordeeld. Ook kreeg hij niet de ruimte om zijn afwijzing aan te vechten. "Het besluit is genomen in een taal die hij niet begrijpt en werd gestuurd naar een advocaat die hem niet vertegenwoordigde, en pas nadat hij al was uitgezet", stelt het hof.

De advocaat van al-Showaikh eiste dat Nederland alles in het werk zou stellen om hem vrij te krijgen en eventueel terug naar Nederland te halen. Zover gingen de Europese rechters niet. Zij veroordeelden Nederland alleen tot het betalen van een schadevergoeding van 50.000 euro.

Demonstraties

Al-Showaikh deed in Bahrein mee aan demonstraties voor democratische hervormingen. In 2017 vluchtte hij naar Nederland. Bahrein zag hem als terrorist. Om dezelfde reden had de broer van al-Showaikh asiel gekregen in Duitsland. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) geloofde hem niet en wees zijn asielaanvraag af. Hij ging in beroep, maar dat werd niet-ontvankelijk verklaard omdat hij te laat was.

De dag voor de uitzetting verstrekte hij een document van aanklagers in Bahrein, waarop stond dat hij gezocht werd. De IND weigerde het document te beoordelen, maar dat had volgens het Europees hof wel gemoeten. In afwachting daarvan had al-Showaikh in Nederland moeten blijven.

Gemarteld

Op 20 oktober 2018 zette Nederland de dissident echter op het vliegtuig terug naar Bahrein. Na aankomst op het vliegveld daar werd hij meteen gearresteerd. Naar eigen zeggen werd hij vervolgens gemarteld totdat hij een bekentenis aflegde. In februari 2019 kreeg hij levenslang voor terrorisme.

De advocaat van al-Showaikh wil met de Nederlandse overheid praten over manieren om ervoor te zorgen dat hij alsnog vrijkomt. "Ali wordt in Bahrein immers nog steeds onder mensonterende omstandigheden vastgehouden", stelt het kantoor Prakken d'Oliveira in een verklaring.

Het ministerie van Justitie en Veiligheid wil nog niet reageren op de uitspraak. Die wordt nu bestudeerd, laat een woordvoerder van staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken) weten.

Meer uit Binnenland

Meer mensen verdacht van misdrijf bij jaarwisseling

DEN HAAG (ANP) - Zeker 171 mensen worden verdacht van een misdrijf tijdens de jaarwisseling. Ze hebben bijvoorbeeld agenten, brandweermedewerkers of ambulancemedewerkers belaagd of spullen vernield. Dat meldt het Openbaar Ministerie. Vorig jaar waren er 120 verdachten.

31 minuten geleden
Zuid-Holland en Zeeland terug naar code geel

DE BILT (ANP) - In de provincies Zuid-Holland en Zeeland geldt code oranje niet meer. Het KNMI heeft het waarschuwingsniveau woensdag aan het begin van de middag een stapje verlaagd naar code geel. Die gold al op de Waddeneilanden. De rest van het land staat nog op code oranje.

1 uur geleden
Twee keer zoveel mensen vroegen afgelopen dagen geld terug van NS

UTRECHT (ANP) - Twee keer zoveel mensen als normaal hebben de afgelopen dagen een aanvraag ingediend bij NS om hun geld terug te krijgen. "Maar voor dagen met dit soort heftige weersomstandigheden, zien we geen gekke aantallen", aldus een woordvoerster. Zij kan niet toelichten hoeveel aanvragen er op een gemiddelde dag worden gedaan.

2 uur geleden
NS rijdt na 12.00 uur nog met uitgeklede winterdienstregeling

UTRECHT (ANP) - De NS rijdt ook na 12.00 uur nog met een uitgeklede versie van de winterdienstregeling, meldt een woordvoerster. Eerder zei de spooronderneming dat de treinen mogelijk in de loop van de ochtend weer volgens de winterdienstregeling konden rijden. De woordvoerster weet niet wanneer dit wel lukt.

2 uur geleden
KLM: vloeistof voor ijsvrij maken vliegtuigen weer geleverd

SCHIPHOL (ANP) - De vloeistof waarmee vliegtuigen ijsvrij worden gemaakt is weer geleverd, meldt KLM op haar website. De voorraad van de de-icingvloeistof dreigde dinsdag op te raken. KLM besloot vervolgens het spul met trucks uit Duitsland te halen om de voorraden aan te vullen.

3 uur geleden
Files houden lang aan na zeer drukke ochtendspits

DEN HAAG (ANP) - Na een zeer drukke ochtendspits blijven op veel plaatsen in het land files staan. Rond 10.00 uur stond er woensdagochtend nog steeds zo'n 275 kilometer file op de grote wegen. "Dat is fors meer dan het gemiddelde op dit tijdstip (40 kilometer)", meldt Rijkswaterstaat.

3 uur geleden
KNMI: ook code oranje in Limburg om winterweer

DE BILT (ANP) - Ook voor Limburg geeft het KNMI code oranje af om de sneeuw en de gevolgen daarvan. Tot dusver gold in de zuidelijke provincie code geel, maar vanaf 10.00 uur geldt daar net als in de rest van het land de hogere waarschuwingscode oranje.

4 uur geleden