Nederland schond rechten van gevluchte dissident uit Bahrein
STRAATSBURG (ANP) - Nederland heeft de rechten van een gevluchte dissident uit Bahrein geschonden door hem terug te sturen naar zijn land van herkomst. Dat oordeelt het Europees Hof voor de Rechten van de Mens dinsdag. Oppositielid Ali Mohammed al-Showaikh werd na zijn uitzetting meteen gearresteerd en kreeg een levenslange gevangenisstraf.
Volgens de Europese rechter heeft Nederland de bewijzen van al-Showaikh bij zijn asielaanvraag niet goed genoeg beoordeeld. Ook kreeg hij niet de ruimte om zijn afwijzing aan te vechten. "Het besluit is genomen in een taal die hij niet begrijpt en werd gestuurd naar een advocaat die hem niet vertegenwoordigde, en pas nadat hij al was uitgezet", stelt het hof.
De advocaat van al-Showaikh eiste dat Nederland alles in het werk zou stellen om hem vrij te krijgen en eventueel terug naar Nederland te halen. Zover gingen de Europese rechters niet. Zij veroordeelden Nederland alleen tot het betalen van een schadevergoeding van 50.000 euro.
Demonstraties
Al-Showaikh deed in Bahrein mee aan demonstraties voor democratische hervormingen. In 2017 vluchtte hij naar Nederland. Bahrein zag hem als terrorist. Om dezelfde reden had de broer van al-Showaikh asiel gekregen in Duitsland. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) geloofde hem niet en wees zijn asielaanvraag af. Hij ging in beroep, maar dat werd niet-ontvankelijk verklaard omdat hij te laat was.
De dag voor de uitzetting verstrekte hij een document van aanklagers in Bahrein, waarop stond dat hij gezocht werd. De IND weigerde het document te beoordelen, maar dat had volgens het Europees hof wel gemoeten. In afwachting daarvan had al-Showaikh in Nederland moeten blijven.
Gemarteld
Op 20 oktober 2018 zette Nederland de dissident echter op het vliegtuig terug naar Bahrein. Na aankomst op het vliegveld daar werd hij meteen gearresteerd. Naar eigen zeggen werd hij vervolgens gemarteld totdat hij een bekentenis aflegde. In februari 2019 kreeg hij levenslang voor terrorisme.
De advocaat van al-Showaikh wil met de Nederlandse overheid praten over manieren om ervoor te zorgen dat hij alsnog vrijkomt. "Ali wordt in Bahrein immers nog steeds onder mensonterende omstandigheden vastgehouden", stelt het kantoor Prakken d'Oliveira in een verklaring.
Het ministerie van Justitie en Veiligheid wil nog niet reageren op de uitspraak. Die wordt nu bestudeerd, laat een woordvoerder van staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken) weten.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De NS heeft dit jaar meer treinen ingezet en mede daardoor meer mensen vervoerd dan vorig jaar, blijkt uit de eindejaarsprognose van de spoorvervoerder. Verder is de kans op een zitplek voor reizigers gelijk gebleven aan 2024 en reden treinen vaker op tijd, maar hadden mensen wel veel last van verstoringen en werkzaamheden.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij de pro-Israëlmanifestatie op de Dam zijn woensdagavond vier personen aangehouden, meldt de politie. Ze zijn aangehouden voor het verstoren van de demonstratie en het afsteken van een "rookpot", aldus een woordvoerder. De personen zitten vast.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Choreograaf Hans van Manen is op 93-jarige leeftijd overleden. Dat laat het Nationale Opera & Ballet weten aan het ANP. Van Manen stierf woensdagavond in zijn huis in Amsterdam een natuurlijke dood. De details over de uitvaart worden op een later moment bekendgemaakt.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Onder Amsterdamse studenten gaat een seksistisch sinterklaasgedicht rond waarin respectloos en met naam en toenaam wordt gerijmd over vrouwelijke leden van de corporale studentenvereniging ASC/AVSV. De verantwoordelijke leden zijn daarvoor geschorst, laat rector Quirine Postma van ASC/AVSV woensdagavond weten.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam waar om 19.30 uur een pro-Israëlmanifestatie is begonnen, is veel politie aanwezig. Volgens een agent zijn er zo'n 2000 mensen aanwezig. Zij dragen Israëlische vlaggen bij zich en hebben zich om een podium verzameld waar onder meer SGP-leider Chris Stoffer en opperrabijn Binyomin Jacobs spreken. Veel aanwezigen hebben een Israëlische vlag bij zich.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Cornald Maas verzorgt volgend jaar niet het commentaar tijdens het Eurovisie Songfestival. Omdat AVROTROS zich uit het evenement heeft teruggetrokken, vindt de omroep het "niet passend" om dat door een gezicht van de omroep te laten doen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet volgt de wens van de Tweede Kamer en laat een besluit over de opening van Lelystad Airport voor passagiersvluchten aan zijn opvolger. Op de luchthaven worden wel F-35-gevechtsvliegtuigen gestationeerd. Dat besluit ligt vrijdag voor in de ministerraad, bevestigen Haagse bronnen na een bericht van De Telegraaf.
14 uur geleden