Nederland opnieuw gastland van conferentie voor hulp aan Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Nederland organiseert samen met Oekraïne en de Europese Commissie opnieuw een internationale conferentie voor steun aan Oekraïne. Dat gebeurt op 2 april in Den Haag, ruim twee jaar na de inval door Rusland. Tal van landen en organisaties die zich bezighouden met opsporing en vervolging van (oorlogs-)misdrijven, zijn uitgenodigd om te bespreken wat er nodig is om Oekraïne verder te helpen.
In 2022 was er in Nederland een soortgelijke bijeenkomst waar tal van initiatieven werden gebundeld om te komen tot gerechtigheid voor het door Russisch geweld geteisterde land. In april wordt gekeken wat de resultaten hiervan zijn en hoe dit kan worden uitgebouwd. Het gaat onder meer om het tienpuntenplan voor vrede, van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Daarin komen naast opsporing en vervolging, ook internationale coördinatie en samenwerking, en compensatie voor geleden schade aan de orde.
Nederland steunt al allerlei initiatieven om te komen tot waarheidsvinding en gerechtigheid in Oekraïne. Daarnaast is in Den Haag een schaderegister voor Oekraïne gevestigd. Ook komt er mogelijk een speciaal agressietribunaal in Den Haag, als daarvoor genoeg politieke en financiële steun komt.
Het demissionaire kabinet en ook de Tweede Kamer hebben zich meerdere malen uitgesproken om Oekraïne langjarig te blijven steunen. Ook als er een nieuw kabinet komt, zal dat niet veranderen, zo is de verwachting. De PVV is aan zet om een coalitie te vormen, maar het is de enige grote partij die tegen militaire en financiële hulp aan Kyiv is.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De concerten van de Amerikaanse rapper Ye in GelreDome in Arnhem komende zaterdag en maandag mogen doorgaan. Dat is de uitkomst van een kort geding in de rechtbank in Amsterdam dat het Centraal Joods Overleg (CJO) had aangespannen. De voorzieningenrechter ziet op dit moment geen concrete aanwijzingen dat de komst van Ye, ook wel Kanye West, een gevaar is voor de openbare orde.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan 56.000 vmbo-leerlingen moeten door een technische fout een dag langer wachten op de uitslag van het praktijkdeel van hun examen. Dat is "onwijs vervelend" voor de leerlingen en zorgt voor extra werk voor docenten, zegt bestuurder Kim van Strien van de Algemene Onderwijsbond (AOb).
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rapper Ye, ook bekend als Kanye West, is voor de behandeling van het kort geding over zijn mogelijke inreisverbod al naar Nederland gekomen. Dat bevestigt Anis Boumanjal, de advocaat van de organisator van zijn aankomende concerten in Arnhem. Het kort geding wordt woensdagmiddag behandeld in de rechtbank van Amsterdam.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-Kamervoorzitter Khadija Arib vreest dat de parlementaire enquête corona, waarin zij als getuige is opgeroepen, te veel draait om vooruitkijken en lessen leren voor de toekomst. "Prima, maar ik mis de nadruk op waarheidsvinding, op verantwoording afleggen", zei zij aan het einde van haar openbare verhoor.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Volgens het College voor de Rechten van de Mens heeft omroepvereniging Ongehoord Nederland (ON!) zich schuldig gemaakt aan discriminatie. Dat oordeelde het onafhankelijke mensenrechteninstituut woensdag naar aanleiding van een vacaturetekst die de omroep in 2024 plaatste.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks de aanvallen van de Verenigde Staten en Israël zit het Iraanse regime nog "stevig" in het zadel. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) woensdag in een Kamerdebat over de situatie in Iran. Er is verder "geen enkele aanwijzing" dat het bewind een gematigdere koers gaat varen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat een deel van het ambassadepersoneel "binnenkort" terug kan gaan naar de Iraanse hoofdstad Teheran. De Nederlandse ambassademedewerkers werden begin maart tijdelijk verplaatst naar de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe.
14 uur geleden