Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland opnieuw derde op lijst grootste exporteurs van EU

Nederland opnieuw derde op lijst grootste exporteurs van EU

DEN HAAG (ANP) - Nederland was afgelopen jaar net als in 2022 de op twee na grootste exporteur van goederen en diensten van de landen van de Europese Unie (EU). Alleen Duitsland en Frankrijk exporteerden vorig jaar meer, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Italië staat op de vierde plaats, gevolgd door Ierland. Daarmee is de top 5 hetzelfde als een jaar eerder.

Wanneer alleen wordt gekeken naar goederen staat Nederland na Duitsland op de tweede plaats als grootste goederenexporteur van de EU. De export van goederen heeft een relatief groot aandeel in de totale export van Nederland, maar het aandeel van de export van diensten neemt wel toe.

De export van diensten groeide van bijna 15 procent van het bruto binnenlands product (bbp) in 2000 tot ruim 25 procent van het bbp in 2023. In andere landen nam het aandeel van de dienstenexport ook toe. Zo verdubbelde het EU-gemiddelde bijna, van ruim 8 procent in 2000 tot 16 procent in 2023. De export van goederen bedroeg ruim 63 procent van het Nederlandse bbp in 2023.

In 2023 hadden zakelijke diensten en chemische en farmaceutische producten het grootste aandeel in de Nederlandse export. Daarnaast exporteerde Nederland veel voedings- en genotmiddelen, machines en elektrische apparatuur. Nederland exporteert ook meer dan het importeert. Dit betekent dat de internationale handel positief bijdraagt aan het bbp, de maatstaf voor economische groei. Aangezien Nederland relatief veel exporteert, is de export ten opzichte van het bbp ook hoog vergeleken met het gemiddelde van de EU. De totale export bedroeg vorig jaar bijna 89 procent van het bbp. In de hele EU was de export goed voor 53 procent van het bbp in 2023.

Meer uit Financieel

EU-app voor leeftijdsverificatie klaar voor gebruik, zegt EU-chef

BRUSSEL (ANP) - Een EU-app voor leeftijdsverificatie is "technisch klaar voor gebruik" en "binnenkort beschikbaar voor burgers", zei de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen woensdag. Met de app kan een website of een app de leeftijd van bezoekers verifiëren, "zoals winkels om een ​​leeftijdsbewijs vragen bij het kopen van alcohol", zei ze.

30 minuten geleden
Noorse olie-export naar recordwaarde door oorlog Midden-Oosten

OSLO (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van de olie-export van Noorwegen is in maart naar een recordniveau gestegen, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Noorwegen is een belangrijke exporteur van ruwe olie naar Europa.

31 minuten geleden
Financieel topman ASML: exportcontroles bij grootste zorgpunten

VELDHOVEN (ANP) - Mogelijke nieuwe exportcontroles behoren tot de grootste punten van zorg van ASML, zei financieel topman Roger Dassen in een toelichting op de kwartaalcijfers. Hij verwees naar een nieuw wetsvoorstel dat congresleden in de Verenigde Staten onlangs hebben ingediend over beperkingen voor de export van technologie naar China.

51 minuten geleden
Wettelijke bezorgtaak PostNL niet naar andere aanbieders

DEN HAAG (ANP) - De reguliere postbezorging blijft in handen van PostNL. Twee andere bedrijven hadden aangeboden de zogenoemde universele postdienst (UPD) over te nemen, maar hun verzoek om daar een selectieprocedure voor te starten, is afgewezen. Zij hebben daartegen geen bezwaar gemaakt, meldt minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.

54 minuten geleden
Schoonmaak in Antwerpse haven na olielek gaat zesde dag in

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - In de haven van Antwerpen worden voor de zesde dag op rij schepen en kaaien gereinigd, nadat vorige week zware stookolie in het water terechtkwam bij het tanken van een schip. Zondag komt de Schelde hoger te staan door springtij en zullen de gevolgen voor de natuur pas echt zichtbaar worden.

55 minuten geleden
Luchthaven Frankfurt ziet forse daling passagiers Midden-Oosten

FRANKFURT (ANP) - Het aantal passagiers richting het Midden-Oosten vanaf de luchthaven van Frankfurt is flink gedaald. In maart kelderde het aantal reizigers op vluchten naar die regio met 68,6 procent. Dat meldt de luchthaven in zijn cijfers over maart.

2 uur geleden
Verkopen bij modebedrijf Hermès vallen tegen door Iranoorlog

PARIJS (ANP) - Het Franse modebedrijf Hermès had in het afgelopen kwartaal last van de oorlog in het Midden-Oosten, die eind februari begon. De verkoop van zijn dure tassen, sjaals en andere accessoires in het Midden-Oosten en Frankrijk viel tegen doordat minder mensen geld uitgaven aan de Birkin- en Kelly-handtassen en andere producten van Hermès door het conflict.

2 uur geleden