Nederland opent weer ambassade in Oekraïense stad Lviv
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse ambassade in Oekraïne is weer open, laat minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) weten. De ambassade is voorlopig in de westelijke stad Lviv gevestigd. Ambassadeur Jennes de Mol is hier met een klein team aan de slag gegaan.
Twee dagen na het begin van de Russische invasie werd de ambassade vanuit Lviv om veiligheidsredenen verplaatst naar de Poolse stad Jarosław, bij de grens met Oekraïne. In Lviv zijn meer ambassades tijdelijk gevestigd. Ook is een deel van de Oekraïense overheid hierheen getrokken.
De Nederlandse ambassade was kort voor het uitbreken van de oorlog eind februari verplaatst van de hoofdstad Kiev naar Lviv. Daar konden de diplomaten hulp bieden aan Nederlanders die Oekraïne wilden verlaten. Zij konden op de post in Lviv onder meer tijdelijke reisdocumenten krijgen.
Extra veiligheidsmaatregelen
"Het ministerie van Buitenlandse Zaken werkt stap voor stap naar een veilige terugkeer van een klein deel van het ambassadepersoneel naar Oekraïne. Door eerst met een kleine staf terug te keren naar het West-Oekraïense Lviv krijgt de ambassade een goed beeld van de veiligheidssituatie daar", laat het departement in een verklaring weten. Als het veilig genoeg is, keert de ambassade terug naar Kiev.
Voor de diplomaten zijn extra veiligheidsmaatregelen genomen. Lviv werd maandagochtend nog getroffen door een aantal Russische raketten. Daarbij vielen volgens de gouverneur zeven doden. Lviv is de oorlog tot dusver redelijk ongeschonden doorgekomen. Wel herbergt de stad een groot aantal vluchtelingen.
De afgelopen tijd hebben meer landen hun diplomatieke post in Oekraïne heropend. Onder meer Frankrijk en Italië kondigden aan om hun diplomatieke vertegenwoordigers weer naar Kiev te sturen. Litouwen was het eerste uitgeweken EU-land dat zijn ambassade in Kiev al ruim een week geleden weer opende.
Meer uit Binnenland
UITHOORN (ANP) - De Noord-Hollandse gemeente Uithoorn plaatst cameratoezicht in een straat waar dit jaar een asielzoekerscentrum moet komen. De camera's zijn voor een periode van twee weken en zijn bedoeld "ter bescherming van de openbare orde en veiligheid aan de Wiegerbruinlaan", aldus de gemeente.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten noemt de aanval met een vuurwerkbom op het partijkantoor van zijn eigen partij D66 "een laffe daad van intimidatie".
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) noemt de aanval met een vuurwerkbom donderdagavond op het partijkantoor van D66 een "laffe daad". Dat doet de CDA-bewindsman in een reactie op X. "Laat het duidelijk zijn: geweld hoort niet thuis in onze democratie."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden voor de explosie die donderdagavond plaatsvond bij het partijkantoor van D66 in Den Haag. De explosie aan de Lange Houtstraat was even na 21.00 uur, meldt de politie. Niemand raakte gewond.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het partijkantoor van D66 in Den Haag is donderdagavond iets na 21.00 uur een explosie geweest, bevestigt de politie na berichtgeving door De Telegraaf. Het pand aan de Lange Houtstraat in de Haagse binnenstad is daardoor beschadigd. Niemand raakte gewond, zegt een politiewoordvoerder.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Talpa maakt geen nieuwe afleveringen van Familie Gillis: Massa is Kassa "zolang er sprake is van hoger beroep of cassatie" in de zaken waarin Peter Gillis donderdag is veroordeeld. Dat laat een woordvoerder van het mediabedrijf desgevraagd weten aan het ANP.
8 uur geledenSANTA CRUZ (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius legt niet aan bij Tenerife, maar gaat daar alleen voor anker. Dat meldt de president van de Canarische Eilanden, Fernando Clavijo, volgens Spaanse media. Hij stelt dat passagiers er met een boot worden opgehaald en zo naar het vliegveld worden gebracht. De Spaanse minister van Volksgezondheid bevestigt dat het schip wegblijft uit de haven.
8 uur geleden