Nederland ondertekent verklaring over 'serieuze' gevaren AI
DEN HAAG (ANP) - Kunstmatige intelligentie (AI) kan mogelijk "serieuze en zelfs catastrofale" gevaren met zich mee brengen, zegt Nederland samen met bijna dertig andere landen in een verklaring. Dat doen zij aan het begin van een tweedaagse top in het Engelse landgoed Bletchley Park waar topmensen van techbedrijven en politici met elkaar in gesprek gaan over de kansen en gevaren van de technologie. Behalve techondernemer Elon Musk en de baas van ChatGPT Sam Altman laten ook de Amerikaanse vicepresident Kamala Harris en commissievoorzitter Ursula von der Leyen zich zien. Staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Digitalisering) is aanwezig namens Nederland.
De aanwezige landen zeggen in de verklaring dat ze samen willen werken om te zorgen dat kunstmatige intelligentie de mens blijft dienen en betrouwbaar, verantwoord en veilig is. Ze onderschrijven dat daar ook wetgeving voor nodig is en overheden, bedrijven en wetenschappers zullen moeten samenwerken. Het blijft in de verklaring bij algemene uitspraken. De meest concrete afspraak is om een netwerk te ondersteunen van wetenschappers die hier onderzoek naar doen. Het is gebruikelijk dat zo'n top eindigt met een gezamenlijke slotverklaring.
Vorig jaar barstte de discussie los over kunstmatige intelligentie toen mensen over de hele wereld kennismaakten met ChatGPT. Deze chatbot leert zichzelf om antwoord te geven op vragen, bijvoorbeeld om een nieuw recept te verzinnen of een boek samen te vatten. Honderden topbestuurders van bedrijven in kunstmatige intelligentie waarschuwden in mei dat deze technologie niet alleen kansen, maar ook gevaren met zich meebrengt. Zij denken zelfs dat de mensheid in een somber scenario kan uitsterven als gevolg van AI en vinden dat dit risico een wereldwijde prioriteit moet zijn, "net zoals andere maatschappelijke risico's zoals pandemieën en kernoorlogen". Altman van ChatGPT was een van de ondertekenaars.
Biologische wapens
De landen die de verklaring van de top in Bletchley Park hebben ondertekend, zeggen dat ze onder meer op het gebied van biotechnologie, cybersecurity en desinformatie gevaren zien. Sommigen vrezen dat kunstmatige intelligentie kwaadwillenden kan helpen om biologische wapens te maken. De technologie kan mensen ook misleiden door beelden te genereren die niet van echt te onderscheiden zijn.
De top is georganiseerd op initiatief van de Britse premier Rishi Sunak, die hoopt hier een terugkerend evenement van te maken. In de verklaring zeggen de landen dat ze elkaar weer zullen ontmoeten in 2024.
Meer uit Binnenland
APELDOORN (ANP) - Bij een demonstratie tegen een noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn heeft de politie dinsdagavond ingegrepen. Er werd op een gegeven moment met vuurwerk gegooid naar agenten, waarna de politie een rotonde heeft leeggeveegd waar de betogers zich hadden verzameld. Daarbij is volgens de politie geen geweld gebruikt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima konden tijdens het 5 mei-concert in Amsterdam niet blijven stilstaan toen Rolf Sanchez aan het einde van de avond een mix van Spaanstalige muziek ten gehore bracht. De zanger sloot de jaarlijkse show af met latin-nummers als Vivir Mi Vida, Más Más Más en Danza Kuduro.
2 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Spanje zal het Nederlandse cruiseschip Hondius waarop het hantavirus is uitgebroken, ontvangen op de Canarische Eilanden. Het land doet dat "in overeenstemming met het internationaal recht en uit humanitaire overwegingen", schrijft het ministerie van Volksgezondheid op X.
2 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
8 uur geledenGENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.
9 uur geleden