Nederland ondertekent verklaring over 'serieuze' gevaren AI
DEN HAAG (ANP) - Kunstmatige intelligentie (AI) kan mogelijk "serieuze en zelfs catastrofale" gevaren met zich mee brengen, zegt Nederland samen met bijna dertig andere landen in een verklaring. Dat doen zij aan het begin van een tweedaagse top in het Engelse landgoed Bletchley Park waar topmensen van techbedrijven en politici met elkaar in gesprek gaan over de kansen en gevaren van de technologie. Behalve techondernemer Elon Musk en de baas van ChatGPT Sam Altman laten ook de Amerikaanse vicepresident Kamala Harris en commissievoorzitter Ursula von der Leyen zich zien. Staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Digitalisering) is aanwezig namens Nederland.
De aanwezige landen zeggen in de verklaring dat ze samen willen werken om te zorgen dat kunstmatige intelligentie de mens blijft dienen en betrouwbaar, verantwoord en veilig is. Ze onderschrijven dat daar ook wetgeving voor nodig is en overheden, bedrijven en wetenschappers zullen moeten samenwerken. Het blijft in de verklaring bij algemene uitspraken. De meest concrete afspraak is om een netwerk te ondersteunen van wetenschappers die hier onderzoek naar doen. Het is gebruikelijk dat zo'n top eindigt met een gezamenlijke slotverklaring.
Vorig jaar barstte de discussie los over kunstmatige intelligentie toen mensen over de hele wereld kennismaakten met ChatGPT. Deze chatbot leert zichzelf om antwoord te geven op vragen, bijvoorbeeld om een nieuw recept te verzinnen of een boek samen te vatten. Honderden topbestuurders van bedrijven in kunstmatige intelligentie waarschuwden in mei dat deze technologie niet alleen kansen, maar ook gevaren met zich meebrengt. Zij denken zelfs dat de mensheid in een somber scenario kan uitsterven als gevolg van AI en vinden dat dit risico een wereldwijde prioriteit moet zijn, "net zoals andere maatschappelijke risico's zoals pandemieën en kernoorlogen". Altman van ChatGPT was een van de ondertekenaars.
Biologische wapens
De landen die de verklaring van de top in Bletchley Park hebben ondertekend, zeggen dat ze onder meer op het gebied van biotechnologie, cybersecurity en desinformatie gevaren zien. Sommigen vrezen dat kunstmatige intelligentie kwaadwillenden kan helpen om biologische wapens te maken. De technologie kan mensen ook misleiden door beelden te genereren die niet van echt te onderscheiden zijn.
De top is georganiseerd op initiatief van de Britse premier Rishi Sunak, die hoopt hier een terugkerend evenement van te maken. In de verklaring zeggen de landen dat ze elkaar weer zullen ontmoeten in 2024.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - In het centrum van Rotterdam is zaterdagochtend vroeg een man neergeschoten. Hij is met spoed naar het ziekenhuis gebracht, meldt de politie.
2 uur geledenHELMOND (ANP) - Twee bewoners zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond geraakt bij een steekincident in een woning aan het Soesterbergplein in Helmond. Dat meldt de politie op X.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De harde kern van Eredivisieclub ADO Den Haag heeft op Instagram aangekondigd zaterdag de stad te zullen "beschermen" tegen eventueel geweld door de aangekondigde jongerendemonstratie op het Malieveld. Het is onduidelijk wie de initiatiefnemers van het protest zijn.
12 uur geledenLAUWERSOOG (ANP) - Het Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) stelt zijn faillissementsaanvraag voorlopig uit. Dat heeft het bestuur van het WEC vrijdagavond bekendgemaakt. Door "overweldigende steun vanuit de samenleving" kan het zeehondencentrum voorlopig doordraaien en rustig zoeken naar "nieuwe mogelijkheden voor de toekomst". De afgelopen drie weken werd 1,3 miljoen euro ingezameld.
12 uur geledenSINT-MICHIELSGESTEL (ANP) - De politie heeft een 57-jarige man uit Helmond aangehouden die ervan wordt verdacht op de vroege avond van 30 mei 1994 een tienermeisje in de Brabantse gemeente Sint-Michielsgestel te hebben verkracht. Daarmee is er een doorbraak in een coldcaseonderzoek.
14 uur geledenVUGHT (ANP) - Het stationsgebouw van Vught is verplaatst naar de nieuwe bestemming, 13,6 meter verder naar het oosten dan waar het gebouw en de kelder oorspronkelijk stonden. Het gebouw is over stalen sporen verschoven, om plaats te maken voor de perrons van het vernieuwde, deels verdiepte station. Dat moet in 2030 klaar zijn.
15 uur geledenDUIVEN (ANP) - Een bezoekster van de kerstshow Santafia van de Intratuin in het Gelderse Duiven, die donderdagmiddag gewond raakte na een val bij de roltrap, is vrijdag overleden. Dat laat de politie weten. De politie gaat na onderzoek uit van een noodlottig ongeval.
15 uur geleden