Nederland ondanks daling olieprijzen nog niet van dure benzine af
EINDHOVEN (ANP) - Nederland zit waarschijnlijk nog langere tijd met benzineprijzen rond de 2 euro per liter opgescheept. Dat denkt marktdeskundige Paul van Selms van consumentencollectief UnitedConsumers. Vrijdag zetten de olieprijzen op de markt voor ruwe aardolie opeens een forse daling in, maar Van Selms denkt dat dit een incident betreft en dat de situatie structureel niet is veranderd.
De olieprijzen gingen vrijdag zo'n 12 tot 13 procent omlaag. Het komt zelden voor dat er op een dag sprake is van zo'n sterke prijsdaling op de oliemarkten. Beleggers schrokken van het nieuws over de ontdekking van een nieuwe coronavariant in Zuid-Afrika. Die zorgt er mogelijk voor dat de wereldwijde vraag naar olie wat gaat afnemen als gevolg van nieuwe reisbeperkingen.
Maar aan de aanbodkant is er nog niks veranderd, geeft Van Selms aan. Hij heeft de indruk dat de grote olieproducerende landen de hoge olieprijzen van de laatste tijd wel best vonden en dat ze zich ervoor zullen inspannen om de prijzen rond dat niveau te houden.
Onhoudbaar
Niet alle experts denken hier overigens hetzelfde over. Onlangs voorspelde een kenner van vermogensbeheerder T. Rowe Price dat de hoge olieprijzen op termijn onhoudbaar worden. Maar dan nog duurt het waarschijnlijk even voordat de gevolgen daarvan ook aan de Nederlandse pomp zijn te merken.
De landen van oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland denken er intussen al over om de voor januari geplande verruiming van de olieproductie niet meer te laten doorgaan, meldde persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Die reactie op de grote prijsdaling op de oliemarkten van vrijdag zou een prijsstuwende werking kunnen hebben.
Adviesprijzen
De gemiddelde adviesprijs voor een liter E10 (Euro95) bedraagt zaterdag 2,13 euro, ruim een halve cent minder dan een dag eerder. Van Selms acht het goed mogelijk dat de prijs komende tijd enigszins zal zakken, richting de 2 euro. Maar op een duidelijk lagere prijs hoeven mensen volgens hem nog niet te rekenen.
Pomphouders kunnen wel afwijken van de adviesprijzen van de oliesector, die UnitedConsumers bijhoudt. Automobilisten zijn doorgaans het duurst uit bij tankstations langs de snelweg. Volgens prijsvergelijker brandstof-zoeker.nl is het bij een goedkope pomp in de provincie Groningen nog steeds mogelijk om E10 voor 1,84 euro per liter te tanken.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting sleept Netflix voor de rechter om prijsverhogingen die de streamingdienst de afgelopen jaren heeft doorgevoerd voor lopende abonnementen. Stichting Bescherming Consumentenbelang stelt dat die onrechtmatig zijn en wil dat het bedrijf gedupeerde consumenten terugbetaalt.
10 minuten geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) vindt het nog niet nodig om in te grijpen vanwege de oplopende inflatie. De beleidsbepalers bij de centrale bank in Frankfurt besloten donderdag de rente in de eurozone opnieuw ongewijzigd te laten.
15 minuten geledenHAARLEMMERMEER (ANP) - Greenpeace heeft de actie rondom de aandeelhoudersvergadering van vleesverwerkingsbedrijf JBS beëindigd. Het is onduidelijk of de vergadering elders is voortgezet of op een later moment plaatsvindt.
33 minuten geledenPARIJS (ANP) - Tickets van Air France-KLM zullen nog duurder worden door de hoge brandstofkosten als gevolg van de Iranoorlog. Toch kan het luchtvaartbedrijf niet alle extra kerosinekosten doorberekenen aan reizigers, omdat het Frans-Nederlandse luchtvaartconcern dan te veel klanten verliest.
55 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie moet een diepgaand onderzoek instellen naar de overname van het moederbedrijf van de elektronicaketens MediaMarkt en Saturn, wil het Europees Parlement. Het Chinese webwinkelconcern JD.com wil Ceconomy AG overnemen. Een voorstel van de Nederlandse Europarlementariër Dirk Gotink (NSC) voor een onderzoek is donderdag aangenomen in het Europees Parlement.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijs van een liter benzine is voor het eerst ooit hoger dan 2,60 euro. Consumentencollectief UnitedConsumers meldt donderdag dat de landelijke adviesprijs van een liter Euro95 met 1,5 cent is gestegen tot 2,603 euro. De prijzen aan de pomp lopen de afgelopen dagen op, nadat de olieprijzen weer fors waren gestegen als gevolg van de aanhoudende Iranoorlog.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De economische groei van de eurozone is in de eerste drie maanden van 2026 afgezwakt ten opzichte van het laatste kwartaal van vorig jaar. Volgens statistiekbureau Eurostat viel de groei terug tot 0,1 procent, na een groei van 0,2 procent in de laatste drie maanden van 2025.
2 uur geleden