Nederland nadert 18 miljoen inwoners
DEN HAAG (ANP) - Nederland telt bijna 18 miljoen inwoners. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) verwacht dat de mijlpaal in augustus wordt bereikt. De bevolkingsteller staat momenteel op ruim 17,986 miljoen.
Het inwonertal gaat uit van de mensen die in Nederland staan ingeschreven, dus bijvoorbeeld Nederlandse staatsburgers en vluchtelingen met een verblijfsvergunning. Mensen die illegaal in Nederland verblijven en asielzoekers die nog niet in de gemeentelijke bevolkingsregisters zijn ingeschreven, worden niet meegenomen in de telling.
In 2016 passeerde Nederland de grens van 17 miljoen inwoners. De prognose van het CBS destijds was dat het inwonertal van 18 miljoen pas in 2034 gehaald zou worden. "Als je een prognose doet voor de toekomst baseer je die op de cijfers uit het verleden, combineert die met de huidige situatie, baseert daar aannames op en extrapoleert dan naar de toekomst", zo legt hoofdsocioloog bij het CBS Tanja Traag "versimpeld" uit. "Maar als zich vervolgens iets voordoet dat afwijkt van het beeld dat je tot nu toe had, dan moet je die aannames bijstellen."
Vluchtelingenstromen
Traag verwijst daarbij naar de oorlog in Oekraïne die grote vluchtelingenstromen op gang bracht en in Nederland in 2022 voor een piek in de bevolkingsgroei zorgde. En de coronapandemie leverde veel extra sterfte op, waardoor de levensverwachting tijdelijk lager was. Sinds 2022 neemt die echter weer toe. Of de pandemie ook op de lange termijn effecten heeft op de bevolkingsontwikkeling, moet nog blijken. De factoren die de bevolkingsgroei bepalen, zijn "grillig", benadrukt Traag. "Bevolkingsgroei is geen constant toenemende lijn."
Omdat de cijfers dus met allerlei onzekerheden zijn omgeven, stelt het CBS de prognose jaarlijks bij. Daarbij houdt het statistiekbureau rekening met "de meest recente ontwikkelingen en nieuwste inzichten". Zo is de verwachting nu bijvoorbeeld dat de jaarlijkse immigratie de komende jaren iets zal afnemen, terwijl de emigratie juist zal toenemen. Het CBS voorziet op dit moment dat Nederland in 2037 het inwonertal van 19 miljoen inwoners zal bereiken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius gaan nadat zij gerepatrieerd zijn zes weken in thuisquarantaine. Dat meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Onder de circa 150 bemanningsleden en passagiers van het schip, dat nu op weg is naar de Canarische Eilanden, zijn op dit moment geen mensen met symptomen van het hantavirus. Dat virus heeft al aan drie opvarenden het leven gekost.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) zijn ongeveer 26.000 klachten binnengekomen over de centraal schriftelijke eindexamens die vrijdag zijn begonnen. Dat is meer dan de 21.000 die het LAKS vorig jaar ontving op de eerste examendag. In 2024 waren het nog 35.000 klachten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland voor het eerst een wolf gezien. Drie weken geleden zag iemand het dier lopen in Barendrecht, een gemeente ten zuiden van Rotterdam. Op basis van filmbeelden daarvan bevestigen experts van de Zoogdiervereniging dat het gaat om een wolf.
12 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Peter Gillis gaat in hoger beroep tegen de gevangenisstraf en de boete die hij donderdag kreeg opgelegd wegens belastingontduiking. Dat laat zijn advocaat vrijdag aan het ANP weten. De rechtbank in Den Bosch veroordeelde de realityster, bekend van de tv-serie Massa is Kassa, tot een celstraf van anderhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ook moeten de ondernemingen van Gillis boetes van in totaal ruim 1,3 miljoen euro betalen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er gaat een Nederlands vliegtuig naar Tenerife om de Nederlandse passagiers van cruiseschip m/v Hondius op te halen. Dat heeft buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) na afloop van de ministerraad gemeld. Het is nog niet bekend wanneer en waar deze mensen dan terugkeren in Nederland. De Nederlanders aan boord zijn hierover geïnformeerd.
15 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De moeder die verdacht wordt van het doodsteken van haar 14-jarige dochter in haar ouderlijk huis in Blerick blijft negentig dagen langer vastzitten. Dat meldt een woordvoerder van de rechtbank Limburg.
16 uur geledenSANTA CRUZ (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius moet "als de laatste passagier van boord is" meteen doorvaren naar Nederland. Dat zei de regionale leider van de Canarische Eilanden, Fernando Clavijo, volgens Spaanse media. Volgens de topbestuurder is het niet zinvol om de Hondius nog dagen voor anker te laten liggen bij de eilandengroep.
16 uur geleden